Spacer po zdrowie i piękną sylwetkę

Nie od dziś wiadomo, że wszelkiego rodzaju aktywność fizyczna sprzyja zrzucaniu zbędnych kilogramów. Jeśli jednak nie masz czasu, ochoty czy możliwości na uprawianie sportu, nie musisz od razu z niego rezygnować. Aby zwiększyć swoją aktywność, a co za tym idzie zacząć chudnąć nie musisz wynajmować trenera, opłacać karnetu na siłowni, kupować dodatkowego sprzętu czy poświęcać godzin aby zdobyć odpowiednią wiedzę na temat danej dyscypliny. Jest jeden prosty i sprawdzony sposób. Zacznij spacerować!

Czemu właśnie spacer?

Spacerowanie jest genialne w swojej prostocie. Spacerować mogą zarówno dzieci jak i osoby starsze, czy kobiety w ciąży. Większość chorób i dolegliwości również nie dyskwalifikuje z tej formy aktywności. Często spacery okazują się podczas rekonwalescencji. Spacerować można o każdej porze, dnia, roku, niezależnie od pogody, czy miejsca. Spacer można połączyć ze spotkaniem rodzinnym czy towarzyskim, albo z formą gry lub zabawy. Coraz bardziej popularne stają się gry miejskie i terenowe, które na pewno zadowolą tych najmłodszych i pozytywnie zaskoczą dorosłych. Organizowane są również spacery tematyczne, które pozwalają przy okazji aktywności poznać nieznane fakty o swojej okolicy.
Spacer sprawia, że nasze mięśnie rozluźniają się, spada poziom adrenaliny, czyli hormonu stresu a uwalniają się endorfiny, dzięki czemu nasz nastrój poprawia się w sposób automatyczny.

Spacer a odchudzanie

Spacerując przez godzinę, niezależnie od tempa naszego marszu spalamy 200-300 kcal. W trakcie chodzenia poprawia się nasza koordynacja, mięśnie nóg, pośladków i brzucha wzmacniają się, dzięki czemu nasza sylwetka wygląda coraz lepiej i szczuplej. Regularne spacery wpływają również na poprawę naszego krążenia, zwiększenie produkcji dobrego cholesterolu i zwiększenie wydolności serca, a co za tym idzie zmniejszenie ryzyka wystąpienia zawału serca.

Jaki spacer przynosi najlepsze efekty?

Przede wszystkim to spacer regularny. Najlepszą opcją byłoby codzienne maszerowanie, jeśli jednak nie ma takiej możliwości warto wybrać sobie stałe dni i pory treningu.

Na przechadzki warto zabierać stoper, krokomierz czy telefon ze specjalną aplikacją, będzie to doskonałą motywacją aby zwiększać intensywność treningów. Można zwiększać tempo, dystans lup dodawać sobie obciążenie, chociażby zakładając plecak.

Należy pamiętać o odpowiednim ubraniu. Najlepiej sprawdzi się strój warstwowy, tak aby nie doprowadzić do przegrzania organizmu lub nie zmarznąć podczas nagłej zmiany pogody. Bardzo ważną rolę odgrywają buty. Muszą być wygodne i mieć właściwą podeszwę, która sprawdzi się zarówno na miejskim chodniku jak i na leśnej ścieżce zapewniając odpowiednią amortyzację.

Podczas spaceru warto mieć na uwadze odpowiednią postawę ciała. Wyprostowana sylwetka, delikatnie podniesiona broda, ściągnięte łopatki przyczynią się do zmiany na lepsze postawy jaką przyjmujemy na codzień. Jeśli dodatkowo będziemy pamiętać o napięciu mięśni brzucha, również one będą pracować i marzenia o płaskim brzuchu staną się coraz bardziej realne.

Jeśli spacerowanie nam się naprawdę spodoba możemy zaopatrzyć się w specjalne kije do nordic walking, dzięki którym do spaceru włączymy jeszcze więcej grup mięśniowych, zaczniemy spalać dodatkowe kalorie, a nasza sylwetka będzie stawała się coraz piękniejsza.

Osoby, które maja jeszcze większe ambicje mogą pokusić się o spacery interwałowe, czyli naprzemienne bieganie i maszerowanie. Inną formą są spacery typu fitness, które prowadzone są w zdecydowanie szybszym tempie.

Kolejnymi etapami przygody ze spacerowaniem mogą stać się marsze po bardziej wymagającym terenie. Tu idealnie sprawdzą się góry, gdzie nachylenie zmusza nas to jeszcze większego wysiłku i pracy, a także plaża, na której miękki piasek sprawia, że zmęczenie przychodzi znacznie szybciej.

Na koniec spaceru warto wykonać kilka prostych ćwiczeń rozciągających, skłonów lub obrotów tułowia.

Spacery mają być formą sportu ale przede wszystkim przyjemnością, dlatego nie przemęczajcie się, nie róbcie nic ponad swoje siły. Najważniejsza jest systematyczność, to ona jest kluczem do sukcesu.

Powodzenia!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here