Aktywność fizyczna to zdrowe ciało i zdrowy duch
fot. Pixabay.com

O tym, że sport to zdrowie słyszymy nieustannie. Jedna nie zawsze potrafimy wziąć to sobie do serca. Lenistwo lub niechęć do podejmowania aktywności fizycznej tłumaczymy brakiem czasu i zbyt dużą ilością obowiązków. Spróbujemy więc przekonać każdego nieprzekonanego, żeby od dziś zaczął regularnie ćwiczyć!

Przeczytaj też: http://www.and1.pl/sport-to-zdrowie-dlaczego-powinnismy-prowadzic-aktywny-tryb-zycia/

Aktywność fizyczna – od czego zacząć?

Nasza cywilizacja na przestrzeni dziejów rozwijała się i rozwija nadal bardzo prężnie. Od początku istnienia człowiek był aktywny fizycznie – nieustannie w ruchu, podczas polowań czy wędrówek w poszukiwaniu pożywienia. To dopiero XX i XXI wiek przyniosły zmiany, które doprowadziły do tego, że ludzki tryb życia z aktywnego, zmienił się w siedzący. Dla tych, którzy taki prowadzą nie pozostaje nic innego, jak wdrożyć ćwiczenia w rozkład dnia. Jeśli nie uda się tego robić codziennie, to przynajmniej co drugi dzień.

Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia dorośli powinni zapewnić sobie minimum 150 minut aktywność ruchowej tygodniowo. Dzieci natomiast minimum 60 minut dziennie. Dlaczego? Bo to jedna z najważniejszych form dbania o własne zdrowie, kondycję, wygląd i samopoczucie.

Każdy sposób na aktywne spędzanie czasu powinien być jednak dostosowany do naszych możliwości kondycyjnych i stanu zdrowia. Nie można absolutnie doprowadzić do nadmiernego obciążenia organizmu, ponieważ przyniesie to więcej szkody niż pożytku. Dlatego też każdy, kto do tej pory nie miał do czynienia z wysiłkiem fizycznym powinien zacząć od prostych aktywności jak spacer, slow jogging, nordic walking czy pływanie. Choć wysiłek w nie włożony nie jest wielki, przy regularnej częstotliwości i odpowiednim czasie trwania efekty będzie można szybko zobaczyć.

Co oprócz aktywności fizycznej?

Oczywiście, nie możemy liczyć na to, że jeśli od dziś zaczniemy spacerować minimum 20 minut dziennie, a po spacerze sięgać będziemy po fast foody i zarywać noce oglądając seriale, nasz stan zdrowia się diametralnie poprawi.

W parze z aktywnością fizyczną idzie przede wszystkim zdrowa dieta, a tuż za nią podąża odpoczynek i regeneracja w trakcie snu. Jeśli zaniedbamy te elementy szybko dopadnie nas zniechęcenie, narastające zmęczenie oraz ból, który dotykać będzie różnych części ciała. Dlatego rozpoczynając regularną aktywność fizyczną nie można pominąć uzupełniania jadłospisu o pełnowartościowe produkty, zawierające odpowiednie dla nas ilości białek, węglowodanów, dobrych tłuszczów, witamin i minerałów. A w nocy należy zadbać o to, aby się wysypiać, budzić się rześkim i faktycznie zregenerowanym, gotowym na wyzwania kolejnego dnia.

Zobacz też: http://www.bezformy.pl/kreatyna-dzialanie-krolowej-suplementow/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here