Ginekomastia to dosyć powszechna choroba, dotykająca mężczyzn. Luźne statystyki pokazują, że schorzenie to może dotyczyć nawet 40 – 60 % panów i to niezależnie od wieku – najczęściej stwierdza się je jednak w okresie pokwitania, czyli u chłopców w wieku 14 lat. Czym tak naprawdę jest ginekomastia i jakie są sposoby jej leczenia?
Ginekomastia – czym jest?
Ginekomastia to inaczej przerost gruczołu piersiowego, objawiający się nadmiarem tkanki tłuszczowej w obrębie piersi. Jednak w przeciwieństwie do lipomastii, niepożądane zmiany pojawiają się nie tylko w okolicach piersi, ale także w gruczołach piersiowych. Problem ten pojawia się na różnych etapach życia chłopców i mężczyzn oraz w różnym stopniu. Około 30% przypadków uważanych jest za ginekomastie idiopatyczną, czyli taką, której przyczyny nie da się stwierdzić. Zazwyczaj dotyczy ona obu stron, chociaż stwierdza się też przypadki, gdy dotyka tylko jednej piersi. Powiększeniu gruczołów w tkance może towarzyszyć uczucie tkliwości i wrażliwości oraz ogólny dyskomfort. Przyczyną tego schorzenia jest najczęściej nieprawidłowa gospodarka hormonalna, a tak dokładnej nieprawidłowe stężenie estrogenów i androgenów. W rzadszych przypadkach mówi się o hormonach tarczycy, nadnerczy oraz przysadki mózgowej. Ginekomastię mogą też powodować leki, na przykład te stosowne na nadciśnienie, wrzody żołądka, reumatoidalne zapalenie stawów czy używane w leczeniu raka prostaty.
Ginekomastia – jak ją leczyć?
Ginekomastia może być zarówno samodzielną jednostką chorobową, jak i przyczyną innych schorzeń. Pierwszym krokiem, aby się jej pozbyć, jest więc znalezienie czynników wyzwalających chorobę. Niestety często nie udaje się ich ustalić – jeżeli nie jest ona objawem nowotworu sutka, nie ma więc konieczności, aby ją leczyć. Jednak w większości przypadków powoduje duży dyskomfort u pacjentów i odbiera im pewność siebie. Usuwanie ginekomastii można przeprowadzić na kilka sposobów. Współczesna medycyna – w tym także medycyna estetyczna, ma nam dużo do zaoferowania, między innymi zabiegi likwidacji tłuszczu takie jak laser, zamrażanie czy kriolipoliza. Z pomocą przychodzi również chirurgia plastyczna lub liposukcja. Przed przystąpieniem do zabiegu konieczne jest wykonanie USG piersi, aby upewnić się, że nie ma co do niego żadnych przeciwwskazań. Chirurg podczas operacji usuwa zarówno tkankę tłuszczową, jak i gruczołową. Po zabiegu pacjent w ramach rekonwalescencji musi nosić specjalną kamizelkę. W rzadkich przypadkach ginekomastie można leczyć farmakologicznie – czasami pomaga zredukowanie tkanki tłuszczowej oraz odpowiednia dieta.