Mięśnie Kegla u mężczyzn

Problem nietrzymania moczu kojarzony jest głównie z problemami kobiet po porodzie lub po 50. roku życia. W rzeczywistości dotyczy także mężczyzn. Odpowiedzialne są za to mięśnie Kegla, w przypadku mężczyzn mają one także wpływ na jakość życia seksualnego. Warto więc zadbać o ich prawidłowe funkcjonowanie.

Co to są mięśnie Kegla i jaka jest ich funkcja?

Właściwa nazwa anatomiczna to mięśnie dna miednicy (MDM). Popularne określenie pochodzi od nazwiska amerykańskiego ginekologa. Arnold Kegel w 1949 r. opracował zestaw ćwiczeń dla kobiet, mających problemy z trzymaniem moczu po ciąży i porodzie oraz dla kobiet po 50. roku życia. Na jego podstawie został opracowany program ćwiczeń mięśni dna miednicy dla mężczyzn.

Jaką rolę spełniają mięśnie Kegla?

Mięśnie dna miednicy położone są w jej dolnej części i łączą kość krzyżową, spojenie łonowe oraz krążki guziczne. Przebiegają warstwo w różnych kierunkach. Uczestniczą w ważnych procesach fizjologicznych i funkcyjnych. Przede wszystkim biorą udział w:

  • oddawaniu moczu,
  • utrzymaniu erekcji,
  • ejakulacji,
  • oddawaniu stolca,
  • oddawaniu gazów.

Prawidłowe napięcie mięśni dna miednicy pozwala na prawidłowe kontrolowanie wszystkich tych funkcji. Natomiast ich zwiotczenie powoduje niekontrolowane oddawanie moczu, co powoduje duży dyskomfort życia codziennego.

W przypadku mężczyzn słabe mięśnie Kegla powodują także dyskomfort życia seksualnego. Mają problemy z erekcją i zbyt wczesnym wytryskiem, co w efekcie prowadzi do nieudanego życia seksualnego, kompleksów, a nawet depresji. 

Co wpływa na osłabienie mięśni Kegla u mężczyzn?

Mięśnie dna miednicy w naturalny sposób ulegają osłabieniu wraz z wiekiem. Problemy najczęściej pojawiają się po 50. roku życia. Dodatkowymi czynnikami może być cukrzyca, otyłość brzuszna, problemy urologiczne, zwłaszcza przerost prostaty lub jej usunięcie

Problemy mogą dotyczyć także mężczyzn prowadzących siedzący tryb życia o małej aktywności fizycznej. W tym przypadku osłabieniu ulegają wszystkie mięśnie, w tym także mięśnie Kegla.

Kto powinien ćwiczyć mięśnie dna miednicy?

Ćwiczenia Kegla dla mężczyzn powinni w pierwszej kolejności wykonywać mężczyźni po operacjach urologicznych i mający problemy z niekontrolowanym oddawaniem moczu, ale nie tylko oni.

Silne mięśnie dna miednicy mają bardzo ważny wpływ na jakość życia seksualnego, więc powinni zadbać o to także mężczyźni w sile wieku, którzy nie mają żadnych problemów. Wzmocnienie mięśni Kegla wzmacnia erekcję i pozwoli na opóźnienie wytrysku, co ma decydujące znaczenie dla jakości życia seksualnego. Dodatkowo mocne mięśnie Kegla zapewnią im satysfakcję z życia seksualnego przez długie lata.

Ćwiczenia Kegla dla mężczyzn

Ćwiczenia mięśni dna miednicy nie wymagają wielkiego wysiłku fizycznego, więc może wykonywać je każdy, bez względu na wiek i stan zdrowia. 

Przed rozpoczęciem ćwiczeń należy najpierw zlokalizować mięśnie, które mają zostać poddane treningom. Nie jest to trudne, wystarczy podczas oddawania moczu napiąć mięśnie i przerwać jego oddawanie. Dzięki temu wiadomo już, które mięśnie należy ćwiczyć. Podobnie jest z mięśniami odbytu. Tego typu ćwiczenia można wykonywać tylko w celu zlokalizowania mięśni Kegla, powtarzane częściej mogą prowadzić do problemów z oddawaniem moczu i problemów urologicznych

Ćwiczenia wzmocnienia mięśni dna miednicy można przeprowadzać w każdej pozycji, nawet podczas wykonywania codziennych czynności. 

Ćwiczenia mięśni Kegla polegają na naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu odpowiednich mięśni. Zmiana cyklu powinna następować co 3 sekundy. Najlepsze rezultaty przynoszą ćwiczenia wykonywane 3 razy dziennie, każda sesja powinna obejmować 10 cykli. Po uzyskaniu wprawy do ćwiczeń należy włączyć odpowiedni oddech. Podczas napinania mięśni powinien następować wydech, natomiast podczas ich rozluźniania wdech.

Więcej informacji na temat ćwiczeń mięśni dna miednicy u mężczyzn można znaleźć na stronie https://bebotrening.pl/blog/cwiczenia-miesni-kegla-u-mezczyzn-jak-je-wykonywac-prawidlowo/ 

Efekty ćwiczeń mięśni dna miednicy

Ćwiczenia mięśni Kegla nie przynoszą natychmiastowych efektów, najczęściej trzeba na nie poczekać kilka miesięcy. Jednak warto ze względu na nieporównywalnie niewielki wysiłek  w porównaniu do osiągniętych efektów. Oczywiście warunkiem jest ich regularne wykonywanie, przynajmniej 2-3 razy w tygodniu. 

W efekcie mężczyzna może nauczyć się kontrolowanego oddawania moczu i zrezygnowania z wkładów urologicznych, co znacznie poprawia komfort codziennego życia.  Wielu mężczyzn ceni sobie te ćwiczenia nie tylko ze względu na zdrowie, ale też ze względu na możliwość poprawy życia seksualnego i osiągnięcia pełnej satysfakcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here