Neurolog dziecięcy – kiedy warto się wybrać na wizytę?

0
1365

Zaburzenia w funkcjonowaniu układu nerwowego to niezwykle ważny temat. Dotyczy on bowiem nie tylko osób dorosłych, ale również (a być może nawet bardziej) osób niepełnoletnich. To właśnie neurolog dziecięcy jest specjalistą, u którego szuka pomocy wielu rodziców. Poniżej postaramy się opowiedzieć nieco więcej na temat neurologii dziecięcej. Skupimy się na tematach: kiedy warto udać się do neurologa dziecięcego, jakiego rodzaju zaburzeniami może się on zajmować oraz jakie symptomy powinny skłonić do podjęcia decyzji o wizycie.

Neurologia dziecięca – najważniejsze problemy

Wielu rodziców szuka pomocy u neurologa dziecięcego, ponieważ ma wątpliwości co do prawidłowego rozwoju swoich dzieci. Najczęściej są to rodzice, którzy obawiają się, że ich pociechy mogą dojrzewać w tempie odmiennym od swych rówieśników. Dotyczy to zarówno rozwoju fizycznego, psychicznego jak i innych aspektów związanych z funkcjonowaniem organizmu.

Warto jednak pamiętać, że nie każdy przejaw “odstawania” dziecka od normy jest wystarczającym powodem, aby podejrzewać u niego “opóźnienie rozwojowe” i szukać pomocy u neurologa. Przede wszystkim – dzieci dorastają w indywidualnym tempie, a poszczególne zdolności i zachowania mogą wykształcać się u nich na nieco innym etapie życia.

Objawy niepokojące, w przypadku których warto zasięgnąć porady neurologa, to przede wszystkim problem z utrzymaniem odpowiedniej symetrii ciała. Zaburzenie symetrii – na przykład łukowate wygięcie ku tyłowi lub układanie się tylko na jednej stronie – występują naturalnie w pierwszych tygodniach życia. W przypadku, gdy asymetria utrzymuje się przez dłuższy okres i dotyczy dziecka, które ukończyło pierwszy rok życia, warto zasięgnąć jednak specjalistycznej porady.

Również problemy w funkcjonowaniu narządu wzroku mogą świadczyć o problemach natury neurologicznej. Przede wszystkim – gdy dziecko nie śledzi przedmiotów oboma oczyma, lecz tylko jednym z nich. Zdolność ta powinna być wykształcona już w drugim lub trzecim miesiącu życia.

Inne ważne grupy symptomów

Oprócz powyższych, warto skonsultować się z neurologiem dziecięcym, jeśli pociecha nie osiąga kolejnych umiejętności właściwych dla jej wieku. Mowa przede wszystkim o takich sprawach jak: siadanie, raczkowanie, chodzenie, manualne posługiwanie się rączkami. W czasie wizyty neurolog dziecięcy dokona profesjonalnej oceny i stwierdzi, czy opóźnienie jest spowodowane zaburzeniem w rozwoju układu nerwowego czy też może mieć inny charakter.

Nadmierne napięcie mięśniowe również może świadczyć o wystąpieniu problemów neurologicznych. Szczególnie jeśli objawia się przyjmowaniem nienaturalnych i niewygodnych pozycji dla organizmu. Wówczas sytuacja ta może stać się przyczyną powstania kolejnych trudności – takich, jak problemy z samodzielnym siadaniem lub wstawaniem. 

Na koniec warto podkreślić, że wizyta u neurologa nie jest równoznaczna z postawieniem diagnozy np. całościowych zaburzeń rozwojowych. W wielu przypadkach podejrzewane opóźnienia rozwojowe mają charakter przejściowy i wraz z upływem czasu same z siebie zanikną. Dobry neurolog dziecięcy dołoży jednak wszelkich starań, aby rozwiać Państwa wątpliwości i postawić właściwe rozpoznanie lub wykluczyć konkretne zaburzenia. Jeśli będzie to niezbędne, skieruje także pociechę na dodatkowe badania lub konsultacje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here