Osoby, które chcą zredukować masę swojego ciała, coraz częściej zastanawiają się nad tym, czy akupunktura na odchudzanie jest rzeczywiście skutecznym pomysłem. Tego rodzaju metoda pozbycia się kilogramów zyskała w ostatnich kilku latach na dużej popularności, choć sama technika znana jest przecież od tysięcy lat. Akupunktura to dalekowschodni sposób leczenia rozmaitych schorzeń, chorób i innych problemów. Zalicza się ją do medycyny niekonwencjonalnej, jednak wielu specjalistów zaleca ją jako dobre uzupełnienie terapii tradycyjnej. Spora rzesza ludzi przekonuje do tego, że akupunktura na odchudzanie sprawdza się. Nie ma co prawda na to żadnych potwierdzonych naukowo dowodów ani badań, jednak wiele osób decyduje się wypróbować ten sposób. Nie da się ukryć, że mimo szybkiego rozwoju medycyny, nadal bardzo często czerpie się ze starożytnych metod. Na pewno akupunktura na odchudzanie to niecodzienna forma walki z otyłością lub nadwagą, stąd też z drugiej strony liczne grono ludzi wątpiących i nieprzekonanych do jej stosowania. Każdy musi samodzielnie zdecydować, czy chce z niej skorzystać.
Wszystkie osoby zainteresowane tą metodą z pewnością pragną dowiedzieć się, na czym w zasadzie ona polega. Akupunktura na odchudzanie to nic innego, jak stymulowanie odpowiednich punktów, znajdujących się na skórze lub tuż pod nią, w tkance, w ilości dochodzącej do pół tysiąca. Dokonuje się tego poprzez nakłuwanie tych miejsc metalową igłą. W jakim celu przeprowadza się tę czynność? Wedle założenia, chodzi tu o udrażnianie kanałów energetycznych, wzmacnianie organizmu, zwiększanie przepływu krwi, aby w ten sposób pozbawić ciało wszelkich problemów związanych z jego zdrowiem i funkcjonowaniem. Skąd pomysł, że akupunktura może pomóc w walce z nadmiarem ciała? Główną przyczyną jest fakt, że za źródło nadwagi i otyłości często uznaje się rozmaite schorzenia i nieprawidłowości organizmu, które można zredukować poprzez odblokowanie meridianów (czyli tuneli związanych z energią). Chodzi tu np. o problemy z psychiką (nerwica, depresja), krążeniem krwi (zmiany miażdżycowe), metabolizmem (cukrzyca). Stymulowanie igłami ciała w odpowiednich miejscach ma doprowadzić do równowagi energetycznej i znacznej poprawy zachodzących w organizmie procesów metabolicznych. Dodatkowym atutem jest tu możliwość uspokojenia się, relaksowania, wyciszenia, zmniejszenia stresu, opanowania negatywnych emocji. Minimalizuje się wówczas stres, który bywa uznawany za jeden z głównych powodów nadwagi. W ten sposób akupunktura na odchudzanie bywa skuteczną metodą. Wiele osób, które skorzystało z tego sposobu, potwierdza pozytywne efekty, jakie daje. Oczywiście nie chodzi tu o samo nakłuwanie igłą. Akupunktura na odchudzanie jako jedyne działanie w walce z nadmiarem masy ciała z pewnością nie poskutkuje i nie dokona cudownego spalenia tłuszczu. Efekty mogą pojawić się jedynie w momencie wprowadzenia zdrowej diety. Uwalnianie energii życiowej poprzez stymulowanie punktów ciała pozwoli na chęć do zmian trybu życia, zastosowanie dobrych nawyków żywieniowe, zaktywizowanie się poprzez regularny sport i ruch we wskazanej ilości. Połączenie tych działań sprawi, że kilogramy będą spadać znacznie szybciej.
Oczywiście akupunktura na odchudzanie to metoda, której stosowanie wymaga odpowiedniej wiedzy. Nakłuwanie ciała nie może być przeprowadzane domowo lub w amatorskich gabinetach, przez niedoświadczonego w tym zakresie człowieka. W naszym kraju wręcz niedozwolone jest, by tego typu zabiegi wykonywać bez żadnych uprawnień medycznych, zatem może się nimi zajmować jedynie lekarz. Warto wziąć ten fakt pod uwagę i zachować rozwagę oraz wskazaną w takich sytuacjach ostrożność. Stosowanie akupunktury w nieodpowiedni sposób może spowodować więcej szkód niż pożytku. Nieodpowiedzialne potraktowanie tej metody jest zatem bardzo ryzykowne i najprawdopodobniej skończy się poważnymi kłopotami. Nie chodzi tu jedynie o rany na skórze, ale skutki uboczne w postaci bólu głowy i mięśni. Niekiedy pojawiają się również nudności, torsje i problemy z równowagą.