Trening mobilności

Mobilność naszego ciała to zdolność do wykonywania określonych ruchów startu w odpowiednim zakresie, co wiąże się ze współpracą układów kostno-mięśniowego oraz nerwowego. Mobilność powinna być przy tym adekwatna do wieku i nie może powodować żadnego dyskomfortu.

Czym jest trening mobilności?

Trening mobilności, który swoją nazwę zaczerpnął od angielskiego określenia mobility, jest nakierowany na zwiększenie zdolności naszego organizmu do poruszania stawami w określonym zakresie. Jest dedykowany wielu osobom: zarówno tym, które chciałyby dopilnować, aby ich mobiliność nie uległa zmniejszeniu, jak i tym, które już to zmniejszenie zaobserwowały. Świetnie sprawdza się też u zawodowych sportowców.

Kiedy może dochodzić do zmniejszenia mobilności?

Zmniejszenie mobilności stawów może następować z wielu różnych powodów. Jednym z nich jest między innymi prowadzony przez nas tryb życia. Osoby, które zazwyczaj mało się ruszają, ponieważ mają wielogodzinną, siedzącą pracę, są najbardziej narażone na spadek mobilności stawów.

Musimy uwzględnić także, że mobilność stawów spada wzrast z wiekiem. Im jesteśmy starsi, tym większa szansa, że zostanie ona ograniczona, dlatego już zawczasu powinniśmy zadbać o utrzymanie jak najlepszej ich kondycji. Sprawi ona, że problemy z mobilnością się nie pojawią, a nawet jeśli wystąpią, to znacznie później i mniej dotkliwe niż w przypadku osób, które nigdy nie zainteresowały się ćwiczeniami mobility.

Jakie akcesoria będę przydatne?

Dobra wiadomość jest taka, że do ćwiczeń mobility nie potrzeba zbyt wielu wyjątkowych urządzeń. W przeciwieństwie do na przykład podnoszenia ciężarów czy standardowych ćwiczeń kardio, nie wymagają zastosowania maszyn, które zazwyczaj nie są dostępne dla użytkowników domowych. To z kolei sprawia, że bez problemu możemy zdecydować się na trening mobility w zaciszu własnego domu.

Pierwszym i bardzo ważnym akcesorium, które nam pomoże, będzie mata do ćwiczeń. Jej zadaniem jest odizolowanie ciala od podłogi i zapewnienie miękkiego, wygodnego miejsca wykonywania ćwiczeń. Sprawia, że żadne z nich nie wiąże się z odczuwaniem dyskomfortu.

Kolejnym ważnym elementem wyposażenia może stać się taśma oporowa, którą możemy znaleźć w trzech wersjach: light, medium i hard, co oznacza, jak bardzo jest odporna nasze wysiłki rozciągnięcia jej. Od razu polecamy wybór zestawu taśm, które ułatwią wykonywanie ćwiczeń w dłuższym przedziale czasu. Z łatwością będziemy mogli nim zwiększyć trudność naszych wyzwań.

Ze względu na to, iż ćwiczenia warto sobie urozmaicać i dodawać z czasem nowe do całego ciągu, ciekawym akcesorium może stać się też piłka treningowa. Jest idealna do stretchingu, a jednocześnie korzystanie z niej dla wielu osób oznacza przyjemny relaks.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here