Najczęstsze kontuzje podczas ćwiczeń

Uprawianie aktywności fizycznej, choć niewątpliwie przynoszące bardzo wiele korzyści, może również stać się przyczyną kontuzji. Wśród osób najbardziej narażonych na kontuzje znajdują się przede wszystkim uprawiający sporty wyczynowe, kontaktowe (piłka nożna, koszykówka), jeżdżący na rolkach czy rowerze oraz biegacze. Jakiego rodzaju urazów możemy doświadczyć uprawiając poszczególne rodzaje aktywności fizycznej i jak ich uniknąć?

Popularne przyczyny i rodzaje kontuzji

Podczas aktywności fizycznej takiej jak bieganie czy aerobik narażeni jesteśmy przede wszystkim na kontuzje stawu skokowego oraz stopy (np. zapalenie ścięgna Achillesa, zapalenie powięzi podeszwy). Z kolei, osoby uprawiające treningi siłowe narażone są na takie urazy jak np. naciągnięcie ścięgien czy uszkodzenie więzadeł. Kontuzje te wynikają w dużej mierze z lekceważącego podejścia do rozgrzewki, nieprawidłowego wykonywania ćwiczeń i stosowania zbyt dużego obciążenia, a także nieuważnego odkładania ciężarów po zakończonych ćwiczeniach. W sportach, takich jak tenis, źródłem kontuzji może być powtarzający się ruch tego samego rodzaju, a w przypadku jazdy na rowerze, rolkach czy deskorolce – upadek.

Jak uniknąć kontuzji?

Duża część pojawiających się kontuzji wynika ze złej techniki ćwiczeń, niedostosowania obciążenia, braku lub wykonywania nieodpowiedniej rozgrzewki czy spadku uważności na różnych etapach treningu. Dlatego też, już na etapie planowania treningu warto zdawać sobie sprawę z ryzyka oraz zadbać o prawidłową technikę i natężenie ćwiczeń. Fundamentem prawidłowego treningu jest rozgrzewka, która przygotowuje organizm do wysiłku, chroni mięśnie, stawy i ścięgna oraz układ nerwowy i sercowo-naczyniowy. Bardzo istotne są również: technika wykonywania poszczególnych ćwiczeń oraz prawidłowy dobór ich intensywności i obciążenia. Warto pamiętać także, by utrzymywać koncentrację na odpowiednim poziomie – pozwoli to podczas sportów terenowych skutecznie omijać przeszkody, a na siłowni nie tylko prawidłowo wykonywać poszczególne ćwiczenia, ale również właściwie kończyć sesję.

Trener personalny pomoże zwiększyć bezpieczeństwo ćwiczeń

Podczas opracowywania planu treningowego, a także w ciągu pierwszych kilku dni ćwiczeń, dobrze jest skorzystać z pomocy osoby, która ukończyła kurs na trenera personalnego. Profesjonalista dysponuje wiedzą oraz doświadczeniem pozwalającym na wyrobienie sobie właściwych nawyków podczas wybranej aktywności fizycznej oraz wyłapie i skoryguje ewentualne błędy, które często powtarzane mogą stać się źródłem przyszłej kontuzji. Osoby głodne wiedzy i chcące rozwijać się w kierunku fitnessu mogą również pójść o krok dalej i zapisać się na kurs trenera fitness (np. w miastach takich jak Warszawa), który przeprowadza szkoła trenerów personalnych Health Factory. Zdobyte w ten sposób umiejętności nie tylko zwiększą bezpieczeństwo treningów, ale również pozwolą na rozpoczęcie nowej, ciekawej drogi zawodowej zgodnej z zainteresowaniami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here