Hanna Stralcowa

Hanna Stralcowa to sportsmenka światowej klasy, która od dzieciństwa interesowała się sportem, a swoją karierę i życie zawodowe związała z narciarstwem wodnym.

Hanna Stralcowa urodziła się w Nowopołocku na terenie Białorusi 27 września 1994 roku. Już od 5 roku życia była związana ze sportem. Początkowo rodzice zapisali ją na jazdę figurową na lodzie, następnie na gimnastykę artystyczną. Już wtedy Hanna zajmowała medalowe miejsca na dziecięcych zawodach. Mimo sukcesów, gimnastyka przestała sprawiać jej przyjemność i zrezygnowała z treningów. Nie zrezygnowała jednak całkowicie ze sportu.

narciarstwo wodne

Trzecią dyscypliną młodziutkiej Stralcowej było narciarstwo wodne, które okazało się jej prawdziwą pasją. Trafiła do znanej na całym świecie szkoły narciarstwa wodnego w Nowopołocku. Rodzice przyprowadzili 7-letnią wówczas Hanię na 50-metrowy basen, żeby najpierw nauczyła się pływać. Już po kilku miesiącach spróbowała swoich sił na nartach wodnych. Z czasem zaczęła trenować na jeziorze za motorówką. Okazała się zdolnym dzieckiem i szybko wziął ją pod swoje skrzydła główny trener, Arkadij Genow.

Narciarstwo wodne dzieli się na trzy konkurencje: slalom, skoki na odległość, jazdę figurową oraz wielobój – połączenie tych trzech odmian. Ponieważ w Białorusi lato trwa krótko, wszyscy najpierw rozpoczynają treningi od ewolucji na basenie, a później, już na jeziorze, mogą trenować wszystkie trzy konkurencje. Oprócz tego narciarstwo wodne dzieli się jeszcze na jazdę za motorówką i za elektrycznym wyciągiem narciarskim. Hanna Stralcowa bierze udział w obu tych konkurencjach. Najlepiej czuje się w skokach, a jej osobisty rekord wynosi 56 metrów przy rekordzie świata 61,5 m. Jej życiowy cel to ustanowić nowy rekord świata w skokach za motorówką.

narciarstwo w wodzie

W 2005 r., w wieku zaledwie 11 lat, Stralcowa pojechała na swoje pierwsze międzynarodowe zawody, które odbyły się w Polsce. Jesienią tego samego roku wzięła udział w mistrzostwach Europy za wyciągiem w kategorii do 14 lat. W Izraelu, zdobyła 4 medale, 1. miejsce w jeździe figurowej, wieloboju i drużynowo oraz 2. miejsce w skokach. Sukces 11-latki był tym większy, że różnica wieku między nią a innymi uczestniczkami wynosiła 2-3 lata, co w sporcie stanowi bardzo istotną różnicę.

Od tamtej chwili rozpoczęła się profesjonalna kariera Stralcowej. Począwszy od 2005 roku, co roku (z wyjątkiem jednego sezonu, kiedy miała kontuzję kostki), Hanna zajmowała medalowe miejsca i zwyciężała w mistrzostwach świata i Europy. Pierwszy medal mistrzostw świata zdobyła w 2012 roku, w wieku 17 lat. Zajęła wówczas 2. miejsce na mistrzostwach świata za wyciągiem w Asten w Austrii.

kariera Stralcowej

Jeszcze w Białorusi Stralcowa ukończyła studia na kierunku menedżer sportu i turystyki. Następnie dostała się na University of Louisiana w Monroe w USA. To tutaj właśnie zaczęła brać udział w profesjonalnych turniejach.

Przy uczelni działa drużyna narciarstwa wodnego, która reprezentuje Uniwersytet na zawodach studenckich w USA. Uczelnia przeznacza środki i funduje sportowcom stypendia, które pokrywają koszty nauki. Jako wybitna sportsmenka Stralcowa otrzymała stypendium i w 2017 roku rozpoczęła dwuletnie studia magisterskie na kierunku Exercise Science.

Uczelniana drużyna ULM Water Ski Team w swojej historii zdobyła mistrzostwo kraju aż 29 razy. Podczas studiów w Monroe Stralcowa wzięła udział w dwóch akademickich mistrzostwach kraju. Dwukrotnie, w 2017 i w 2018 roku, zwyciężyła w skokach, slalomie i wieloboju. Ustanowiła akademicki rekord USA w skokach, uzyskując wynik 48,5 metra. Została wybrana sportowcem roku 2017 wśród studentów USA.

Stralcowa

Po ukończeniu studiów Stralcowa przeniosła się do Luizjany, żeby nadal trenować i pracować jako instruktorka w Bennett’s Water Ski and Wakeboard School w Zachary. To jedna z najlepszych szkół narciarstwa wodnego na świecie. Zjeżdżają się tutaj sportowcy z całego globu, zarówno początkujący amatorzy, jak i profesjonaliści, którzy startują w mistrzostwach świata.

Hanna Stralcowa, z 89 medalami mistrzostw Europy, 18 medalami mistrzostw świata i 9 medalami profesjonalnych turniejów, niewątpliwie jest właściwą osobą na właściwym miejscu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here