Dlaczego gogle narciarskie parują

Zakładasz gogle narciarskie, zaczynasz jazdę, ale okazuje się, że po chwili musisz się zatrzymać, bo nic nie widzisz? To problem, z którym zmagają się narciarze i snowboardziści. Przyczyn zaparowania szyb gogli może być wiele. Z czego wynika ten problem i jak sobie z nim poradzić?

Gogle parują – dlaczego?

Na stoku kluczowe znaczenie powinno mieć dla nas bezpieczeństwo. Poruszamy się po różnym terenie i powinniśmy sobie zapewnić znakomitą widoczność. Jeśli tego nie zrobimy, to narażamy się na upadek. Jeżeli szybę Twoich gogli pokrywają drobne krople pary wodnej, to oznacza, że powinieneś znaleźć przyczynę problemu. Ta może być różna.

Niska jakość gogli

Tak jak w przypadku każdego rozwiązania znaczenie przy wyborze produktu powinna mieć dla Ciebie jakość. Sugerowanie się najniższą ceną i zakup od anonimowych producentów nie jest dobrym pomysłem. Przyczyną złego działania gogli może być niewielkie doświadczenie ich wykonawcy, a także wykorzystanie przy ich produkcji rozwiązań niskiej jakości – choćby szyb.

Kłopot pojawia się również w przypadku gogli o szczelnie zamkniętej ramce. Wymienione komplikacje dotyczą jednak rozwiązań produkowanych jakiś czas temu, a nie najnowszych. Takie kłopoty nie wystąpią, jeśli postawisz na gogle narciarskie Salomon, o ile będziesz z nich prawidłowo korzystać.

Problem nieszczelności

W przypadku gogli dwuszynowych kłopot z parowaniem teoretycznie nie ma miejsca. Cała konstrukcja powinna być szczelnie zamknięta, ale przecież może dojść do jej rozszczelnienia i do sprzętu dostanie się wilgoć. W efekcie na tej części szyby, której nie możemy wytrzeć – wewnętrznej – zbierać się będzie para. W przypadku gdyby do takiej sytuacji doszło w okresie gwarancyjnym, stanowi to podstawę do reklamacji.

Problem z anti-fogiem

Powłoka, która w goglach odpowiada za zapobieganie parowaniu szyby to anti-fog. Pokryta nią jest wewnętrzna strona szybki – nie powinieneś jej dotykać ani myć, gdyż możesz usunąć w ten sposób ową ochronę. Efekt? Gogle będą parować. Z tym problemem możesz sobie jednak poradzić. Sposobem na to jest wymiana szybki, zakup preparatu anti-fog i skorzystanie z niego, a w ostateczności – wymiana gogli.

Nieosuszenie gogli po użytkowaniu

Zostawiłeś gogle np. w woreczku po powrocie ze stoku? Nie zdziw się, że jeśli założysz je kolejnego dnia i będą parować. Co więcej, może do tego dochodzić nawet wtedy, gdy na zewnątrz panuje niska wilgotność. Co możesz zrobić? Jedynym rozwiązaniem w takim przypadku jest wysuszenie gogli w temperaturze pokojowej i korzystanie w tym czasie z innych.

Używanie kominiarki lub czapki

W wyniku korzystania z takich dodatków możesz dmuchać wilgotnym powietrzem w przestrzeń wewnętrzną gogli. W takim przypadku na pewno dojdzie do zaparowania szybki. Jak sobie z tym poradzić? Tak okryj twarz, aby wydychane powietrze nie trafiało na gogle.

Wybierz wysokiej jakości gogle narciarskie

Nie chcesz, aby omawiany problem Cię dotyczył? Zainwestuj zatem w wysokiej jakości gogle. Jako sklep narciarski skiracecenter.pl zapewniamy Ci pomoc w znalezieniu takiego modelu, który spełni Twoje oczekiwania. Kiedy już staniesz się właścicielem dobrych gogli, to pamiętaj o prawidłowym ich używaniu!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here