Zdrowa dieta jako sposób na piękną sylwetkę

Zaczął się nowy rok, co dla wielu kobiet i mężczyzn oznacza krok w stronę zmienienia siebie oraz swojego wyglądu. „Schudnij do sylwestra” zostało zastąpione przez „wyglądaj dobrze w stroju kąpielowym” a w głowach przedstawicielek płci pięknej uformował się nowy cel – idealne ciało do lata, którym można będzie pochwalić się na wakacjach i które bez wstydu będzie można odziać w kuse stroje. Dla mężczyzn z kolei będzie to okazja do pochwalenia się idealnie wyrzeźbioną sylwetką. To jednak nierzadko wymaga wielu poświęceń – litrów potu wylanych na siłowni, liczenia kalorii czy odmawiania słodyczy.
Odchudzanie nieodłącznie kojarzy się z drogą pełną wyrzeczeń oraz z potrzebą wyrobienia silnej woli, aby nie złamać się przez długie miesiące diety. Nic więc dziwnego, że osoby które postawiły sobie za cel wyrobienie pięknej sylwetki, często zniechęceni żmudnym procesem utraty kalorii sięgają po cudowne środki czy triki pozwalające im przyśpieszyć efekty. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową konkretne frazy aby ta przeniosła nas na strony, gdzie cudownych porad dotyczących odchudzania jest na pęczki. Wiele z nich jest prawdziwie absurdalnych – od owijania się folią spożywczą w celu „wypocenia” tłuszczu, przez diety opierające się na tylko jednym rodzaju pożywienia, na herbatkach i tabletkach odchudzających kończąc. Wszystkie te sposoby są niemiarodajne, a ewentualne efekty tymczasowe i następuje po nich efekt tzw. jo-jo.
Nasuwa się więc pytanie – czym właściwie jest efektywne odchudzanie? Jak w natłoku informacji odróżnić co jest prawdą, a co tylko sprytnym zabiegiem marketingowym mającym wyciągnąć od potencjalnego klienta jak najwięcej pieniędzy? I co najważniejsze, co zrobić aby zrzucić zbędne kilogramy przy zachowaniu zdrowia i bez absurdalnych wyrzeczeń?
Odpowiedź wydaje się nie tyle prosta, co banalna. Dietetycy zgodnie zwracają uwagę na fakt, iż najlepszą dietą jest ta oparta na piramidzie żywienia zaproponowanej przez WHO. Piramidę należy czytać przyjmując za najważniejszą jej podstawę – codzienną aktywność fizyczną na poziomie około 30-40 minut. Jest to niewielka ilość czasu, jednak poświęcenia tych kilku chwil na aktywność poprawia samopoczucie, krążenie krwi, wzmacnia układ odpornościowy, oraz zmniejsza ryzyko zachorowań na szereg chorób. No i najważniejsze – pozwala zrzucić nadprogramowe kilogramy. Rodzai aktywności i sportów które można wykonywać jest ogrom, zaś na początek mogą to być spacery, jogging, joga czy proste ćwiczenia na siłowni. Z czasem, gdy wydolność organizmu wzrośnie, można podjąć się bardziej wymagających sportów, lub zwiększyć czas poświęcony na codzienną aktywność.
Drugą ważną kwestią jest dieta. Powinna się ona w największym stopniu opierać na świeżych owocach i warzywach, których spożycie powinno wynosić od 500 do nawet 900 gram na dzień. Następnie rekomendowane jest spożycie gruboziarnistych kasz oraz makaronów z pełnego przemiału. Należy unikać białego pieczywa, które jest bombą węglowodanową nie posiadającą prawie w ogóle błonnika obniżającego ilość wchłanianych kalorii. Mięso, jaja czy mleko należy spożywać w ograniczonej ilości, ze względu na wysoką kaloryczność, oraz dużą zawartość tłuszczy.
Słone przekąski, słodycze czy słodzone napoje lub alkohol są całkowicie wykluczone z piramidy i tego osoba stosująca dietę powinna się trzymać. Oczywiście, czasami zdarzy się, przy okazji imprez lub spotkania z przyjaciółmi, złamanie codziennych zasad żywienia i sięgnięcia po któryś z „zakazanych produktów” – nie jest to problemem, o ile sytuacje takie zdarzają się sporadycznie. W zdrowym odchudzaniu bowiem najważniejsze jest, aby zachować równowagę i idealny balans pomiędzy odpowiednią dietą, aktywnością fizyczną, oraz drobnymi przyjemnościami. Odnalezienie tego złotego środka sprawi, że odchudzanie nie będzie przykrym doświadczenie kojarzonym jedynie z wiecznymi wyrzeczeniami, a stanie się codziennością, w której subtelna zmiana nawyków przełoży się w czasie na zdrowsze oraz piękniejsze ciało i podręcznikowe zdrowie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here