Oczy to niezwykle ważny narząd w naszym ciele – służy nam do unikania niebezpieczeństw, poruszania się czy komunikacji. Nikogo nie trzeba więc przekonywać, że dbanie o wzrok powinno być więc priorytetem. Jak to robić? Niezwykle ważne są wizyty u okulisty – specjalista ten zajmuje się diagnozą, profilaktyka i leczeniem wszystkich schorzeń oczu. Jak często powinno się umawiać na badania kontrolne i kiedy wskazana jest nagła wizyta w klinice okulistycznej?
Regularne badania okulistyczne
Regularne badanie wzroku to klucz do tego, aby utrzymać ten narząd w dobrym stanie przez wiele lat. Dzięki takim wizytom możemy zapobiegać wadom wzroku oraz szybko wykryć potencjalne zmiany chorobowe i wdrożyć skuteczne leczenie. Poleca się, aby osoby przed ukończeniem 40 roku życia odwiedzały okulistę raz na 2-3 lata. Osoby starsze oraz z wadami wzroku powinni to robić częściej – przynajmniej raz na rok. Wskazane jest też, aby każdy, u kogo w rodzinie stwierdzono poważne choroby wzroku – takie jak jaskra – również częściej wykonywały badania kontrolne. Dlaczego takie wizyty mają tak duże znaczenie? Ponieważ pozwalają na wykrycie schorzeń wzroku, zanim się rozwiną i zaczną dawać objawy. W wielu przypadkach im wcześniej wykryjemy chorobę, tym większe szansy mamy na wdrożenie skutecznego leczenia i zatrzymanie szkodliwych zmian. Kontrolne badanie wzroku nie jest skomplikowane – lekarz zazwyczaj bada ostrość wzroku, pole widzenia czy widzenie barw. Może też ocenić oczodoły, powieki lub ruchomość gałek ocznych.
Kiedy jeszcze udać się do okulisty?
Do okulisty warto też udać się, jeżeli zauważyliśmy niepokojące objawy. Zalecają się do nich: powtarzające się stany zapalne powiek i spojówek, częste mruganie, bóle oczu i głowy, mrużenie oczu w czasie czytania, zaczerwienienie czy świąd. W takiej sytuacji oprócz standardowego badania specjalista może wykonać bardziej szczegółowe testy, na przykład rozstawu źrenic, krzywizny gałki ocznej, ciśnienia wewnątrzgałkowego czy nerwów. Po wykonaniu szeregu badań i postawieniu diagnozy okulista Warszawa może dobrać odpowiednią metodę leczenia. W niektórych przypadkach może to być jedynie dopasowanie odpowiednich okularów lub soczewek kontaktowych. W innym przypadku niezbędne będzie przyjmowanie kropel do oczu, a w jeszcze innym wykonanie operacji chirurgicznej. Przed wizytą u okulisty należy poinformować lekarza o przewlekłych chorobach towarzyszących, na przykład cukrzycy, nowotworach, chorobach układu nerwowego lub zapalnych chorobach tkanki łącznej.