Chleb na odchudzanie

To co zapewnia nam natura, często okazuje się ważnym źródłem zdrowia. Popularne zioła z powodzeniem zmieniają kosztowne środki, dając zazwyczaj tenże sam czy zbliżony rezultat działania. Nie inaczej jest w wypadku babki płesznik, a raczej jej prozdrowotnych nasion, wzbudzających jeszcze większe zainteresowanie, nie jedynie ze względu na właściwości wzmacniające, lecz również wspierające odchudzanie.

Babka płesznik – charakterystyka
Chociaż nazwa brzmi tajemniczo, to gdy słyszałeś o błonniku witalnym, na pewno spotkałeś się już z owym artykułem. Babka płesznik (łac. Plantago psyllium), popularna także jako babka śródziemnomorska, to roślina pochodząca z regionu Morza Śródziemnego. Surowcem medycznym są jej nasiona – brązowe, świecące ziarenka o długim kształcie, przypominające trochę siemię lniane. Popularność babki płesznik to zasługa składu – w 100 g nasion znajduje się aż 68 g błonnika pokarmowego. Substancja ta jest potrzebna dla zdrowia układu pokarmowego. Żeby skorzystać z właściwości babki płesznik, należy nasionka oblać wodą. Pod wpływem wilgotności pokrywają się one śluzem (identycznie jak siemię lniane).

Babka płesznik – działanie
W medycynie niekonwencjonalnej nasion babki płesznik stosuje się przeważnie jako środek przeczyszczający, zwłaszcza przydatny przy zaparciach, szczególnie u osób cierpiących na hemoroidy. Dodanie ich do diety zmniejsza podrażnienia ścian jelit, przełyku oraz odbytu, i dzieje się tak za sprawą ich właściwości śluzowatych. Ze względu na dużą zawartość błonnika, nasienia babki płesznik przedstawiają działanie przyspieszające pracę przewodu pokarmowego oraz poprawiające perystaltykę jelit. Idealnie poradzą sobie z kłopotami trawiennymi oraz przyspieszą przemianę materii. Błonnik to substancja znana również z właściwości zmniejszających poziom cholesterolu we krwi, filtrujących organizm ze niebezpiecznych dla zdrowia metali ciężkich oraz różnych związków rakotwórczych. Nasiona owej oryginalnej rośliny zmniejszają poziom szkodliwego cholesterolu we krwi (LDL), równocześnie zwiększając poziom jego „dobrego” odpowiednika HDL. To cecha zwłaszcza ważna dla osób borykających się dolegliwościami serca, arteriosklerozą lub różnymi zaburzeniami układu krążenia.

Babka płesznik na odchudzanie
Babka płesznik ma także wykorzystanie w wypadku osób odchudzających się. Każdy, kto zaczyna dietę, stara się wyszukiwać artykuły bogate w błonnik. Substancja ta nie tylko idealnie wpływa na układ pokarmowy oraz ułatwia trawienie, lecz obniża apetyt. Tak samo jest w wypadku babki płesznik. Nasiona wzrastają w żołądku, dzięki czemu poczucie sytości utrzymuje się przez większy czas. Poza tym błonnik hamuje przyswajanie tłuszczów oraz węglowodanów, więc głównych wrogów zgrabnej figury.

Babka płesznik – stosowanie

Należałoby wiedzieć jak stosować babkę płesznik. Nasiona płesznika można zakupić w marketach ze zdrową żywnością, sklepach zielarskich lub poprzez internet. Przeważnie przyrządza się z nich kleik. Parę łyżek nasion należy zalać wodą czy sokiem oraz pozostawić na kilka minut aż napęcznieją oraz pokryją się żelem. Potem mieszankę należy wypić. Przy jedzeniu babki płesznik należy pamiętać o piciu ogromnej ilości wody (przynajmniej 2 l dziennie).

Przeglądając internet, szybko odnajdziemy wiele inspiracji na to jak stosować babkę płesznik. Nasiona są neutralne w smaku oraz można je dodawać także do jogurtu, musli, owsianki, koktajli owocowych oraz sałatek. Warto także upiec chleb z dodatkiem babki płesznik. Pośród blogerów oraz internautów niezwykle powszechny jest przepis na „chleb zmieniający życie”. To wyjątkowy bochenek, do którego nie stosuje się mąki oraz drożdży. Podstawą są właśnie nasiona płesznika oraz płatki owsiane i pozostałe zdrowe ziarenka – nasiona lnu, chia, słonecznika, pestki dyni, orzechy. To niezwykle zdrowy chleb, jaki doskonale sprawdzi się u osób z nietolerancją glutenu i tychże, jakie chcą jeść zdrowo oraz naturalnie. Jest niewątpliwie mnóstwo różnych sposobów na to, jak stosować babkę płesznik. Opinie o babce płesznik są wielokrotnie bardzo podzielone, gdyż niektórzy spodziewają się cudów po wprowadzeniu jej do diety.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here