Czy jabłka są dobre na odchudzanie?

Spirulina to typowa nazwa artykułów, jakie tworzone są z cyjanobakterii. Popularna jest na całym świecie jako ciemnozielony proszek. Ma we własnym składzie dużą liczbę elementów bioaktywnych. Dzięki ogromnej zawartości białka (55–70% suchej masy) oraz obecności wszystkich aminokwasów, spirulina jest niezwykle skutecznym środkiem wzmacniającym. Od paru lat cieszy się ona wzrastającym zainteresowaniem. Czy należałoby włączyć spirulinę do diety?

Czym jest spirulina?
Spiruliną określamy typ alg morskich z grupy sinic, jaki jest uważany za najbardziej pełnowartościową odmianę owego typu. W jej składzie odnajdziemy białko, witaminy z grupy B, E, beta-karoten, kwas foliowy, nienasycone kwasy tłuszczowe wspierające odchudzanie i rozmiar minerałów (m.in. żelazo, mangan, cynk, selen oraz miedź).

Spirulina a odchudzanie
Obecnie już na pierwszy rzut oka, obserwujemy duży wzrost częstotliwości występowania otyłości oraz nadwagi. Jeszcze więcej osób poszukuje środków, jakie w prosty sposób przyczyniłyby się do pogłębienia rezultatów odchudzania. Jednym z powodów, dla których spirulina zyskuje dużą popularność są pojawiające się informacje o jej właściwościach wspierających utratę niepotrzebnych kilogramów. W literaturze zwraca się uwagę na fakt, że działanie odchudzające może być połączone z ogromną zawartością witamin i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Poza tym w spirulinie odnajdziemy niezliczone pierwiastki takie jak żelazo, wapń, cynk, magnez oraz potas i fenyloalaninę – aminokwas, któremu przypisuje się właściwości obniżające poczucie głodu. Ubytek wagi ciała spowodowany może być także przez korzystny wpływ na florę fizjologiczną jelita i regulację perystaltyki. Mimo nadmienionych korzyści spiruliny nie jest ona receptą na rozwiązanie kłopotu nadwagi. Bez odpowiedniej diety i aktywności ruchowej żaden środek nie zagwarantuje nam pożądanych rezultatów. Nie przeprowadzono do owej chwili wiarygodnych badań na ludziach, jakie wyraźnie by dowiodły, że konsumowanie spiruliny powoduje obniżkę masy ciała. Osoby z otyłością lub nadwagą niezwykle wielokrotnie borykają się z nadciśnieniem. Z większym zagrożeniem mogą u nich spotkać kłopoty sercowo-naczyniowe. Więc należałoby zwrócić uwagę na prozdrowotne właściwości spiruliny, wspomagające walkę z owymi chorobami. Dzięki związkom zawartym w spirulinie, w efekcie jej wykorzystywania obniża się poziom cholesterolu oraz trójglicerydów. Dodatkowo zmniejszeniu podlega ciśnienie arterialne krwi.

Spirulina pobudza wypalanie tłuszczu?
Niestety nie są żadne wiarygodne badania, jakie potwierdzałyby takie twierdzenie. W składzie komórek Spirulina nie występuje w większych ilościach żaden enzym ani inna substancja syntetyczna, jaka w sposób naturalny czy pośredni wpływała na spalanie tłuszczu, więc, mówiąc bardziej dokładnie, regulowałaby zapotrzebowanie na energię wynikającą ze spalania substancji o charakterze tłuszczowym. Identycznie niepotwierdzone są przekonania o tym, iż Spirulina dodaje energii w okresie diet o zmniejszonej kaloryczności. Podstawowe elementy owej algi to białka, i takie są w organizmie stosowane jako źródło energii tylko w ostateczności, nie mówiąc już o tym, iż organizm oraz tak musi wykorzystać swoje białko, to przyjęte z suplementem zostanie podzielone na aminokwasy w okresie trawienia oraz – mówiąc kolokwialnie – nie będzie już niczego do rozkładania.

Spirulina – rezultaty
Algi wykorzystuje się od wielu lat, szczególnie na Dalekim Wschodzie, przy leczeniu zapalenia oskrzeli, przeziębień, chorób wenerycznych, uporczywego kaszlu, nadczynności tarczycy, i również dny moczanowej. Dodatkowo przedstawiają one właściwości przeciwzapalne, przeciwnowotworowe oraz przeciwbakteryjne. Spirulina oddziałuje pozytywnie na zachowanie odpowiedniej gospodarki tłuszczowej i cukrowej, przeciwdziała nadciśnieniu. Przejawia działanie immunostymulujące oraz antyoksydacyjne. Oddziaływanie na układ immunologiczny polega zwłaszcza na stymulacji funkcjonowania komórek NK, więc podstawowej grupy komórek układu immunologicznego odpowiedzialnych za zjawisko naturalnej cytotoksyczności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here