Białko dla wegan

Białko to istotny element w diecie każdego człowieka, szczególnie osób aktywnych fizycznie i sportowców. Najczęściej białko kojarzy się nam z produktami mięsnymi lub nabiałem. Tymczasem białko występuje również w diecie wegan, którzy pozyskują je z innych źródeł. Białko roślinne może pod wieloma względami zastąpić w naszej diecie białko zwierzęce, na co zresztą decyduje się coraz więcej osób. Poniżej zgłębiamy ten temat oraz podpowiadamy w jaki sposób będąc weganinem, możesz uzupełnić konsumpcję cennego dla organizmu białka. 

Gdzie poszukiwać białka dla wegan? 

Białko jest obecne w niemal każdy spożywanym na co dzień produkcie. Pieczywo, warzywa i inne gatunki roślin mogą być cennym źródłem protein. By organizm funkcjonował prawidłowo, należy dostarczać mu pełnego zestawu wszystkich (aż 22) aminokwasów. Konsumowane białka są rozkładane do tej podstawowej postaci, a następnie wchłaniane przez organizm. Najważniejsze są pod tym względem aminokwasy egzogenne, których organizm nie jest w stanie wytworzyć samodzielnie. 

W diecie wegan cennym źródłem okazuje się soja. Pochodzące z niej białko to popularny składnik wielu produktów wegańskich oraz zamiennik białka mięsnego. Również inne rośliny z grupy strączkowych są często stosowane. Wymienić należy także niezwykle wartościowe: szpinak, brokuły, kukurydzę i brukselkę. 

Zapotrzebowanie na białko a jego „wegańska” konsumpcja 

Najlepszym sposobem, aby zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na różne typy białka, jest łączenie ze sobą wielu produktów będących jego źródłem. Urozmaicona dieta, obfitująca w zboża i świeże warzywa jest najlepszym rozwiązaniem.

Warto także zdecydować się na suplementację odżywek białkowych dla wegan. Wiele produktów zawiera w składzie kompletny zestaw wszystkich potrzebnych aminokwasów. Znajdziesz je pod linkiem: https://primabiotic.pl/product-category/suplementy/odzywki-bialkowe/. Ich suplementacja pomoże nie tylko w utrzymaniu organizmu w dobrej kondycji, ale również pomoże w regeneracji włókien mięśniowych po zakończonym treningu. 

Oprócz suplementów na bazie białka z roślin strączkowych znajdziesz także produkty z białka ryżowego, pszennego i konopnego. Odżywki takie są stosowane nie tylko przez wegan, ale także przez sportowców pragnących urozmaicić swoją dietę. Sięgają po nie także osoby nie tolerujące białka mlecznego. 

Rodzaje odżywek białkowych dla wegan 

Wśród oferowanych w sklepach znajdziesz izolaty oraz koncentraty. Pierwsze z nich zawierają aż 90 procent budulca wykorzystywanego w tkankach mięśniowych. Są tanie, łatwo dostępne i szybko przyswajalne przez organizm. Ponadto wykazują działanie prozdrowotne, dlatego to właśnie je polecamy uwzględniać w swojej diecie. 

Koncentraty to natomiast mieszanki o pełnowartościowej zawartości protein. Są poddawane procesowi filtracji oraz osuszenia. Dzięki temu zachowują pożądane składniki, poza którym nie występują niemal żadne inne substancje. 

Warto też zwrócić uwagę na odżywki dedykowane dla osób z problemami pokarmowymi – na przykład alergiami. Produkty takie to przede wszystkim wspomniane już odżywki na bazie roślin strączkowych oraz pszenicy. W tych ostatnich znajdziesz spore dawki glutaminy, dlatego nie powinny ich spożywać osoby nadwrażliwe na gluten.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here