narty

Jak i gdzie rozpocząć swoją przygodę z narciarstwem? Sprawdzamy, co lepiej wybrać – kurs narciarski, indywidualne lekcje z instruktorem czy naukę jazy na nartach ze znajomym, członkiem rodziny? Podpowiadamy jakie wyciągi będą dla ciebie najlepszą opcją, gdy stawiasz pierwsze kroki na stoku.

Kursy narciarskie dla dzieci i dorosłych

Kursy narciarskie w Szczyrku to dobry pomysł na naukę jazdy na nartach, zajęcia odbywają się tam w co najmniej 3-osobowych grupach, pod okiem profesjonalnego instruktora. Kursy narciarskie mogą być przeznaczone zarówno dla dzieci (przedszkole narciarskie) jak i dla dorosłych, którzy stawiają swoje pierwsze kroki na stoku. Uczestnicy kursu zazwyczaj mogą wchodzić na wyciągi bez kolejki, a także korzystać z rabatów na sprzęt w wypożyczalni nart należącej do danego ośrodka.

Kursy narciarskie to także dobry pomysł, jeśli chcesz dobrze nauczyć się jeździć na nartach stosunkowo tanim kosztem. Zajęcia grupowe zwykle są tańsze niż indywidualne lekcje z instruktorem. To także jedna z lepszych opcji, gdy interesuje cię nauka jazdy na nartach dla dzieci – podczas takich zajęć zwykle łączy się naukę z zabawą na śniegu, a po lekcjach jazdy organizowane są zawody dla uczestników kursu narciarskiego.

Nauka jazdy na nartach z instruktorem

Dobrym pomysłem na szybką i skuteczną naukę jazdy na nartach są również indywidualne lekcje z instruktorem narciarstwa. Ten sposób polecany jest szczególnie osobom, które nie przepadają za zajęciami grupowymi, przyjeżdżają na stok samotnie lub w towarzystwie osób, które już potrafią jeździć lub gdy chcą tylko opanować podstawy i nie mają na to zbyt wiele czasu. W tym przypadku zwykle trzeba się jednak liczyć z wyższymi kosztami nauki jazdy niż przy kursach grupowych.

Decydując się na indywidualne lekcje, trzeba również wybrać odpowiedniego instruktora, który nie tylko będzie posiadał stosowne uprawnienia do nauki jazdy na nartach, ale będzie też zwyczajnie sympatyczny i towarzyski. Tylko takie osoby, są w stanie nas odpowiednio zmotywować.

Jak jeszcze można uczyć się jeździć na nartach?

Jest jeszcze trzecia, najtańsza opcja, czyli nauka jazdy na nartach z członkiem rodziny lub znajomym, który już potrafi jeździć. Ma ona jednak sporo wad i zdecydowanie ją odradzamy. Osoba, która nie jest instruktorem może i nauczy nas stawiać pierwsze kroki na stoku, ale nie będzie w stanie zagwarantować nam bezpieczeństwa, nie zadba o nie tak, jak profesjonalny instruktor narciarstwa. Ponadto bardzo ważna jest odpowiednia technika, nie tylko jazdy, ale również upadków! Bez niej możemy narazić się na liczne kontuzje, a przecież chodzi o to, aby jazda na nartach była przyjemnością.

Gdzie uczyć się jeździć na nartach? Jakie stoki, wyciągi wybrać?

A gdzie wybrać się na narty, gdy dopiero zaczynasz swoją przygodę z tym sportem? Sporo ciekawych i łatwych tras można znaleźć w Beskidach. Warto zwrócić szczególną uwagę na rodzaje wyciągów, ponieważ korzystanie z nich początkowo również może sprawiać trudności. Najłatwiejszy z pewnością będzie wyciąg taśmowy, który polecamy początkującym i dzieciom, warto również zacząć naukę jazdy od wjazdu wyciągiem talerzykowym, następnie krzesełkowym, a na koniec orczykowym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here