Karta przeżycia

Zarówno karta przeżycia, scyzoryk, jak i multitool to narzędzia, które spełniają podobne funkcje i są w stanie zastąpić klasyczny nóż. Różnią się jednak możliwościami, dostępnymi narzędziami, formą czy wielkością. Które akcesorium warto wybrać? Co i w jakich warunkach lepiej się sprawdzi? Porównujemy ich możliwości.

Karta przeżycia – do noszenia w portfelu

Karta przeżycia, którą można zakupić np. na stronie https://karaluch.com.pl/, wyróżnia się formą i rozmiarami. Jej wymiary odpowiadają tym, które posiada klasyczna karta kredytowa. To duży atut, bo karta przeżycia mająca taką formę może zostać umieszczona w dowolnym portfelu, w przeznaczonej do tego przegródce.

Karty przeżycia zostają zaopatrzone w ochronne etui, dzięki czemu nie trzeba się martwić o jakiekolwiek uszkodzenie portfela, plecaka czy nerki, w której zostaną umieszczone. Małe rozmiary sprawiają, że to akcesorium można mieć zawsze pod ręką, a to gwarantuje bardzo łatwy i szybki dostęp, co w wielu sytuacjach ma kluczowe znaczenie.

Aż 11 różnych funkcji oferuje karta przetrwania – wśród nich jest śrubokręt, otwieracz czy piłka, choć nie tylko. Z tego gadżetu skorzystamy podczas biwaku, w trakcie wycieczki, bliższych i dalszych wypraw, we własnym ogrodzie czy na podmiejskiej działce.

Scyzoryk – mały, ale może bardzo dużo!

Więcej funkcji i możliwości zastosowania oferuje scyzoryk. Rozmiarami większy od płaskiej karty przetrwania, lecz wciąż na tyle mały, że z powodzeniem znajdziemy dla niego miejsce w plecaku, nerce czy torebce.

Do wyboru są scyzoryki mniej bądź bardziej rozbudowane. W większości z nich znajdziemy nóż, śrubokręt, korkociąg, nożyczki czy pilnik. Narzędzia w minimalistycznej formie, które są składane i chowają się w obudowie scyzoryka. Tutaj również nie ma ryzyka uszkodzenia torby czy plecaka, w którym przechowywany jest scyzoryk. Możemy go również wybrać wtedy, gdy tworzymy własny zestaw EDC – EveryDay Carry, składający się z narzędzi, gadżetów i akcesoriów, które powinny być łatwo i szybko dostępne w różnych sytuacjach.

Multitool – więcej niż scyzoryk

Multitool to najbardziej rozbudowana wersja narzędzia, które bazuje na kombinerkach. Oprócz tego znaleźć w nim można wiele dodatkowych narzędzi, oczywiście w odpowiednio mniejszych rozmiarach. Największym atutem multitoola jest jego wytrzymałość i odporność na uszkodzenia. Jest to zatem najbardziej funkcjonalne i praktyczne narzędzie, choć o większych rozmiarach i większej wadze niż w przypadku klasycznego scyzoryka.

Które akcesorium najlepiej wybrać? To zależy. Multitool jest najbardziej rozbudowany, za to wtedy, gdy waga zabieranego bagażu oraz miejsce w plecaku mają znaczenie, lepszym rozwiązaniem będzie scyzoryk lub karta przeżycia. Jeśli jednak w planach są wyprawy, podczas których może zajść potrzeba samodzielnego skonstruowania miejsca do przenocowania, ucięcia gałęzi, pokrojenia czegoś czy wykonania drobnych napraw, multitool będzie nieoceniony.

Przemyślmy, gdzie i w jakim celu się wybieramy oraz co potrzebujemy ze sobą zabrać, a to pozwoli nam dokonać najlepszego wyboru.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here