ćwiczenia wzmacniające dla kolarzy

Jeśli jesteś zapalonym rowerzystą, musisz dbać o formę. Przygotowania do sezonu bywają trudne, i często odpuszczenie ćwiczeń, na przykład w sezonie zimowym, poskutkować może brakiem kondycji. Tym bardziej warto więc ćwiczyć regularnie. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji, które mogą być pomocne w dbaniu o formę.

Ćwiczenia wzmacniające czy joga na rozluźnienie?

Wycieczki rowerowe to sposób na wspaniałą przygodę. Krajobrazy, zarówno polskie, jak i europejskie, zapierają dech w piersiach – a rowerem pojedziesz niemal wszędzie. Możesz znaleźć ciekawe porady rowerowe na blogu podróżnika krzysztofskok.pl. To zbiór cennych porad i relacji z wycieczek.

Wielu rowerzystów mówi, że najlepsze są trasy długodystansowe, jednak, aby je uskutecznić, trzeba mieć dobrą kondycję. Ćwiczenia, które pomagają zachować formę mogą być różne, jednak ważne jest także dobre rozciągnięcie mięśni i stawów. W osiągnięciu takiego stanu pomoże regularne ćwiczenie jogi. Dzięki temu rozluznisz mięśnie i wzmocnisz poszczególne partie ciała.

Odwrotne pompki dla kolarzy

W jeździe na rowerze ważne są zarówno mięśnie nóg, jak i rąk. Aby wzmocnić mięśnie rąk, możesz zrobić ćwiczenie, które nazywane jest odwrotnymi pompkami. Do tego ćwiczenia wystarczy Ci tylko krzesło. Ważne jest jednak, aby było ono stabilne. Wystarczy złapać się rękami za krzesło i wysunąć do przodu, tak, aby biodra znalazły się nad podłogą. Następnie należy podnosić się w górę i w dół, obciążając mięśnie przedramienia. Mocne mięśnie ramion pomogą, jeśli masz rower górski lub rozwijasz duże szybkości. Wyćwiczone mięśnie ramion to połowa sukcesu!

Stacjonarny rowerek – trening dla kolarzy

Jeśli na dworze jest zimno i nie możesz chwilowo korzystać z uroków kolarstwa, wybawieniem może być stacjonarny rowerek. Takie ćwiczenie wzmocni wszystkie mięśnie, jakie byłyby forsowane podczas rowerowych wędrówek. Co prawda jeżdżąc na nim nie poczujesz wiatru na skórze i słońca świecącego Ci w oczy, ale za to możesz puścić w tle radio lub ulubioną muzykę. Jeżdżenie na rowerku stacjonarnym to dobre ćwiczenie przed długodystansową wyprawą.

Unoszenie nóg na wzmocnienie mięśni ud i łydek

Jest wiele ćwiczeń na wzmocnienie mięśnie nóg. Jednymi z najpopularniejszych są nożyce lub tak zwane unoszenie nóg i utrzymanie ich przez konkretną ilość czasu w górze, ze zgiętymi kolanami, w pozycji leżącej. Ćwiczenie to pomoże wzmocnić mięśnie łydek i sprawi, że wycieczki rowerowe będą prostsze.

Dobra forma to podstawa w przypadku długodystansowych wycieczek. O ile jeździsz na płaskim terenie, wysiłek będzie mniejszy, jednak jeśli jesteś fanem wysokogórskich wypraw, musisz nastawić się na większe obciążenie i opór terenu. W tym przypadku niezwykle ważne jest, aby po pierwsze do wyprawy dobrze przygotować się fizycznie, a po drugie zaopatrzyć się we wszelkie niezbędne akcesoria, takie jak bluzy czy kurtki chroniące przed wiatrem, oraz napoje izotoniczne i energetyczne przekąski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here