Kreatyna

Kreatyna to jedna z najchętniej stosowanych substancji w suplementacji sportowców. Stosują ją także osoby chodzące na siłownię oraz ćwiczące we własnym zakresie. Głównym zadaniem kreatyny jest pomoc w regeneracji tkanek mięśni szkieletowych oraz ich rozrastaniu. Kreatyna jest często spożywana razem z suplementami białkowymi. Poniżej udzielamy porad skierowanych do osób rozpoczynających suplementację kreatyny. Dowiesz się jakie kategorie produktów znajdziesz w sklepach oraz w czym tkwi różnica pomiędzy poszczególnymi odmianami.  

Kreatyna – czym jest oraz dlaczego warto ją stosować? 

Kreatyna jest związkiem organicznym wykorzystywanym w tkance mięśniowej. Jest przechowywana w ich strukturze, przyjmując postać fosfokreatyny lub kreatyny wolnej (w proporcjach: 66-33%). Jest to substancja bezpieczna oraz wysoce przebadana, w którą zaopatrzysz się w niemal każdym sklepie z odżywkami dla sportowców. Głównym zadaniem pełnionym przez kreatynę jest magazynowanie energii potrzebnej do wykonywania pracy mięśni. W chwili zapotrzebowania kreatyna jest szybko uwalniana. Im jej poziom w Twoim organizmie jest wyższy, tym więcej energii masz w dyspozycji.

Ponadto stosowanie kreatyny prowadzi do wzrostu poziomu siły mięśni oraz ich wytrzymałości na obciążenia fizyczne. Kreatyna poprawia także ogólną energię i wydolność organizmu, a także może pomóc w spalaniu tkanek tłuszczowych. 

Rodzaje dostępnych kreatyn – przegląd najpopularniejszych suplementów

Kreatyna występuje w różnych wersjach, charakteryzujących się odmienną formą, zdolnością do wiązania wody oraz innymi właściwościami. Najpopularniejsza i podstawowa wersja to po prostu monohydrat kreatyny, nazywany także monowodzianem. Świetnie wiąże wodę wewnątrz komórek mięśni. Z tego powodu jest najczęściej stosowanym i polecanym typem kreatyny.

Cytrynian kreatyny to połączenie monowodzianu z kwasem cytrynowym, który jest pośrednikiem cyklu Krebsa. Wykazuje nieco lepszą przemianę do postaci fosfokreatyny oraz łatwiejszą przyswajalność. 

Jabłczan kreatyny to natomiast połączenie kilku (dwóch lub trzech) cząsteczek kreatyny z cząsteczkami kwasu jabłkowego. W porównaniu do innych kreatyn wykazuje najlepszą przyswajalność oraz wysoki poziom tolerancji w układzie pokarmowym. Zaletą cząsteczek jabłczanu jest ich zdolność do optymalnego stymulowania syntezy do postaci fosfokreatyny. 

Pirogronian kreatyny to natomiast połączenie monohydratu z pirogronianem – substancją optymalizującą wychwyt glukozy oraz jej wykorzystanie w różnego typu procesach biochemicznych w organizmie. 

Azotan kreatyny to kolejna odmiana, która łączy w sobie zwykły monohydrat uzupełniony o cząsteczki azotanów. Dzięki ich obecności, tkanki mięśniowe oraz wypełniające je naczynia krwionośne rozszerzają się, co ułatwia krążenie i absorpcję składników odżywczych.

Oprócz wymienionych wyżej, w sklepach dla sportowców znajdziesz także inne odmiany kreatyny, o mniej lub bardziej specjalistycznym przeznaczeniu. Do popularnych należą między innymi: monohydrat buforowany, orotan kreatyny, kreatyna z cząsteczką alfa-ketoglutaranu, glukonian kreatyny, fosforan kreatyny, ester kreatyny (etylowy) oraz chelat magnezowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here