praca siedząca

Prowadzenie siedzącego trybu życia wpływa negatywnie zarówno na zdrowie, jak i na samopoczucie. Często wiąże się ze wzrostem masy ciała, a także jest przyczyną wielu chorób, w tym nowotworów oraz cukrzycy. Jeśli zastanawiasz się, co jeść w pracy, jeśli większość obowiązków musisz wykonywać na siedząco, to zachęcamy cię do przeczytania tego artykułu.

Wpływ siedzącego trybu życia na zdrowie

Zanim przystąpisz do zmiany własnych nawyków, na początek musisz zdać sobie sprawę z tego, czym grozi wielogodzinne spędzanie czasu na siedząco czy to przed telewizorem, czy przed komputerem. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że postawa siedząca nie jest naturalna dla ciała, a ludzki organizm nie jest przystosowany do tego, by wiele godzin spędzać bez ruchu. Poniżej lista najczęstszych dolegliwości, na które są narażone osoby prowadzące siedzący tryb życia.

Ból kręgosłupa – bardzo częsta dolegliwość, gdyż kręgosłup w pozycji siedzącej jest w znacznym stopniu obciążony i narażony na naprężenia. Dlatego osobom, które pracują wiele godzin przy komputerze, zaleca się dobór wygodnego, ergonomicznego krzesła, które pomoże zachować prawidłową postawę w czasie pracy.

Otyłość – kiedy spędzasz większą część dnia na siedząco i ograniczasz aktywność fizyczną, dochodzi w ciele do zaburzeń metabolicznych, przez co dostarczane do organizmu kalorie zamieniają się w tkankę tłuszczową.

Podniesienie poziomu cholesterolu we krwi – zmniejszona wydajność oraz przyswajalność tlenu prowadzi do obniżenia wydolności krążenia, a także nadciśnienia. Gdy zaburzenia lipidowe utrzymują się w organizmie przez dłuższy czas, zwiększa się ryzyko zachorowania na miażdżycę oraz wystąpienia zawału serca.

Rozregulowanie gospodarki glukozowej – mniejsza aktywność prowadzi do wzrostu glukozy we krwi, a to z kolei sprawia, że komórki organizmu są mniej wrażliwe na insulinę. W efekcie trzustka produkuje jej więcej, co obciąża ten organ. Utrzymywanie się wysokiego stężenia glukozy we krwi powoduje insulinoporność i cukrzycę typu 2.

Choroby jelit – wzdęcia, gazy, bóle brzucha i zaparcia to częsty skutek większego ucisku na brzuch, zwłaszcza jeśli nosisz obcisłą odzież. Mniejsza ilość ruchu powoduje, że treści pokarmowe wolniej się przemieszczają.

Zaburzenia snu oraz bezsenność – zbyt mała ilość snu znacząco pogarsza jakość życia, a także często prowadzi do depresji. Aby zapewnić sobie spokojny sen, warto ograniczyć ilość czasu spędzanego przed komputerem, zwłaszcza tuż przed snem.

Inne powszechne schorzenia, na które w większym stopniu są narażone osoby prowadzące siedzący tryb życia to osteoporoza czy odwapnienie kości. Zwiększa się także ryzyko powstania żylaków, gdyż krew zalega w żyłach.

Dieta dla osób prowadzących siedzący tryb życia

Dieta dla osób prowadzących siedzący tryb życia

Często osoby mało aktywne fizycznie, mają duży problem z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Zwłaszcza że spożywanie posiłków o tej samej kaloryczności przy mniejszym zapotrzebowaniu na energię prowadzi do nadwyżek. Jeśli nie możesz wprowadzić do życia więcej aktywności, zwróć baczniejszą uwagę na swoją dietę.

Kontroluj swoją wagę

Kontroluj swoją wagę. Aby być świadomym zmian w ciele, stawaj na wadze choć 1-2 razy w miesiącu. Taka kontrola pozwoli szybciej zareagować, jeśli przytyjesz. Zazwyczaj przyczyną jest spożycie zbyt dużej liczby kalorii w stosunku do dziennego zapotrzebowania.

Jedz posiłki w określonych godzinach. Wyznaczenie sobie stałych pór posiłków pozwala nie tylko wyregulować pracę jelit, ale także ustabilizować poziom cukru we krwi oraz ograniczyć apetyt.

Wprowadź zdrowe przekąski. Podjadanie między posiłkami to jeden z największych problemów osób walczących o utrzymanie wagi w normie. Czasem ciężko jest zrezygnować w ogóle z przekąsek, warto je na początku zamienić na inne, np. takie jak orzechy czy suszone owoce.

Dbaj o właściwe nawodnienie organizmu. Brak odpowiedniej ilości wody w organizmie przynosi wiele negatywnych konsekwencji, w tym zwiększa ryzyko zaparć oraz bólu brzucha.

Co jeść w pracy siedzącej?

5 porcji warzyw. To właśnie one stanowią podstawę dobrej diety, są źródłem cennego błonnika, który reguluje stężenie glukozy oraz lipidów we krwi. Zawierają także antyoksydanty, które mają istotne znaczenie w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy, nowotworów. Błonnik działa korzystnie na przewód pokarmowy i łagodzi dolegliwości jelitowe.

Pełnowartościowe białko. Najlepiej wprowadzić je do swojej diety poprzez spożycie chudego mięsa oraz niskotłuszczowych produktów mlecznych, które nie wpływają na wzrost wagi.

Kwasy tłuszczowe. Zdecydowanie warto ich unikać, a w zamian za to wprowadzić do diety tłuszcze roślinne takie jak oliwa z oliwek, orzechy czy migdały.

Pełnoziarniste produkty zbożowe. Ciemne pieczywo, gruboziarniste kasze czy nasiona stanowią trzon zdrowej diety. Ich spożycie ułatwia regulację gospodarki glukozowej, lipidowej oraz pracę jelit. Pełne ziarno dostarcza do organizmu także magnez, który pomaga w utrzymaniu koncentracji w czasie pracy.

Spożywcze produkty fermentowane. Przykładowo kiszoną kapustę lub inne warzywa, kefiry, maślanki i jogurty. Wskazane jest także, by ograniczyć spożycie alkoholu, gdyż nadmierna podaż negatywnie wpływa na jelitową florę bakteryjną.

Aby waga nie wzrosła, trzeba unikać dań kalorycznych oraz różnego typu przekąsek: słodyczy, paluszków czy fast foodów.

Codziennie aktywnie

Codziennie aktywnie, czyli jak nie przytyć za biurkiem

Dla zdrowia zalecane jest, aby zwiększyć aktywność fizyczną po pracy. Większa liczba treningów o większej intensywności pozwoli uchronić się przed negatywnymi skutkami siedzącego trybu życia. Spacery, bieganie, maszerowanie, pływanie, jazda na rowerze, trening fitness – każda forma aktywności przyniesie korzyści dla zdrowia. Jeśli nie masz możliwości, by ćwiczyć codziennie, spróbuj zacząć od kilku treningów w tygodniu.

Pomocne w kontrolowaniu postępów są aplikacje na telefon, a także smartwatche, które można wykorzystać, chociażby do sprawdzania liczby wykonanych kroków. A bez względu na dyscyplinę sportową, najwygodniej ćwiczyć w dedykowanej do danego sportu odzieży. Taką oferuje marka sportowa 4F. W sklepie internetowym znajdziesz odzież do biegania, na rower, do tenisa, piłki nożnej, trekkingu czy kostiumy i kąpielówki na basen. Dzięki wsparciu nowoczesnych technologii odzież zapewni komfort w trakcie intensywnych ćwiczeń, a modny design przyciągnie uwagę.

Postaw na aktywność dla zdrowia

Sprawdź więcej propozycji na: https://4f.com.pl/dyscypliny.html

Postaw na aktywność dla zdrowia

Ruch ma niezwykle istotne znaczenie na zdrowia oraz samopoczucia. Nie rezygnuj więc z codziennej aktywności fizycznej w czasie wolnym, zwłaszcza jeśli pracujesz na siedząco. Pamiętaj, że trening czyni mistrza i dlatego ćwicz regularnie, by coraz lepsze efekty stały się dodatkową motywacją do aktywności. A wygodny i komfortowy strój do ćwiczeń znajdziesz w sklepie marki 4F: https://4f.com.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here