Odżywka białkowa na odchudzanie

Redukcja tkanki tłuszczowej niestety nierozerwalnie związana jest z restrykcjami odżywczymi w diecie. Znaczy to, iż dostarczenie konkretnych makroskładników może być trudne, ze względu na panujący deficyt. W suplementacji sportowej stosuje się zatem odżywki, żeby wesprzeć rozpisane makro przez instruktora lub dietetyka. Czy jest to dobry pomysł?

Odżywka białkowa – czym jest?
Odżywka białkowa jest typem suplementu dedykowanego dla osób aktywnych fizycznie, zarówno panów, jak i pań. Stanowi także istotny element diety sportowców. Celem wykorzystywania odżywek białkowych jest zapewnienie organizmowi właściwej dawki białka będącego głównym elementem budulcowym mięśni. Białko zbudowane jest z aminokwasów, jakie pozwolą na rozbudowę masy mięśniowej, i również wzmagają mechanizmy regeneracji mięśni oraz spalania tkanki tłuszczowej. Wzrost oraz rozwój tkanek ludzkiego organizmu jest możliwy dzięki dostarczaniu mu właściwej dawki białka w normalnej diecie. U sportowców oraz osób aktywnych fizycznie zapotrzebowanie na tenże element wzmacniający zdecydowanie rośnie oraz wielokrotnie niewykonalne jest jego spełnienie samą dietą oraz zjadanymi artykułami żywnościowymi. Wtedy do diety poleca się wprowadzić suplementację w formie odżywek białkowych.

Środki te dostępne są w wielu rodzajach smakowych. Na rynku można odnaleźć m.in. odżywki białkowe o smaku czekoladowym, waniliowym, ciasteczkowym, truskawkowym, bananowym, kokosowym itp. Zwłaszcza polecane są odżywki zawierające białko serwatkowe, jakie charakteryzuje się dużą wartością biologiczną oraz skuteczną przyswajalnością. Nie może być jednakże wykorzystywane w diecie wegańskiej. Wegańskie odżywki białkowe w swoim składzie zawierają tylko białko pochodzenia roślinnego, np. sojowe, konopne lub brązowego ryżu.

Odżywka białkowa na odchudzanie
Odchudzanie oraz obniżka tkanki tłuszczowej jest połączona z potrzebą zmniejszenia kaloryczności wykorzystywanej diety. U poniektórych osób pojawia się kłopot z dostarczeniem organizmowi wszelkich potrzebnych mu elementów wzmacniających. Odżywka białkowa jest środkiem stanowiącym dopełnienie normalnej diety w aminokwasy. Może być wykorzystywana w trakcie odchudzania przez osoby systematycznie trenujące. Aminokwasy zamknięte w odżywkach białkowych uczestniczą nie jedynie w budowie nowych tkanek oraz regeneracji potreningowej mięśni, lecz także przyczyniają się do poprawy wyglądu figury i pomagają w utrzymaniu odpowiedniej kondycji skóry, włosów oraz paznokci. Białko wspiera mechanizm obniżki tkanki tłuszczowej oraz pobudza przemianę materii, dzięki czemu gra istotną funkcję w odchudzaniu. Korzystanie odżywek białkowych w diecie odchudzającej skutkuje obniżeniem poczucia głodu, i tym samym pozwoli efektywnie kontrolować łaknienie. Zwiększone spożycie białka ma także pozytywny wpływ na gospodarkę węglowodanową organizmu i na działanie układu hormonalnego.

Jak dawkować?
Z białka w postaci proszku korzystamy zwłaszcza w celach urozmaicenia diety. Znaczy to, iż odżywka winna być stosowana zgodnie z Twoimi wytycznymi diety. Przykładowo, gdy Twoje zapotrzebowanie na białko w diecie sięga blisko 120g, a dostarczasz 80g w jedzenia, znaczy to, iż 40g możesz uzupełnić za pomocą białka w postaci odżywki.

Białko niekoniecznie musi być jedzone w postaci płynnej, rozpuszczone w wodzie. Możesz zastosować je jako dodatek do fit wypieków, deserów lub koktajli owocowych. Czas zjedzenia odżywki także nie ma większego znaczenie. Możesz skorzystać ją do śniadania, obiadu lub kolacji. Należałoby tymczasem wykorzystać białko w postaci pierwszego posiłku potreningowego, gdzie strawność protein w płynie nie będzie wymagająca dla układu pokarmowego.

Odżywka białkowa a efekty uboczne
Przyjmowanie odżywek białkowych jest bezpieczne oraz nie wiąże się z występowaniem działań szkodliwych. Warunek jest jedynie jeden – należy dopasować się do wskazań producenta dotyczących dawkowania. Należałoby bowiem mieć świadomość, iż nadmiar białka – niezależnie od tego, co jest jego pochodzeniem – wcale nie oddziałuje pozytywnie na organizm.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here