Chrom na odchudzanie

Chrom w suplementach diety jest znanym środkiem wspierającym odchudzanie. Osoby pragnące zrzucić niepotrzebne kilogramy, sięgają po chrom, gdyż obniża on apetyt na coś słodkiego. Należałoby jednakże przed użyciem środków z chromem, zaznajomić się z jego właściwościami.

Działanie chromu
Chrom oddziałuje na regulację poziomu cukru we krwi, i przede wszystkim zwiększa produkcję insuliny (to właśnie insulina jest ważnym elementem w walce z otyłością). Dodatkowo wraz z insuliną bierze udział w metabolizmie białek. Oddziałuje na zmniejszenie poziomu cholesterolu we krwi, obniża poziom frakcji LDL (często uważana za „niebezpieczny” cholesterol) podnosząc równocześnie poziom HDL („dobry cholesterol”). Tym samym chrom jest stosowany w prewencji arteriosklerozy oraz różnych dolegliwości sercowo-naczyniowych. Pierwiastek tenże oddziałuje także na zmniejszanie stresu oraz przemęczenia, spowalnia mechanizmy starzenia się organizmu.

Chrom na odchudzanie
Jednym z głównych sposobów na przyspieszenie straty masy ciała jest zwiększenie podatności komórek organizmu na insulinę, w czym swoją role może odgrywać chrom. Chrom, dostosowując poziom cukru we krwi, blokuje ataki wilczego apetytu, obniża apetyt, czasem likwiduje apetyt na słodycze. Poza tym chrom pobudza wypalanie tłuszczów. Ile można schudnąć, stosując chrom? Ukazało się mnóstwo prac, w jakich próbowano zweryfikować wpływ suplementacji chromem na wagę ciała oraz kompozycje (stosunek tkanki tłuszczowej oraz mięśniowej) u osób zdrowych oraz chorych na cukrzycę. Jednakże w większości wypadków efekty nie były niesamowite. Więc pigułki na odchudzanie z chromem nie zawsze mogą wykazać się efektywne. Niestety chrom nie jest idealnym sposobem na osiągnięcie idealnej figury. Chrom ułatwi nam w utrzymaniu stabilnego poziomu cukru we krwi, lecz gdy chęć zjedzenia czegoś słodkiego pochodzi z sytuacji stresowej lub przyzwyczajeń, to chociażby on nie powstrzyma nas przed podjadaniem. Dodatkowo powinniśmy pamiętać, iż żaden suplement diety lub także „wspomagacz” straty wagi nie będzie efektywny, gdy nie zmienimy zwyczajów żywieniowych oraz nie wprowadzimy aktywności ruchowej do planu dnia

Efekty uboczne przyjmowania chromu
Chrom stosowany w pastylkach na odchudzanie może wywołać w organizmie reakcje szkodliwe. Bezpieczna dawka chromu to 52-200 mcg, i tyle jesteśmy w stanie zapewnić sobie w samej diecie. Dawka pomiędzy 200 i 400 mcg to dawka polecana przy znacznym odchudzaniu. Gdy trzymamy się rekomendowanej dawki, niezwykle rzadko występują jakieś skutki uboczne. Przy dużym przekroczeniu ilości rekomendowanej (w granicach 1000 mcg) chrom może działać chociażby kancerogennie oraz niszczyć DNA komórek. Możliwe efekty uboczne stosowania chromu na odchudzanie to: bóle głowy, bezsenność, wahania nastroju, zdenerwowanie, deficyty żelaza i wzrost wagi u młodych pań stosujących systematyczne ćwiczenia siłowe. Pigułki chromu na odchudzanie zawierające prócz chromu kofeinę oraz efedrynę mogą powodować efekty uboczne takie jak: kłopoty z wątrobą i ataki drgawek. Wybrane badania wskazują, iż chrom w postaci suplementu diety może oddziaływać na stan neurotransmiterów w mózgu. Więc zwykle nie zaleca się chromu osobom cierpiącym na schizofrenię, depresję lub chorobę psychiczną dwubiegunową. Osoby cierpiące na cukrzycę powinny skonsultować się z lekarzem przed podjęciem decyzji o suplementacji chromem.

Źródła chromu
Chrom jest zamknięty w wielu produktach naturalnych oraz w takiej postaci jest najlepszy. Cennym źródłem chromu są drożdże, małże, ostrygi oraz orzechy brazylijskie. Odnajdziemy go także w pełnoziarnistych mąkach, kolbach kukurydzy, gotowanej wołowinie, żółtkach jajek, brokułach, grzybach, pomidorach, suszonych daktylach lub gruszkach. Przyswajalność chromu rośnie w obecności kwasu askorbinowego oraz asparaginowego, tymczasem cynk, żelazo oraz wapń ograniczają przyswajalność chromu.

Przeciwwskazania
Suplementacja chromem nie jest wskazana dla pań w ciąży i karmiących. Także diabetycy nim rozpoczną stosować środki z owym pierwiastkiem winni skonsultować tenże zamiar z lekarzem. Pozostałe dolegliwości, w jakich powinniśmy zrezygnować z wspomagania się owym mikroelementem to schizofrenia, depresja lub także choroba dwubiegunowa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here