Dna moczanowa jest to przewlekła choroba, która rozwija się na podłożu zaburzeń o podłożu metabolicznym. Do tego dochodzi również zwiększony metabolizm. Dochodzi też do zwiększenia poziomu kwasu moczowego we krwi, a kryształy tego związku pozostają w stawach. W rezultacie dochodzie do powstawania bólu stawów, a z czasem dochodzi do ich deformacji. Podczas leczenia dużą uwagę nakłada się na przywrócenie prawidłowego poziomu kwasu moczowego w organizmie.
Przeczytaj też: https://akcemed.pl/dna-moczanowa-czesta-przyczyna-bolu-stawow-i-bolu-kregoslupa/
Czym jest dna moczanowa?
Dna moczanowa jest to schodzenie, które opisywane jest jako choroba stanów zapalnych. Spowodowane jest to krystalizacją i fagocytozą kryształów moczanu sodu w płynie stawowym oraz powstawaniem złogów kryształów w tkankach. Magazynowanie się kryształów moczanu sodu to konsekwencja hiperurykemii, czyli podwyższonego stężenia kwasu moczowego w organizmie – u mężczyzn powyżej 310 µmol/ l, u kobiet w okresie rozrodczym powyżej 240 µmol/ , a u kobiet po menopauzie – powyżej 280 µmol/ l.
Przyczyny dny moczanowej
Dokładny przyczyny dny moczanowej nie są do końca znane. Jednak można dzięki szeroko rozwiniętej wtedy medycznej dostrzec związek pomiędzy wystąpieniem dny moczanowej, a współistnieniem czynników takich jak:
- Uwarunkowania genetyczne sprzyjające zaburzeniom metabolizmu kwasu moczowego
- Płeć męska– choroba dotyka mężczyzn 7 razy częściej, niż kobiety
- Nadużywanie alkoholu i dieta bogata w produkty zawierające puryny (mięso, podroby, owoce morza) oraz fruktozę
- Zażywanie kwasu acetylosalicylowego w dużych dawkach, cyklosporyny i leków moczopędnych
- Choroby współistniejące: cukrzyca, choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze, nadwaga czy otyłość, zaburzenia lipidowe
- Zakażenia, operacje, odwodnienie czy nowotwory
Dna moczanowa – leczenie
Terapia farmakologiczna tego schorzenia zakłada zażywanie kolchicyny, a w razie znacznego nasilenia objawów- niesteroidowych leków zapalnych. Leczenie opiera się jednak w równym stopniu na dyscyplinie, w postaci diety. Zakłada ona małe spożycie mięsa, tłuszczów zwierzęcych oraz roślin strączkowych, czyli produktów bogatych w puryny, oraz dbanie o optymalne nawodnienie organizmu.
Zobacz też: http://www.bezformy.pl/czy-niedotrzymywanie-moczu-to-powazny-problem-zdrowotny/