Utrzymanie idealnej sylwetki wymaga przestrzegania diety oraz aktywności fizycznej. Istnieje jednak wiele zabiegów, które efektywnie wspomagają proces odchudzania. Wykorzystać w tym celu można m.in. promieniowanie podczerwone o długości fali od 760 nm do 1 mm. Promieniowanie tego typu, nazywane też infrared, jest emitowane przez słońce. Jest ono niewidzialne, ale odczuwalne przez nas w postaci ciepła. To właśnie dzięki niemu odczuwasz przyjemne ciepło stojąc w nasłonecznionym miejscu.
Tego typu promieniowanie wykorzystuje się m.in. do ogrzewania pomieszczeń, w celach leczniczych oraz w saunach.
Jaki wpływ ma sauna infrared na odchudzanie? Promieniowanie podczerwone nie wnika bezpośrednio do głębszych tkanek, ponieważ jego przenikalność, w zależności od długości fali, wynosi od kilku milimetrów do 2 – 3 centymetrów. Pobudza ono jednak przepływ krwi, poprawiając zaopatrzenie tkanek w składniki odżywcze i odprowadzając zbędne produkty przemiany materii. Jednocześnie podnosi się temperatura głębiej położonych tkanek, zwłaszcza tkanki mięśniowej. Nawet niedługi seans w saunie infrared powoduje, że zdrowo pocimy się, oczyszczając organizm ze szkodliwych produktów przemiany materii. Przyspieszenie metabolizmu w obszarach eksponowanych na promieniowanie i stymulacja przemiany materii powoduje zmniejszanie ilości tkanki tłuszczowej. Sauna pomaga więc pozbyć się zbędnych kilogramów, a jednocześnie, poprzez detoksykację organizmu, pomaga pozbyć się uciążliwego cellulitu.
Sauna infrared jest doskonałą alternatywą dla sauny tradycyjnej, w której mamy do czynienia z dużą wilgotnością powietrza i wysoką temperaturą. Wiele osób nie może z przyczyn zdrowotnych korzystać z tego typu zabiegów. Temperatura w saunie infrared może wynosić od 25 do 60° C, w związku z czym możemy pozwolić sobie na dłuższe zabiegi, które dają zdecydowanie lepsze efekty.
Jakie efekty daje sauna infrared na odchudzanie? Szacuje się, że intensywne pocenie się pozwala spalić nawet 900 kcal podczas półgodzinnego seansu. Jest to spora dawka energii, porównywalna do wartości osiąganych podczas bardzo intensywnego, czterdziestominutowego treningu. Energia ta jest zużywana do produkcji potu, po czym następuje wydalanie tłuszczu z organizmu. Warto skorzystać z sauny po treningu, wzmocni to jego efekty i pozwoli zregenerować mięśnie.
Warto wiedzieć, że wizyta w saunie, oprócz redukcji tkanki tłuszczowej, przyniesie wiele innych korzyści dla organizmu. Korzystanie z promieniowania podczerwonego jest pomocne w leczeniu różnego typu dolegliwości i chorób. Lekarz może zalecić wizytę w saunie pacjentom cierpiącym na bóle mięśni, po różnego typu kontuzjach, przy chorobach stawów oraz zaburzeniach krążenia. Sauna pozwala nam odprężyć się, łagodzi związane z przemęczeniem i reumatyzmem bóle stawów i pleców. Redukuje też nerwobóle oraz bóle towarzyszące oparzeniom.
Półgodzinny seans w saunie infrared pozwala także odstresować się po męczącym dniu, poprawia samopoczucie i działa antydepresyjnie. Polecany jest szczególnie zimą, kiedy brakuje nam promieni słonecznych.
Jak korzystać z sauny infrared? Przed wejściem do sauny należy zmyć makijaż, najlepiej wziąć prysznic, aby skóra naturalnie oddychała, wydalając na zewnątrz zanieczyszczenia. Nie stosuje się żadnych kosmetyków – kremów czy balsamów do ciała, trzeba też zdjąć biżuterię i okulary. Podobnie jak w saunie tradycyjnej, warto zabrać ze sobą ręcznik do ocierania potu oraz do siedzenia, aby nie dotykać skórą drewnianych powierzchni. Na saunę najlepiej udać się około godziny po posiłku. Zwykle seans trwa 30 minut, a temperatura wynosi ok. 45°C–60°C. Po tym czasie należy uzupełnić płyny i opłukać pod prysznicem, aby pozbyć się potu i wydzielanych przez ciało zanieczyszczeń.
Sauny infrared są w ostatnich czasach coraz bardziej popularne, dając nam niezliczone korzyści. Pamiętać trzeba jednak, że sauna nie zastąpi prawidłowej diety i ćwiczeń, ale przyspieszy metabolizm, doskonale zregeneruje mięśnie po wysiłku, pozwoli pozbyć się toksyn z organizmu i sprawi, że skóra będzie gładsza.