Nordic walking jest idealnym sportem dla każdej grupy wiekowej

Popularność nordic walking cały czas rośnie. Według badań przeprowadzonych przez Centrum Badania Opini Społecznej w 2018 roku wykazano, że co piętnasty Polak sięgnął po kijki nordic walking. Niestety ta aktywność fizyczna kojarzona jest głównie ze starszymi osobami. Czy prawidłowo? Oczywiście nie!

Marsz po zdrowie!

Nordic walking, mimo prostoty wykonywanego ruchu, jest świetnym narzędziem w drodze po zdrowie zarówno fizyczne jak i psychiczne. Poprawia kondycję, koordynację i pomaga zgubić zbędne kilogramy. Jest też świetną odskocznią od dnia codziennego i z powodzeniem pomaga zredukować poziom stresu.

Kiedy maszerujesz z kijkami zdrowie jest dosłownie na wyciągnięcie ręki!

Nordic walking dla każdego!

Zastanawiasz się kto może uprawiać nordic walking? Każdy!

Przeciwskazania do uprawiania nordic walkingu to bardzo indywidualny temat, bowiem z kijkami może chodzić niemal każdy. Jeśli cierpisz jednak na jakieś choroby, np. schorzenia układu krążeniowo- oddechowego lub masz problemy ortopedyczne, najlepiej przed rozpoczęciem spacerów z kijkami skontaktować się z lekarzem lub ćwiczyć pod okiem fizjoterapeuty, który indywidualnie dostosuje ćwiczenia do stanu zdrowia.

Ten rodzaj aktywności jest odpowiedni dla wszystkich grup wiekowych. Mogą ją uprawiać:

  • Dla dzieci i młodzież – Coraz częściej przemarsze z kijkami proponowane są najmłodszym. Pozytywnie wpływa to na kondycję fizyczną i profilaktykę walki z otyłością, pokazuje jak aktywnie spędzać czas.
  • Dorośli – Może on być rekreacyjną formą spędzania czasu albo profesjonalnym treningiem. Moda na kije spowodowała, że coraz częściej organizowane są zawody i maratony, w których można zaprezentować swoje osiągnięcia.
  • Ludzie starsi – Nordic walking jest idealnym sportem dla osób starszych, dlatego to z nimi jest tak często kojarzony. Wpływ na popularność wśród osób w sędziwszym wieku ma fakt, że sport ten (po konsultacji z lekarzem) może być uprawiany nawet przez osoby cierpiące na choroby, które wykluczają je z innych aktywności.

Oprócz prostoty, popularności i uniwersalności, watro sprawić, by był to sport skrojony na indywidualną miarę. Jak to zrobić? Nic prostszego – zadbaj o rzeczy, które będą Ci towarzyszyły w trakcie treningu! Możesz urozmaicić swój trening gadżetami, które umilą czas spędzony w terenie.

Jaki sprzęt wybrać do nordic walking? – By chód zamienić w pasję!

  • Kup wygodne buty

Najlepsze buty do nordic walking to takie, które odpowiednio amortyzują Twoją stopę i zapewnią jej maksimum komfortu, są przystosowane do pogody i podłoża. Ważne jest też, by miały miękką podeszwę zapewniająca płynne przetaczanie stopy w trakcie chodu. Jeśli uprawiasz nordic walking sporadycznie, możesz na początek ubrać dobre buty do biegania. Jeśli jednak chód z kijami stanie się Twoją regularną aktywnością warto zadbać, by były to specjalistyczne buty do nordic walking’u.

  • Zadbaj o odpowiednie kijki

Kupując pierwsze kijki do nordic walking najlepiej skorzystać z porady doświadczonego chodziarza lub obsługi sklepu sportowego. Bardzo łatwo pomylić je bowiem z kijami trekkingowymi.

  • Urozmaić trening kupując gadżety

Każdy nawet najmniejszy gadżet potrafi umilić i urozmaicić czas spędzony na treningu. Świetnym rozwiązaniem będzie pulsometr – pozwoli on monitorować pracę serca i sprawić, by trening był efektywny. Nordic walking to aktywność outdoor’owa, niestety jakość powietrza pozostawia (zwłaszcza o okresie grzewczym) wiele do życzenia. Kolejnym gadżetem może być więc maska antysmogowa.

Kijki w dłoń i do przodu!

Jeśli jeszcze wahasz się czy nordic walking jest odpowiednim rodzajem aktywności fizycznej dla Ciebie, nie zastanawiaj się dłużej.

Spróbuj, sprawdź i dopiero zdecyduj…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here