Zapalenie ścięgna Achillesa - mężczyzna trzymający się za łydkę

Ścięgno Achillesa jest największym ścięgnem w ludzkim ciele. Ze względu na swoją budowę oraz codzienne obciążenia ścięgno Achillesa jest szczególnie narażone na różnego rodzaju choroby i kontuzje. Jedną z nich jest zapalenie ścięgna Achillesa.

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie są przyczyny zapalenia ścięgna Achillesa,
  • jak się objawia zapalenie ścięgna Achillesa i jak się je diagnozuje,
  • w jaki sposób leczy się zapalenie Achillesa.

Ścięgno Achillesa – zwane również piętowym – to największe ścięgno w ludzkim ciele, wspólne dla mięśni brzuchatego oraz płaszczkowatego. W części szczytowej jest szerokie i płaskie, ale zwęża się i pogrubia ku dołowi, łącząc się ze stopą w okolicach guza piętowego. Taka budowa sprawia, że możemy zginać podeszwę stopy, a także chodzić, skakać i biegać.

Choć ścięgno Achillesa jest zbudowane z wielu grubych, mocnych włókien kolagenowych, nie oznacza to, że jest całkowicie odporne na stany przeciążeniowe, kontuzje i choroby. Jedną z nich jest zapalenie ścięgna Achillesa.

Zapalenie ścięgna Achillesa – przyczyny

Zapalenie ścięgna Achillesa to stopniowa degeneracja tworzących je włókien kolagenowych, najczęściej w środkowej części: między mięśniami łydki a guzem kości piętowej. Zapalenie Achillesa jest najczęściej spowodowane przez powtarzające się mikrourazy, które są efektem:

  • nadmiernej masy ciała,
  • zbyt intensywnego biegania, niedopasowanego do możliwości organizmu,
  • nieprawidłowej techniki biegu,
  • kontuzji i urazów (uraz stopy, uraz kolana, uraz pięty),
  • naturalnych procesów starzenia się organizmu.

Zapalenie ścięgna Achillesa – objawy i diagnostyka

Zapalenie Achillesa objawia się zazwyczaj bólem w dolnej części łydki. Najczęściej pojawia się on w godzinach porannych, tuż po wstaniu z łóżka (choć w przypadku zapalenia przyczepu ścięgna Achillesa dolegliwości mogą występować również w nocy). Z kolei u osób aktywnych fizycznie ból jest odczuwany przed rozpoczęciem treningu, w trakcie aktywności zmniejsza się i na powrót nasila po jej zakończeniu. Jeżeli schorzenie ma charakter przewlekły i jest bardzo zaawansowane, w obrębie ścięgna Achillesa przez skórę wyczuwalne jest wyraźne zgrubienie.

W diagnostyce zapalenia ścięgna Achillesa zastosowanie znajdują m.in. wywiad lekarski i badanie kliniczne, wsparte badaniami obrazowymi – głównie USG oraz rezonansem magnetycznym. RTG ma niewielkie zastosowanie w obrazowaniu tkanek miękkich, ale może być pomocne w ocenie stanu kości piętowej czy przyczepu piętowego ścięgna.

Ścięgno Achillesa – jak można leczyć jego zapalenie?

Metody leczenia zapalenia ścięgna Achillesa zależą m.in. od stopnia zaawansowania schorzenia. W początkowych fazach wysoką skutecznością cechują się fizykoterapia (np. fala uderzeniowa oraz zabiegi laserowe), ćwiczenia rehabilitacyjne (głównie rozciągające ścięgno Achillesa i wzmacniające mięśnie brzuchaty i płaszczkowaty) oraz zastrzyki z leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych w okolice ścięgna.

Jeżeli po około 12 tygodniach dolegliwości nie ustępują, a zapalenie Achillesa przechodzi w stan przewlekły, konieczne może być przeprowadzenie operacji. Polega ona na usunięciu zrostów z okolic ścięgna oraz oczyszczeniu go ze zdegenerowanej tkanki. Jeżeli na skutek tych działań w ścięgnie powstaną ubytki, wzmacnia się je poprzez założenie szwów lub – w skrajnych przypadkach – przeszczep fragmentu innego ścięgna. Ścięgno wygaja się przez około 6 tygodni po operacji. Po tym czasie pacjent może rozpocząć rehabilitację.

Źródła:

https://www.galen.pl/wp-content/uploads/2017/06/Artykul-Medical-Tribune.pdf

https://www.google.com/search?ei=MfyGXrnuNrKnrgTN35fYDw&q=zapalenie+%C5%9Bci%C4%99gna+achillesa+pdf&oq=zapalenie+%C5%9Bci%C4%99gna+achillesa+pdf&gs_lcp=CgZwc3ktYWIQAzIGCAAQFhAeOgQIABBHOgQIABBDOgIIAFDMU1jxXGC6XmgAcAF4AIABjwGIAa4EkgEDMC40mAEAoAEBqgEHZ3dzLXdpeg&sclient=psy-ab&ved=0ahUKEwj5ysGt88voAhWyk4sKHc3vBfsQ4dUDCAo&uact=5

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here