przyczyny braku snu w nocy

Brak snu w nocy wydaje się raczej mało istotnym problemem, dlatego wiele osób go bagatelizuje. W końcu nieprzespane noce zdarzają się od czasu do czasu każdemu z nas i nie niosą za sobą poważnych konsekwencji, co najwyżej jesteśmy potem trochę zmęczeni i trudno nam się skupić. Jeśli jednak mamy trudności z przesypianiem większości nocy, sprawa zaczyna się robić poważna. Duże niedobory snu mogą bowiem prowadzić do rozwoju groźnych chorób jak nadciśnienie, cukrzyca czy nerwica. Warto temu przeciwdziałać. W tym celu powinniśmy przede wszystkim zidentyfikować przyczyny problemów ze snem w nocy. Neutralizacja źródła problemu to pierwszy krok do skutecznego wyleczenia bezsenności.

Jakie są najczęstsze przyczyny problemów ze snem w nocy?

Brak snu w nocy wynika zazwyczaj z niewłaściwej fizjologii snu. Nie chodzimy spać o stałych porach, śpimy zbyt krótko, urządzamy drzemki w ciągu dnia – wszystko to sprawia, że nasz zegar biologiczny się rozregulowuje i przestaje rozróżniać czas aktywności od czasu odpoczynku. Zapadnięcie w sen i utrzymanie go przez całą noc utrudniają też pobudzające używki zażywane przed położeniem się do łóżka, dlatego lepiej zrezygnować z wieczornej lampki wina, kawy czy papierosów, jeśli chcemy spokojnie zasnąć i dobrze się wyspać. Oczywiście nie zawsze przyczyny problemów ze snem w nocy są tak prozaiczne. Czasami u ich podłoża leżą poważne, przewlekłe schorzenia, np. obturacyjny bezdech senny, nadczynność tarczycy albo choroba niedokrwienna serca. W takim przypadku wyleczenie bezsenności jest znacznie trudniejsze, ale nadal możliwe. Na stronie https://terapiabezsennosci.pl/przyczyny-bezsennosci/ znajdą Państwo więcej informacji o przyczynach braku snu w nocy.

Jaki jest najlepszy sposób na wyleczenie bezsenności?

Najlepszy, czyli najbardziej bezpieczny i najbardziej efektywny w dłuższej perspektywie, sposób na wyleczenie bezsenności to terapia poznawczo-behawioralna. Polega ona na praktycznym wykorzystaniu naturalnych technik pielęgnacji prawidłowej fizjologii snu. Zalicza się do nich między innymi relaksacja umożliwiająca głębokie odprężenie umysłu, a co za tym idzie, ułatwiająca wprowadzenie go w stan spoczynku i to w każdych warunkach. Leczenie problemów ze snem metodą poznawczo-behawioralną daje znakomite efekty nawet w przypadku bezsenności spowodowanej przewlekłymi chorobami, co jest o tyle istotne, że wiele z tych chorób wyklucza stosowanie farmakoterapii. Polecamy ją więc wszystkim osobom cierpiącym na bezsenność, niezależnie od stanu zdrowia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here