Grupa wsparcia a odchudzanie

Mnóstwo osób musi walczyć o odzyskanie sylwetki, którą mieli wiele lat temu, ale z powodu miłości do jedzenia i chorób, stało się tak, że zaczęli tyć. Czasami nie widać tego od razu. Zwiększenie łaknienia ma również swoje podstawy w kiepskim samopoczuciu, kiedy czujemy sie samotni, próbujemy dodawać sobie poczucia wartości i radości poprzez smaczne jedzenie. To działa oczywiście przez jakiś czas, ale z drugiej strony wpędza nas w poczucie winy, które może być bardzo niebezpieczne dla naszej psychiki. Bardzo ważne jest to, aby każdy człowiek, kochał i szanował swoje ciało oraz zdawał sobie sprawę z tego, że jest wyjątkowy.
Nie chodzi tutaj o to, żeby wpadać w samozachwyt, ale żeby cieszyć się każdym dniem, pielęgnować wdzięczność oraz mieć przyjaciół, którzy nas wspierają. Są badania, które dowodzą tego, że osoby dotknięte depresją, mają większą skłonność do otyłości i wpadnięcia w nałóg jedzenia i na odwrót, jeśli zauważamy u siebie niebezpieczną miłość do jedzenia, musimy być świadomi, że rodzi to ryzyko popadnięcia w depresję i tak zamyka się to koło.

Są osoby, które potrzebują samodzielnie walczyć ze swoimi nałogami, nie dzielą się z nikim swoimi słabościami i sukcesami. Zawsze uważają, że nikomu nie zależy na ich szczęściu i jeśli sami się za siebie nie wezmą to nikt im nie pomoże. Jest w tym oczywiście cień prawdy, nie warto przeceniać roli innych w swoim życiu, bo to my samodzielnie nosimy codzienne brzemiona i problemy i sami musimy decydować, żeby mieć szacunek do siebie, a nie być ofiarą losu, skazaną na litość innych.

Niektórzy nie potrafią tego zrozumieć i ciągle winią za swoje słabości innych, znacznie lepiej jest wziąć odpowiedzialność za własne życie i rozwiązywać umiejętnie kłopoty. Oczywiście można opowiedzieć o swoim problemie przyjacielowi, który nas wysłucha, nie oceni, albo zmotywuje. Czasami potrzeba determinacji do działania i może przyjść ona z różnych źródeł. Niektórzy potrzebują delikatnej asysty przyjaciół, a inni zaciętego kibicowania.

Każdy musi samodzielnie ustalić, co dla niego będzie pomocne w walce z nadwagą. ludzie grubi to często osoby wesołe, które lubią towarzystwo innych, ale ich przyjaciele się o nich martwią a czasami nie mają odwagi powiedzieć im wprost, że powinni zmienić swoje zwyczaje. Prawdziwy przyjaciel nie boi powiedzieć się, co myśli, ale zawsze robi to w taktowny sposób, ma świadomość, że może urazić przyjaciela, ale ważniejsze jest dla niego wzajemna szczerość.

Są osoby, które chwalą sobie coś takiego jak grupa wsparcia podczas odchudzania. Znajdują w takim miejscu osoby podobne do siebie i mogą liczyć na ich wsparcie. Jak to jest w rzeczywistości, ciężko powiedzieć. Według niektórych polega to po prostu na czystej rywalizacji, czyli spotykam ludzi podobnych do siebie, muszę być najlepszy chociaż tutaj. Ambicja nakazuje wtedy uparte dążenie do założonego celu. O ile oczywiście taka motywacja wystarczy to bardzo dobrze. Czasami może się jednak okazać, że inne osoby w grupie też tego chcą. Może to być wzajemnym motorem do działania i faktycznie przynieść wymierne korzyści.

Tak naprawdę jednak można to ocenić dopiero po jakimś czasie. Warto uważnie dobierać sobie znajomych i przyjaciół oraz nie brać do siebie wszystkiego, co mówią, czasami ludzie potrafią być złośliwi, ale zdarza się, że robią coś nieświadomie, nie chcąc nas skrzywdzić, ale mówią coś nieprzemyślanego, co kiepsko brzmi i godzi w nasze poczucie wartości. Znacznie lepiej jest pracować nad swoim rozwojem osobistym, wytyczać sobie cele i nie oglądać się na innych. Może to sprawić, że zaczniemy motywować do działania, tych którzy walczą o piękną sylwetkę ale z jakichś powodów im to nie wychodzi.

Każdy ma inny sposób myślenia i działania, każdy również inaczej odbiera i kształtuje rzeczywistość. Coś, co dla jednej osoby jest codziennością, dla drugiej staje się wielkim problemem niemożliwym do rozwiązania. Nadwaga i otyłość są jednymi z większych kłopotów, które ciężko pokonać o własnych siłach, ale warto uwierzyć, że mamy w sobie moc potrzebną do tego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here