Tenis stołowy – kompletujemy sprzęt do gry

0
2805

Tej dyscypliny sportu nie trzeba nikomu przedstawiać – dobrze znamy ją z zajęć wychowania fizycznego i turniejów szkolnych. Zalet tenisa stołowego jest wiele: poczynając od korzystnego wpływu na koordynację ruchową, a na nauce zdrowej rywalizacji kończąc. Aby móc cieszyć się z gry w pełni, niezbędny będzie nam podstawowy sprzęt. Jaki? Dowiesz się w poniższym artykule.

Stół pingpongowy – najważniejsze parametry

Bez stołu gra w ping-ponga nie może się udać. Standardowo stół do tej dyscypliny sportu powinien mieć następujące wymiary:

  • długość blatu: 274 cm
  • szerokość blatu: 152,5 cm
  • wysokość stołu do górnej krawędzi blatu: 76 cm
  • wysokość siatki: 15,25 cm

Powyższe parametry są zgodne z tymi, które dotyczą stołów wykorzystywanych na turniejach i szkoleniach z gry w ping-ponga. Wyjątkiem są stoły tenisowe, które przeznaczone są do użytkowania przez dzieci – w tym wypadku są one znacznie niższe i mają krótszy blat. Na rynku można spotkać modele składane, których zaletą jest duża mobilność oraz jednoelementowe, które sprawdzą się zwłaszcza u tych osób, które mają specjalnie zagospodarowane pomieszczenie do gry. Wybierając model dla siebie, zwróć uwagę na stabilność stelaża, siatkę z możliwością regulacji, solidność wykonania blatu i wytrzymałość materiałów wykorzystanych do obramowania.

Warto wiedzieć, że można dokonać również podziału stołów w zależności od miejsca użytkowania, na:

  • stoły do użytku zewnętrznego (outdoor),
  • stoły do użytku w pomieszczeniach (indoor).

Jaką rakietkę do gry kupić?

Chociaż na pierwszy rzut oka wszystkie rakietki do tenisa stołowego są takie same (różnią się co najwyżej kolorami), to głębsze wejście w ten temat na pewno zwróci Twoją uwagę na to, że duże dysproporcje w cenach wynikają z jakości użytych materiałów do jej wykonania. W przypadku rakietek do ping ponga najważniejszymi kryteriami są:

  • szybkość,
  • kontrola,
  • rotacja.

Wybór paletki powinien być podyktowany stylem gry i własnymi preferencjami, na przykład jedni wolą ciężkie, a inni lekkie modele. Zanim zdecydujesz się na konkretną rakietkę, sprawdź, czy jej rączka dobrze leży w Twojej dłoni, a okładzina na deseczce nie wystaje poza nią.

Na koniec warto dodać, że piłeczki do ping-ponga, bez których również trudno sobie wyobrazić grę, mają swoje ustandaryzowane wymiary (powinny mieć średnicę 40 mm).

W co jeszcze warto się zaopatrzyć?

Jeśli jesteś miłośnikiem gry w tenisa stołowego i jest to jedna z Twoich ulubionych form spędzania wolnego czasu, rozważ zakup również zakup akcesoriów, które pozwolą Ci na utrzymanie sprzętu w dobrym stanie jak najdłużej. Do najbardziej potrzebnych należą: pokrowce na stół i rakietki oraz specjalne płyny do czyszczenia sprzętu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here