Kreatyna

Każdy miłośnik sportu i aktywności fizycznej z pewnością słyszał o kreatynie. Jest to jedna z substancji chemicznych, która nie tylko pomaga w budowaniu masy mięśniowej. Stanowi ona związek niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu i jest składnikiem naturalnie występującym w komórkach mięśniowych ludzkiego organizmu. Co należy o niej wiedzieć i kiedy warto ją suplementować? Podpowiadamy.

Czym jest kreatyna?

Kreatyna to jeden z najlepiej przebadanych związków chemicznych, który jednocześnie syntetyzowany jest przez nas organizm. Po raz pierwszy o kwasie  betametyloguanidynooctowym mogliśmy usłyszeć w 1832 roku za sprawą Michela Eugène’a Chevreula. Dzięki temu wiemy, że kreatyna jest jednym z kluczowym elementów budowy mięśni szkieletowych i jest niezbędna do inicjowania ich skurczów.

Kreatyna jest związkiem organicznym, który wytwarzany jest m.in. w wątrobie, nerkach, a w mniejszym stopniu również w trzustce. Powstaje on z syntezy trzech kluczowych aminokwasów – argininy, glicyny oraz metioniny. Produktem końcowym jest fosfokreatyna, która bierze udział w procesie uwalniania zmagazynowanej (również za jej pomocą) energii. Ta z kolei wykorzystywana między innymi do syntezy białek mięśniowych.

Kreatyna – gdzie jej szukać?

Niedobór kreatyny w organizmie może nieść ze sobą nieprzyjemne konsekwencje. Dlatego też jeśli chcemy poprawić kondycję swoich mięśni, a także kompleksowo zadbać o funkcjonowanie mózgu, należy przyjmować codzienną dawkę kreatyny. Warto rozpocząć od modyfikacji swojej diety. W jakich produktach szukać tego związku?

Najwięcej kreatyny można znaleźć m.in. w czerwonym mięsie i rybach. Dobrym rozwiązaniem jest stawianie w jadłospisie np. na dorsza, wołowinę, schab wieprzowy, peirsi z kurczaka oraz indyka, a także tuńczyka czy też mleko.

Kreatyna jako suplement diety dla sportowa

Kreatyna to jeden z najczęściej stosowanych suplementów diety u osób, które pracują nad zwiększeniem masy mięśniowej. Pozwala również zwiększyć siłę i wytrzymałość organizmu, dlatego też często stosowana jest przez sportowców uprawiających np. lekkoatletykę czy też sporty walki.

Warto pamiętać o tym, że kreatynę, o której można dowiedzieć się nieco więcej np. na https://alenergy.eu/Kreatyna-co-to-jest-co-daje-i-jak-ja-brac-blog-pol-1537518819.html  może suplementować każdy, aby wspomóc organizm w okresie powysiłkowym oraz w budowaniu masy mięśniowej. Wbrew powszechnym mitom można przyjmować ją codziennie, w stałej dawce przystosowanej do naszych warunków fizycznych oraz płci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here