Dziecko u psychologa

Coraz więcej dzieci potrzebuje specjalistycznej pomocy psychologicznej. Ze statystyk wynika, że nawet co czwarta, niepełnoletnia osoba w naszym kraju nie radzi sobie z codziennymi problemami, a coraz bardziej intensywne bodźce, z jakimi młodzi ludzie codziennie się stykają, niestety im nie pomagają. Jak wygląda pomoc psychologa dziecięcego w naszym kraju? Szczegóły prezentujemy poniżej.

Psycholog dla dziecka – gdzie szukać pomocy

Jeszcze niedawno głośno było o projekcie, zgodnie z którym w każdej placówce szkolnej i przedszkolnej obecny byłby psycholog dziecięcy. Plany te nie zostały jeszcze zrealizowane, głównie dlatego, że w Polsce brakuje specjalistów, którzy mogliby wesprzeć krajowe szkolnictwo. Sytuacja jest wręcz katastrofalna, a przez brak fachowców nie wszystkie dzieci mogą otrzymać profesjonalną pomoc. Pamiętajmy jednocześnie, że to właśnie psycholog dziecięcy jest w stanie wykryć ewentualne zaburzenia w psychice najmłodszych, które bagatelizowane przeradzają się w poważne problemy. Im reakcja będzie szybsza, tym efekty psychoterapii lepsze.

Gdzie należy szukać pomocy? Jeśli nie w placówkach szkolnych, to w gabinetach psychologów. Terapia dziecka powinna odbywać się przy udziale psychologa dziecięcego o odpowiednich kwalifikacjach i wykształceniu. Psychologiem dziecięcym mogą zostać jedynie osoby z właściwym podejściem do małego pacjenta. 

Sens życia – jak go znaleźć?

Niejeden kilkulatek myśli o śmierci, a młodzież w wieku szkolnym zastanawia się, jak odebrać sobie życie. Jakie są najczęstsze przyczyny wizyt u psychologa z dzieckiem? To nadal brak porozumienia z rówieśnikami, problemy szkolne, kłopoty rodzinne, uzależnienie w domu (najczęściej u rodzica), przemoc psychiczna oraz fizyczna, którą dziecko stosuje lub której jest ofiarą – np. w szkole. Znacznie rzadziej do psychologa zgłaszają się rodzice z dzieckiem, które przeszło nagłą traumę. 

Niestety, zaburzenia na tle psychologicznym często pojawiają się na długo przed tym, gdy maluch otrzyma profesjonalną pomoc. Warto jednak zatroszczyć się o to, by taką pomoc każde dziecko mogło otrzymać jak najszybciej. Czy wiesz, że liczba samobójstw wśród dzieci każdego roku wzrasta? Pomoc psychologa jest nierzadko jedynym rozwiązaniem, które umożliwil małemu człowiekowi zrozumienie swoich trudności i cieszenie się życiem na nowo.

Wizyty online

Pandemia koronawirusa negatywnie wpłynęła na zdrowie psychiczne dzieci. Izolacja domowa, brak kontaktu z przyjaciółmi, szkoła zdalna – wszystko to sprawiło, że maluchy przestały sobie radzić z  emocjami. To właśnie w czasie lockdownu wprowadzono wizyty online u psychologów dziecięcych, dzięki czemu bez konieczności wychodzenia z domu każdy, kto takiej pomocy wymaga, ją otrzyma.

Pamiętaj, nigdy nie bagatelizuj pierwszych, niepokojących sygnałów, jakie mogą świadczyć o zaburzeniach na tle psychologicznym u Twojego dziecka. Szybko rozpoczęta terapia u specjalisty pozwoli maluchowi znowu cieszyć się życiem. Dzisiaj nie ogranicza nas czas ani lokalizacja, bo wizyty dostępne za pośrednictwem internetu są otwarte dla każdego. To też spory komfort dla małych pacjentów ze stanami lękowymi czy depresją, którzy nie lubią bezpośredniego kontaktu z obcymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here