Zmiany w rozliczeniach podatku dla marynarzy od 2020

0
2293

Od 2018 roku Polska po ratyfikacji wprowadzała sukcesywnie postanowienia wielostronnego porozumienia wielu państw, mającego na celu regulację kwestii podwójnego opodatkowania swoich obywateli w związku z zarobkowaniem za granicą. Zmiany te mogą dotkliwie wpłynąć na podatki marynarskie.

Dobre źródło informacji

Niniejszy tekst jest niejako forpocztą rozwijającego się tematu. Po istotną dla konkretnych warunków poradę zalecamy udać się do biura, gdzie przyjmuje radca prawny Natalia Zielmachowicz. Dla rejonu wybrzeża polecana jest kancelaria radcowska, której dane można znaleźć pod adresem: radcaprawny-trojmiasto.pl

Po rozum do głowy

Po wielu latach perypetii grupa krajów doszła do wniosku, że korzystniej jest uregulować i ujednolicić przepisy skarbowe i zrezygnować z podwójnego opodatkowania obywateli pracujących za granicą. I ponosić przy tym mniejsze koszty obsługi dochodzenia należności, gdyż, jak mówi stara zasada im mniejsze podatki, tym większa ściągalność i de facto wartość zasobów wyraża się większym nominałem. Jak wiele innych podatki dla marynarzy były przedmiotem wielu spekulacji. Podatnicy ryzykowali często spore kłopoty, nie zgłaszając faktu pracy za granicą.

Podpisany akces do konwencji MLI miał to zmienić i skierować podatek za pracę marynarzy w oczekiwane miejsce na koncie skarbu państwa.

Kolejna zmienna

Dodatkowym elementem zmieniającym zastosowanie przepisów podatkowych jest instytucja rezydentury podatkowej. Rozliczanie podatków marynarzy, którzy przenoszą swoje centrum interesów życiowych w pełni za granicę i tracą miano rezydenta polskiego, przepisy o podwójnym opodatkowaniu nie dotyczą go absolutnie.

Zmiana metody

Rozliczenie podatkowe rodzin marynarzy, będących w ścisłym związku fiskalnym z krajem, od nowego roku zmieni się diametralnie. Za sprawą metody rozliczania podatku i ulg zapisanych w konwencji zainteresowani zapłacą wyższe podatki.

Dotychczas stosowana ulga abolicyjna sprawiała, że wpływ podwójnego opodatkowania był łagodzony w sposób naturalny i rozliczenia, choć dokonywane po obu stronach miały neutralny dla zainteresowanych charakter.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here