Żele energetyczne

Sport to zdrowie, a w zdrowym ciele zdrowy duch, jednak jak wiadomo każda aktywność fizyczna, oprócz wielu korzyści przynosi również spore straty energetyczne w organizmie. Dlatego tak ważne jest posiadanie wiedzy na temat właściwego gospodarowania swoimi możliwościami fizycznymi i prawidłowego odżywiania podczas ruchu.

 Jedzenie, a dokładniej konkretne substancje odżywcze to paliwo dla organizmu, bez niego nie ma mowy o dobrym funkcjonowaniu, a co dopiero o pokonywania swoich własnych słabości. Konieczne więc było wynalezienie produktu, który podczas zawodów i ciężkich treningów opóźni zmęczenie, wydłuży czas wysiłku i dostarczy najpotrzebniejsze w danym czasie substancje. Czym jest ten produkt? To środek specjalnego przeznaczenia, zwany żelem energetycznym.

Czym są żele energetyczne?

Żele energetyczne to produkty na rynku stosunkowo nowe, bo 35-letnie. Przyczyną ich powstania była chęć dostarczenia do organizmu sportowców, w jak najszybszym czasie łatwo przyswajalnych węglowodanów, niezbędnych podczas długotrwałego wysiłku. Ale czym dokładnie jest  wynalazek, który miał odmienić realia aktywności fizycznej, treningów w terenie i wielogodzinnych ćwiczeń? 

Żele energetyczne to środki spożywcze, których głównym przeznaczeniem jest, jak sama nazwa wskazuje, dostarczanie energii. W ich skład w głównej mierze wchodzi woda oraz cukry proste, jednak co ciekawe, nie zawierają one białka, tłuszczu ani błonnika. Ma to sprawić, że produktu te będą łatwe w przyjmowaniu i co bardzo ważne podczas trwania intensywnego wysiłku – lekkostrawne. Dodatkowo, na rynku można spotkać żele energetyczne wzbogacone w elektrolity, witaminy i pobudzającą kofeinę. Produkty te występują w formie tubek, które są łatwe w przechowywaniu i bardzo poręczne w spożywaniu w trakcie biegu, jazdy na rowerze, jak również podczas każdego innego treningu. Żele energetyczne można spotkać w różnych smakach, najczęściej: malinowym, cytrynowym, pomarańczowy oraz jagodowym. 

żel energetyczny

Jak działają żele energetyczne?

Działanie żeli energetyczne opiera się przede wszystkim na węglowodanach. Glukoza magazynowana w formie glikogenu mięśniowego i wątrobowego wykorzystywana jest do produkcji energii podczas wysiłku fizycznego, zarówno tego krótkiego i spokojnego, jak i dłuższego, intensywniejszego. Podczas treningu zasoby energii się uszczuplają i trzeba je jakoś uzupełnić, aby móc dalej realizować dany trening na najwyższym poziomie. Aby było to osiągalne zwykłe jedzenie może do tego nie wystarczyć, a jego spożywanie podczas wysiłku jest prawie niemożliwe. Kompleksowym i niewątpliwie praktycznym rozwiązaniem stają się więc żele energetyczne, których duża dostępność znajduje się na stronie: http://iroman.pl/Zele-energetyczne-c59. Warto jednak pamiętać, że produkty te w żadnym stopniu nie zastępują zrównoważonej diety, a stanowią jedynie pomoc w chwilowym pobudzeniu organizmu do działania. Spożywanie żeli energetyczne jest całkowicie legalne, dozwolone w sporcie i w odpowiednich ilościach zupełnie bezpieczne.

Jak korzystać z żeli energetycznych?

Żele energetyczne to innowacyjne produkty, które choć na rynku funkcjonują od całkiem niedawna, to i tak zyskały już ogromną popularność. Produkty te zostały w pełni przebadane i sprawdzone, jednak korzystanie z nich powinno być przemyślane i zrównoważone. Każdy sportowiec jest inny i inaczej może reagować na pewne substancje. Ma inne tempo trawienia, inne predyspozycje, inną masę ciała i inny poziom intensywności wysiłku. Spożywanie żeli energetycznych powinno być indywidualnie dostosowane do każdego poszczególnego sportowca, co sprawia że nie ma jednej uniwersalnej reguły korzystania z tych produktów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here