Jak zacząć przygodę z bieganiem

Koniec roku to wyjątkowy czas, podczas którego zazwyczaj stawiamy sobie cele, które chcemy osiągnąć przez najbliższe 365 dni. Tworzymy listę postanowień, które mamy zamiar zrealizować. Znajduje się na niej wiele aspektów, a jednym z najczęściej wspominanych jest zrzucenie zbędnych i nadprogramowych kilogramów, z którymi chcemy raz na zawsze się pożegnać. Wiąże się to z planowaniem regularnej aktywności fizycznej, czy to na siłowni, w domu, czy na świeżym powietrzu. Warto już na samym początku określić co chcemy robić, aby sukcesywnie zbliżać się do upragnionego celu. Jednym ze sposobów jest bieganie. Z pewnością wiele razy słyszeliśmy czy czytaliśmy o tym jak wiele korzyści dla organizmu niesie za sobą ta dyscyplina sportu. Z tego właśnie powodu, często decydujemy się na umieszczenie jej w naszych noworocznych postanowieniach i rozpoczęcie tej przygody. Pierwszy stycznia to rewelacyjny czas na wprowadzenie zmian w swoim dotychczasowym stylu życia. Jednak jak dobrze wiemy, chociażby z własnego doświadczenia, często kończy się to fiaskiem. Dotyczy to wielu wyznaczonych celów, w tym regularnego biegania. Jak więc zabrać się do tego i nie stracić zbyt szybko motywacji?

Korzyści, które niesie bieganie

Liczba biegaczy nieustannie rośnie i jest to wyraźnie zauważalne na pierwszy rzut oka. Wychodząc z domu czy to z samego rana, czy wieczorem możemy zaobserwować jak wiele osób przemierza kolejne kilometry. Czy przechodząc koło takich osób, zastanawiałeś się co tak naprawdę ich motywuje? Z pewnością nie wszyscy przygotowują się do przebiegnięcia maratonu. Najczęściej skupiają się oni na szerokim wachlarzu korzyści dla organizmu. Bieganie to jedna z licznych form na zadbanie o swoją kondycję i zdrowie. Mowa tu zarówno o aspektach fizycznych, jak i psychicznych. Są to bezpośrednio powiązane obszary, co zostało udowodnione w wielu przeprowadzonych badaniach. Wytwarzane endorfiny, czyli hormony szczęścia, towarzyszą nam nawet podczas kilkuminutowego biegu. Wpływa to na ogólne samopoczucie, poprawę jakości snu, a także zwiększenie naszej odporności, która w dzisiejszych czasach jest na wagę złota. Regularne bieganie ustrzeże nas również przed wieloma chorobami takimi jak otyłość, nadciśnienie czy osteoporoza.

Zacznij od obozu biegowego

W przypadku każdej nowej czynności, początki bywają bardzo trudne pod wieloma względami. Na pierwszy rzut oka, bieganie wydaje się niezwykle proste. Natomiast w rzeczywistości wymaga od nas odpowiedniej techniki, dzięki której nie nabawimy się niepożądanych kontuzji i nie nadwyrężymy naszego zdrowia. Im bardziej zainteresujemy się tym tematem, tym lepiej zobaczymy jak wielu rzeczy nie wiemy o bieganiu. Z uwagi na to, warto rozpocząć tą przygodę pod okiem doświadczonych i wykwalifikowanych trenerów, którzy będą nad nami czuwać. I właśnie tego możemy spodziewać się wyjeżdżając na obóz biegowy. Cenne wskazówki i poprawianie na bieżąco naszych błędów sprawi, że wrócimy stamtąd z solidną dawką wiedzy. Indywidualnie opracowany plan pozwoli Ci w swoim tempie rozwijać swoje umiejętności. Co więcej, obóz biegowy to również ludzie, którzy tak jak Ty mają zbliżone cele. Są ogromną motywacją do dawania z siebie więcej i przesuwania granic wytrzymałości.

Określ realne cele

Zanim zdecydujemy się na obóz biegowy, warto dowiedzieć się jak on wygląda i czego możemy się spodziewać. Skonfrontowanie tego z własnymi oczekiwaniami i celami pozwoli nam w pełni skorzystać z oferowanych możliwości. Po pierwsze, należy zwrócić uwagę na lokalizację, w której będzie odbywać się wyjazd. Na samym początku nie warto decydować się na górskie krajobrazy, ponieważ może okazać się, że nasza kondycja nie jest na to gotowa, a my będziemy się jedynie męczyć. Następnie analizując harmonogram obozu, powinniśmy zaznajomić się czy oferowane są zajęcia teoretyczne. To bardzo ważne, ponieważ przygotują nas na praktykę. Co więcej, dzięki temu uzyskamy również cenne wskazówki jak się odżywiać. Oprócz tego, że wykorzystamy to podczas wyjazdu, zabierzemy je ze sobą do domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here