Jak przygotować się do sezonu narciarskiego?

Zbliża się zima, a wraz z nią możliwość powrotu na zaśnieżone stoki. Jednak właściwe przygotowanie się do sezonu narciarskiego nie ogranicza się tylko do wyciągnięcia starego sprzętu z szafy i wyjścia na śnieg. Jest to proces, który należy zacząć już kilka miesięcy przed nadejściem zimy, ponieważ tylko w ten sposób zyskamy pewność, że zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, by zapewnić sobie bezpieczeństwo i radość z jazdy, która nie zostanie przerwana przez bolesną kontuzję.

Zadbaj o właściwy trening

Wielu narciarzy uważa, że trening przed sezonem nie jest im do niczego potrzebny. Przecież nie planują uprawiać sportów wyczynowych, a tylko spędzić kilka dni na stoku w dobrej atmosferze. Jeżeli stosujesz tę strategię już od wielu lat i do tej pory nie przyniosła ona negatywnych skutków — jesteś szczęściarzem. Nie możesz jednak liczyć, że będzie tak zawsze. W czasie jazdy na nartach narażasz się na wiele potencjalnych urazów, a szczególnie narażone są Twoje stawy kolanowe. Ich kontuzja jest niezwykle bolesna i wiąże się z ryzykiem dalszych powikłań, które wpłyną także na Twoje codzienne życie. Jeśli jednak już na kilka miesięcy przed wyjazdem zaczniesz regularnie wykonywać ćwiczenia mające na celu wzmocnienie mięśni, w łatwy sposób zwiększysz szansę na udany sezon pełen pozytywnych wrażeń. Pamiętaj, że niekoniecznie muszą to być skomplikowane ćwiczenia, do podstawowego przygotowania wystarczą nawet tak podstawowe rzeczy, jak brzuszki, przysiady czy wymachy rąk i nóg.

Popraw swoją kondycję

Dla osób, które uprawiają sport przez cały rok, kwestie kondycyjne nie będą stanowiły problemu. Jeśli jednak prowadzisz głównie siedzący tryb życia, nagły wysiłek fizyczny może stanowić wyzwanie. O narciarstwie często myśli się przede wszystkim jako o ciekawym sposobie spędzania wolnego czasu. Kojarzymy je bardziej z rekreacją niż wysiłkiem fizycznym. Nie można jednak zapominać, że jest to sport i tak jak każdy wymaga od nas pewnej sprawności i wytrzymałości. Nawet jeżeli planujesz przez cały wyjazd pozostawać na łagodnych trasach, niewystarczające przygotowanie organizmu przed sezonem zwiększa ryzyko kontuzji. Warto już na dwa, trzy miesiące wcześniej zadbać o zwiększenie czasu, jaki poświęcamy na aktywność fizyczną, a żeby nie stracić motywacji do treningów, dobrze wybrać sport, którego uprawianie będzie dla nas przyjemne. Może to być pływanie lub jazda na rowerze, najważniejsze jest jednak to, żeby odbywało się regularnie.

Nie zapomnij o odpowiednim sprzęcie

Skoro wiesz już, jak przygotować swoje ciało do sezonu narciarskiego, nadeszła pora na zadbanie o sprzęt. Jeżeli posiadasz swój własny, nie zapomnij o dokładnym sprawdzeniu jego stanu. Właściwe serwisowanie nart jest podstawą, o której nie możemy zapomnieć. Przy wystarczającej wiedzy i posiadaniu odpowiedniego sprzętu, można zająć się tym samodzielnie. Możliwe jest jednak również oddanie swojego sprzętu do serwisu, gdzie zajmą się nim profesjonaliści. Istotna jest też kwestia wyregulowania wiązań. Przed każdym sezonem należy przeprowadzić ten proces od początku, by mieć pewność, że w razie jakichkolwiek komplikacji nie wpłyną na nasze bezpieczeństwo. Jeżeli dopiero planujesz kupić sprzęt narciarski, Wrocław, Poznań, Warszawa — nie ważne, w której części Polski mieszkasz, w każdym większym mieście bez problemu znajdziesz sklep z dobrym sprzętem.

Po zadbaniu o właściwe przygotowanie do sezonu możesz śmiało ruszać na swoje narciarskie wakacje. Kiedy zarówno Twój organizm, jak i narty są w świetnej kondycji jedyne, o co musisz się martwić to wybranie trasy, która sprawi Ci najwięcej przyjemności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here