3 cechy butów do biegania, dla których warto je wybrać

Sportowy, zdrowy tryb życia, cieszy się od pewnego czasu ogromną popularnością. Bieganie to z kolei jeden z rodzajów aktywności, które są najchętniej wybierane. Wiele osób widzi w nim sposób na szybką poprawę kondycji i sylwetki, a także uważa za sport łatwy i niewymagający specjalnych przygotowań czy sprzętu. Jednak, aby uniknąć kontuzji, warto jest sięgnąć przynajmniej po odpowiednie buty. Co powinno zatem wyróżniać je na tle innych?

Cecha 1. Przyczepność

Jeśli miejscem wybranym do biegania jest miejski park albo okoliczny las, przede wszystkim należy dopasować obuwie do spotykanej tam nawierzchni. Buty dostosowane do bieżni, które nie posiadają głębokiego protektora, nie sprawdzą się najlepiej na szutrowych drogach, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Mogą raczej doprowadzić do kontuzji, gdyż nietrudno się w nich poślizgnąć.

Z tego powodu, pragnąc uprawiać sport na świeżym powietrzu, należy wybrać buty do biegania z grubym, agresywnym protektorem. Minimalizuje on szansę poślizgnięcia się i urazu, a zatem sprawdzi się nawet podczas gorszej pogody i na trudnej nawierzchni. Buty tego typu często są także ozdobione licznymi odblaskami, co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo na drodze.

Cecha 2. Amortyzacja

O kontuzje nietrudno nawet wówczas, gdy powierzchnia jest idealnie równa i utwardzona, albo kiedy sport uprawiany jest na bieżni. Wynika to z faktu, że podczas biegu na mocne wstrząsy i przeciążenia narażone są nasze stawy. Często początkujący biegacze zapominają o tym i próbują swoich sił na długim dystansie w… zwykłych trampkach. Cienka podeszwa i nadmierny wysiłek szybko mogą doprowadzić do poważnego urazu.

Dlatego, wybierając buty do biegania, należy sięgnąć po te, które mają grubą, sprężystą podeszwę i są miękkie w środku. Tylko one gwarantują odpowiednią amortyzację, a co za tym idzie – zapobiegają kontuzjom.

Cecha 3. Stabilizacja i wygoda idą w parze z designem

Podczas każdego biegu niezwykle ważna jest wygoda użytkowania obuwia, połączona z dobrą stabilizacją stopy. Miękkie wyściółki, stosunkowo wysoka cholewka oraz wzmocnienia, pozwalają utrzymać nogę w idealnej pozycji. Z kolei zastosowane w niektórych modelach membrany i ocieplenia zapewnią komfort nawet w deszczowe czy zimowe dni, jednocześnie dbając o to, by stopa mogła swobodnie oddychać.

Nie bez znaczenia jest także design, który powinien w pełni odpowiadać użytkownikowi. Różnorodne modele obuwia biegowego znaleźć można w sklepie runshop.pl, w którym oferowane są zarówno męskie, jak i damskie modele. Można wśród nich znaleźć między innymi buty dla początkujących, jak i zaawansowanych biegaczy, dopasowane do różnych pór roku, albo bieżni. Dzięki takiej gamie obuwia każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here