bieżnia

Każda pora roku jest odpowiednia, by rozpocząć swoją przygodę na bieżni elektrycznej i nie ma już żadnej wymówki o niesprzyjającej ćwiczeniom pogodzie, wystarczy tylko zakup odpowiedniej bieżni i jesteśmy gotowi by zaczynać! Możemy również ćwiczyć na siłowni, jednak ćwiczenia w zaciszu własnego domu to wspaniała alternatywa, zwłaszcza gdy nie chcemy tracić czasu na dojazd. Przygotowując się do treningu warto skompletować odpowiednie akcesoria, takie jak strój do biegania oraz odpowiednie buty, które dadzą naszym stopom komfort i wygodę podczas treningu oraz zapewnią prawidłową postawę naszego ciała.

Zalety biegania na bieżni domowej

Najważniejsza z zalet biegania na bieżni, jest możliwość rozpoczęcia naszych treningów o każdej porze roku, również podczas niesprzyjającej pogody. Dlatego wymówkom o niesprzyjających warunkach atmosferycznych musimy powiedzieć precz! Druga zaleta to zmniejszone ryzyko kontuzji, gdyż przez lepszą amortyzację biegi na bieżni są dwu a nawet czterokrotnie bezpieczniejsze jeśli chodzi o  częstotliwość występowania ich podczas biegów ulicznych.

Jak wybrać odpowiednią bieżnię do domowego treningu?

  • Zdecyduj do jakiego typu treningu potrzebujesz bieżni?

Jest to kluczowe pytanie, które powinniśmy sobie zadać podczas wyboru odpowiedniej bieżni do domu. Ważna jest tutaj zarówno wielkość silnika, rozmiar płyty i jej grubość oraz amortyzacja. Jeśli mamy zamiar głównie chodzić, nie będziemy potrzebować ekstremalnie mocnego silnika czy też potężnej płyty biegowej, tak jak do intensywnego biegania. Przy treningach mieszanych, ważne by sprzęt miał mocniejsze parametry.

  • Dopasuj bieżnię do wzrostu i wagi

Kupując bieżnie do domu, należy uwzględnić również swój wiek i wzrost. Nieprzestrzeganie ograniczeń sprzętowych, może być bardzo ryzykowane i spowodować szybsze zużycie pasa biegowego, silnika i deski biegowej oraz skończyć się dla nas urazem czy też kontuzją. Przy problemach z nadwagą i otyłością, warto sprawdzić limit wagowy danego urządzenia. W przypadku wysokiego wzrostu, warto zwracać uwagę na długość pasa biegowego.

  • Jakim budżetem dysponujesz?

Określenie naszego budżetu to kolejny ważny element podczas wyboru bieżni do treningu domowego. Należy wziąć pod uwagę zawsze górną granicę naszych możliwości, ponieważ to jednak zazwyczaj droższy sprzęt wytrzyma znacznie dłużej i będzie nam służył przez     dłuższy czas. Podczas gdy sprzęt za kilka stówek  może służyć nam jedynie przez góra dwa lub trzy lata, to bieżnia za większą kwotę, nawet kilka tysięcy, może pomagać w naszych treningach przez kilkanaście lat.

  • Ile miejsca masz w domu na nową bieżnię?

To bardzo ważne pytanie, na rynku znajdziemy zarówno większe jak i mniejsze urządzenia. Jeśli mamy ogromną przestrzeń, zapewne możemy pominąć ten punkt, natomiast jeśli bieżnia nie  będzie stać w osobnym pomieszczeniu lecz salonie lub sypialni, warto     pomyśleć nad takim rozwiązaniem jak bieżnia składana. Kiedyś miały one złą opinię,        jednak obecnie w  sprzedaży możemy znaleźć równie dobrej jakości sprzęt co bieżnie         nieskładane.

Inne ważne rady odnośnie domowego treningu:

Pierwsza ważna radą przed treningiem, jest odpowiednie przygotowanie czyli ćwiczenia rozgrzewające. Dopiero po rozgrzewce możesz przejść do treningu. Kolejną istotną radą jest systematyczność, gdyż tylko systematyczność da Ci osiągnąć odpowiednie efekty. Warto pamiętać również o tym, aby uniknąć przetrenowania. Ćwiczenia w odpowiednim przedziale HRMax to równie warta wspomnienia kwestia. Zupełnie inny przedział i intensywność treningu będziemy mieli podczas odchudzania, a inny gdy chcemy poprawić wytrzymałość. Trening cardio możemy również uzupełniać ćwiczeniami siłowymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here