Trawa, orlik, hala – sprawdź, jak dobrać buty piłkarskie do rodzaju nawierzchni

Obuwie piłkarskie należy dobrać nie tylko do rozmiaru i kształtu stopy, ale także do nawierzchni, na której zakupiony sprzęt ma być użytkowany. Ma to bezpośredni wpływ na komfort poruszania się po konkretnym boisku, a także bezpieczeństwo zawodnika, który w odpowiednich butach minimalizuje ryzyko doznania kontuzji. Jeśli chcesz brylować na naturalnej murawie, orliku lub hali, dowiedz się, czym jest obuwie typu FG, TF czy IC.

Buty piłkarskie na naturalną trawę

Jeśli trenujesz i rozgrywasz mecze na naturalnej murawie, powinieneś zdecydować się na korki lub wkręty. Jak wiadomo, naturalna nawierzchnia trawiasta w zależności od miejsca i warunków pogodowych może znacząco różnić się jakością. Dlatego do wyboru masz buty piłkarskie, które mają różną podeszwę, umożliwiającą optymalne poruszanie się po danej murawie:

  • korki piłkarskie z podeszwą FG – to tzw. lanki, które najlepiej sprawdzają się tam, gdzie warunki do gry są idealne, tj. boisko nie jest ani zbyt ubite, ani zbyt podsiąknięte,
  • korki piłkarskie z podeszwą HG – to lanki, które doskonale spisują się na mocno ubitej płycie,
  • wkręty piłkarskie z podeszwą SG – to buty, które zdają egzamin na mocno wilgotnym czy wręcz błotnistym terenie. Nie powinno się ich użytkować na innego rodzaju nawierzchniach.

Wszystkie rodzaje obuwia przeznaczone na naturalną trawę sprawdzisz tutaj: https://allegro.pl/kategoria/obuwie-korki-18014.

Buty piłkarskie na sztuczną trawę

Jeśli Twoja drużyna trenuje i rozgrywa mecze także na tzw. sztucznej trawie lub wyjątkowo często grasz w piłkę na orlikach, gdzie znajduje się nawierzchnia wykonana z syntetycznego włosia i gumowych kulek, powinieneś uzupełnić swoje wyposażenie piłkarskie w obuwie typu TF lub AG. Takie buty piłkarskie zapewnią Ci swobodne ruchy na twardszej i niższej murawie. Co dokładnie oznaczają te skróty?

  • Buty piłkarskie typu TF lub TT to tzw. turfy, które są wyposażone w wyjątkowo krótkie i wąskie korki, rozmieszczone na całej powierzchni podeszwy. Są uniwersalne, jeśli chodzi o sztuczne nawierzchnie, ponieważ świetnie spisują się zarówno na tych nowszych i wyposażonych w nieco wyższe i elastyczne włosie, jak i tych już nieco wytartych boiskach.
  • Buty piłkarskie typu AG przypominają z kolei klasyczne lanki. Są jednak nieco mniej sztywne i mają krótsze i gęściej rozmieszczone korki, które najlepiej spisują się w trakcie zimy, kiedy nawierzchnia jest zmrożona i śliska.

Chcesz wiedzieć, jak dokładnie wyglądają buty przeznaczone na sztuczną murawę? Obejrzysz je tutaj: https://allegro.pl/kategoria/obuwie-turfy-148836.

Buty piłkarskie na halę

Jeśli Twoim zajęciem jest futsal lub po prostu lubisz grać w piłkę nożną na hali, powinieneś zdecydować się na tzw. halówki. Na klasycznym parkiecie czy nowoczesnych nawierzchniach kauczukowych i gumowych żaden z wcześniej wymienionych typów obuwia z pewnością się nie sprawdzi. Potrzebujesz butów z płaską podeszwą, które zapewnią Ci odpowiednią zwrotność, dynamikę ruchów i amortyzację. Musisz więc szukać obuwia, które ma oznaczenia, takie jak:

  • IC,
  • IN.

Wybierając buty piłkarskie do futsalu, warto też zwrócić uwagę na materiał wykonania podeszwy. Najlepszym wyborem będzie tutaj guma, którą charakteryzuje największa żywotność.

Obuwie do gry w piłkę nożną – o czym warto pamiętać?

Niezależnie od tego, na jakiej nawierzchni grasz najczęściej, podczas wyboru obuwia piłkarskiego z odpowiednią podeszwą powinieneś zwrócić uwagę również na długość wkładki (w centymetrach), materiał zewnętrzny (skóra ekologiczna/skóra naturalna/syntetyk/tkanina), rodzaj zapięcia (sznurowadła/klamra/rzep/żyłka) czy przeznaczenie (mężczyzna/kobieta/junior).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here