Trening z liną jutową

Wspinaczka na linie jutowej to wyższa szkoła jazdy, jednak jest to trening, który doceni każdy, kto chce dopracować swoją sprawność do perfekcji. Dowiedz się, jakie korzyści przyniesie Ci trening na linie jutowej, oraz jak zacząć ćwiczyć z tym przyrządem.

Korzyści treningu z liną jutową

Wspinaczka i opuszczanie się na linie to ćwiczenia, które jak żadne inne angażują ogromną liczbę mięśni jednocześnie. Trening z liną pozwala na wytrenowanie siły i wytrzymałości mięśni. Lina jutowa do wspinania angażuje do tego stopnia, że wykorzystuje się ją w treningu służb mundurowych, w tym żołnierzy i komandosów. Nie oznacza to jednak, że mniej wprawione osoby powinny z miejsca zrezygnować ze wspinaczki, istnieje bowiem wiele ćwiczeń przygotowujących do tego treningu.

Trening na linie jutowe wzmacnia ręce, ramiona, barki, plecy i korpus. Wspinaczka i opuszczanie się na linie aktywizują też głębokie mięśnie posturalne, które trudno uaktywnić podczas standardowego treningu na siłowni. Równie aktywnie pracują także mięśnie miednicy oraz ud.

Lina jutowa – sprzymierzeniec zrzucania masy

Trening na linie jest bardzo intensywny, wymaga bowiem użycia sporej ilości siły, a także koordynacji wielu części ciała jednocześnie. Dzięki temu podczas wspinaczki i opuszczania się na linie organizm spala bardzo dużą ilość kalorii, co bezpośrednio przekłada się na redukcję tkanki tłuszczowej.

Szybko widoczne efekty

Mięśnie trenowane podczas ćwiczeń na linie jutowej bardzo szybko rozwijają się i rozbudowują. W połączeniu z intensywnym spalaniem tkanki tłuszczowej przyniesie to szybko zauważalne efekty w postaci wyraźnie poprawionej i wysmuklonej sylwetki.

Jak wspinać się prawidłowo?

Jeżeli jesteś osobą na tyle sprawną, że możesz zacząć wspinaczkę, poznaj prawidłową technikę tych ćwiczeń i wprowadź je do swojego treningu.

Najbardziej zaawansowani zawodnicy mogą wspinać się wyłącznie z użyciem rąk. W tym celu należy złapać linę jak najwyżej (jednak zachowując delikatne zgięcie łokcia), a następnie podciągnąć się, wykorzystując do tego siłę odbicia od podłoża. Kolejne kroki to podciąganie się naprzemiennie każdą z rąk z wykorzystaniem siły pędu. Równy rytm wyraźnie ułatwia wykonywanie podciągnięć.

Pomóż sobie nogami

Mniej zaawansowani mogą wspomóc się siłą mięśni nóg. Wystarczy, że w tym celu owiniesz sobie linę wokół jednej z kostek w taki sposób, by tworzyła kształt litery “S”. Przepuść linę pod drugą stopą. Ustawiona w ten sposób podpórka znacznie ułatwi wspinaczkę.

Opuszczanie

W czasie opuszczania należy łapać linę przy użyciu ud, a następnie chwytać ją naprzemiennie dłońmi coraz niżej. Ześlizgiwanie się i zeskakiwanie obniżają efektywność treningu.

Ćwiczenia dla początkujących

Jeśli nie jesteś jeszcze gotowy do wspinaczki i opuszczania na linie, zacznij trening od nieco łatwiejszych ćwiczeń, które Cię do tego przygotują.

  • Pierwsze z ćwiczeń polega na tym, by usiąść na podłodze z wyprostowanymi nogami, trzymając linę między nimi. Chwytając linę oburącz podciągaj się do stójki.
  • Usiądź z liną po wybranej stronie ciała. Odchyl się do tyłu, unosząc nogi pod kątem 45 stopni. W tej pozycji podciągaj się do góry.

Niezależnie do poziomu zaawansowania chroń swoje dłonie, stosując rękawiczki na siłownię lub magnesię.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here