jazda na rowerze a odchudzanie

Jak jeździć na rowerze, aby schudnąć? Wbrew pozorom nie należy się męczyć tak, jak podczas treningu. Gdy dobierzemy właściwą technikę jazdy, szybko zrzucimy niepotrzebne kilogramy oraz przy okazji wyćwiczymy mięśnie nóg. Sprawdź, jakie elementy jazdy na rowerze są najważniejsze podczas kuracji odchudzającej.

Wciskając pedały roweru, możesz zgubić niepotrzebne kilogramy, wysmuklić figurę oraz polepszyć kondycję. Jazda na rowerze to bardzo zdrowy sport. W momencie jazdy rowerem rośnie efektywność układu mięśniowego, oddechowego oraz krwionośnego.

Jazda na rowerze a odchudzanie
Jeśli zmagasz się z nadmiernymi kilogramami oraz nie wiesz jak bezpiecznie i efektywnie wyszczupleć, przesiądź się z samochodu na rower. Jazda na rowerze to doskonała metoda aktywności ruchowej dla osób pragnących zadbać o kondycję sportową oraz zdrowie, i przy okazji pozbyć się zapasu tkanki tłuszczowej. Jadąc wolno, blisko 15 km/h, w przeciągu godziny spalasz 300 kalorii. Jednakże przyspieszając tempo do 20 km/h można pozbyć się już 600 kalorii, i dobierając teren wyboisty – aż 700 kalorii.

Jazda na rowerze to nie jedynie efektywne wypalanie kalorii, lecz także walka z cellulitem. Systematyczne treningi rowerowe wspomagają zmniejszać tkankę tłuszczową na udach, biodrach i brzuchu. Dodatkowo, płynna jazda na rowerze w stałym tempie jest niezwykle korzystna dla serca. Wspiera je nieustannym dopływem tlenu, ponieważ w efekcie treningu fizycznego krążenie przyspiesza, i ciśnienie tętnicze spada. W tenże sposób obniża się zagrożenie wystąpienia zawału czy choroby niedokrwiennej serca. Dzięki jeździe rowerem zapewnisz sobie niezwykle szybkie odchudzanie, i dodatkowo usprawnisz efektywność układu kostnego oraz mięśniowego. Podczas pedałowania ciężar ciała jest wsparty na siodełku, zatem jazda na rowerze nie obciąża stawów. Regularny trening jazdy na rowerze zabezpiecza przed osteoporozą, i również zwiększa koordynację fizyczną i koncentrację.

Rezultaty zdrowotne jazdy na rowerze
Rezultaty lecznicze zapewnia chociażby niezbyt intensywna, krótka wyprawa rowerowa. Pobudzone do pracy mięśnie potrzebują więcej paliwa, pobierają zatem oszczędności energii z komórek tłuszczowych. To sprawia, iż reguluje się poziom cukru we krwi. Więc z rowerem obowiązkowo powinny zaprzyjaźnić się osoby cierpiące na cukrzycę (wysiłek podnosi nadwrażliwość komórek na insulinę, dzięki czemu chory może stosować niższe jej dawki) czy nią zagrożone. Rower polecają także kardiolodzy jako świetny „środek” zabezpieczający przed arteriosklerozą. Starczy cztery razy w tygodniu pojeździć przed 30-40 minut, aby beż żadnych pastylek nie tylko zmniejszyć poziom „szkodliwego” cholesterolu (LDL), lecz także podnieść poziom „dobrego” (HDL).

Korzyści odchudzające z jazdy na rowerze
Korzyści wynikające z jazdy na rowerze dla osób zdrowych są niewątpliwe. Równy, regularny wysiłek powoduje, iż zwiększa się pojemność płuc, krew jest dotleniona, dużo funkcjonuje serce. Dzięki temu zwiększa się ogólna kondycja organizmu. Rośnie odporność oraz wytrzymałość mięśni – rozwija się zwłaszcza mięsień trójgłowy łydki oraz czworogłowy uda. Stajemy się bardziej wytrzymali na przemęczenie, ponieważ organizm przyzwyczaja się do większego wysiłku fizycznego. Zwiększa się poziom endorfin (hormonów szczęścia) oraz lepiej tolerujemy sytuacje stresowe.
Równocześnie zwiększa się zapotrzebowanie na energię, zaczynamy zatem wypalać jej nadmiary zebrane w tkance tłuszczowej i chudniemy. Lecz żeby rower faktycznie dał taki rezultat, jazda musi trwać nieco dłużej aniżeli pół godziny.

Który rower będzie najlepszy do odchudzania?
Do odchudzania nadaje się praktycznie każdy rower. Zastanów się jednakże, po których terenach będziesz się poruszać, mając w planach 4 godziny jazdy. Rzadko będą to jedynie ścieżki miejskie. Bezpieczniej będzie zdecydować się na rower crossowy czy trekkingowy. Na tego rodzaju modelach możesz jeździć po mieście, w parku, nad jeziorem lub po różnych górskich ścieżkach.

Jeśli chcesz jeździć za miastem, ale zwłaszcza po drogach asfaltowych, zdecyduj się na typ szosowy. Lekkie, niewielkie koła roweru szosowego sprawdzą się na tychże trasach lepiej aniżeli typ crossowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here