futsal

Futsal to dyscyplina sportowa, która ma wielu miłośników. Wymaga od swoich graczy dobrej kondycji i dużego refleksu. Futsal ma ciekawe zasady gry, a mniejsze wymiary boiska i fakt, że drużyny liczą tylko pięciu zawodników, powoduje że rozgrywki są dynamiczne. 

Co to jest futsal? 

Futsal jest to zespołowa gra sportowa, która jest piłką nożną, ale rozgrywaną na hali. Futsal znany jest również pod nazwą piłka nożna pięcioosobowa albo potocznie halówka. Futsal wymaga boiska o mniejszych wymiarach niż jest to w przypadku piłki nożnej, dlatego ma również mniejszą liczbę zawodników. W obu drużynach jest tylko po pięciu zawodników. 

Kiedy powstał futsal? 

Ciężko dokładnie określić, kiedy oficjalnie futsal stał się sportową dyscypliną. Prowodyrem i twórcą futsalu był Juana Carlosa Cerianiego. Według dostępnych źródeł uznaje się, że pierwszy mecz w pięcioosobową odmianę piłki nożnej odbył się latem 1930 w Montevideo. Początkowo futsal uznawało się za odmianę piłki nożnej dla dzieci, ze względu na mniejsze wymiary boiska i dużą intensywność gry. Jednakże po jakimś czasie w tę dyscyplinę zaczęli grać także dorośli zawodnicy. Początkowo do gry w halówkę wykorzystywało się boiska do gry w koszykówkę bez band. Kluczowym momentem dla rozwoju dyscypliny sportowej futsal był rok 1971, kiedy to powołano Międzynarodową Federację Futsalu – Federación Internacional de Fútbol de Salón (FIFUSA). Miała ona na celu zarządzania grą, ustalanie zasad i reguł gry. Pierwsze oficjalne Mistrzostwa Świata FIFUSA odbyły się 10 lat później, czyli w 1981r. w Sao Paulo. 

FIFA bierze pod uwagę futsal 

W 1988 r. FIFA postanowiła włączyć piłkę halową do swoich kompetencji. Pierwsze oficjalne Mistrzostwa Świata w Halowej piłce nożnej, prowadzone przez FIFę, miały miejsce w 1989 r. w Rotterdamie. Od tamtego czasu mistrzostwa futsalu mają miejsce co 4 lata. Zaczęła obowiązywać również nowa nazwa tego wydarzenia, a mianowicie Mistrzostwa Świata w Futsalu FIFA.

Futsal w Polsce

Dyscyplina sportowa futsal także w Polsce znalazła swoich wielbicieli. Od roku 1984 odbywają się regularne Mistrzostwa Polski w mini piłce w hali i na boiskach otwartych. W początkowym okresie drużyny brały udział w rozgrywkach nie w pięcioosobowych, a w sześcioosobowych drużynach. Wszelkie rozgrywki futsalu w naszym kraju przeprowadzane były dzięki pracy Komisji Krajowej Szóstek Piłkarskich. W 1989 r. po raz pierwszy przeprowadzono Mistrzostwa Polski w hali i na boiskach otwartych w wersji z mniejszym składem, czyli pięcioosobowym. 

Futsal? Czy to dyscyplina dla mnie? 

Chyba wszyscy mogą się z tym zgodzić, że Futsal jest ciekawą dyscypliną sportową. Mniejsze wymiary boiska i dużo mniejsza liczba zawodników niż na przykład w piłce nożnej wpływa na to, że każdy gracz cały czas jest ruchu. Futsal jest dynamicznym sportem, sytuacja na boisku szybko ulega zmianie. Jest to dyscyplina bardzo wymagająca pod kątem kondycyjnym. Wszyscy zawodnicy w takim samym stopniu angażują się i są w dużej mierze cały czas “przy piłce”. Jeżeli lubisz grać w piłkę nożną, to jest spora szansa na to, że futsal także przypadnie Ci do gustu. To doskonała alternatywa do piłki nożnej, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym, kiedy temperatury na zewnątrz nie rozpieszczają. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here