Jakie witaminy dla wegetarian warto przyjmować

Dieta wegetariańska ma sporo zwolenników, którzy chwalą jej smak, możliwość uzyskania idealnej sylwetki czy fakt, że dzięki niej nie przyczyniamy się do cierpienia zwierząt. Przechodząc na nią warto mieć jednak świadomość, że nie jest ona doskonała. Szczególnie jeśli nie zadbamy o odpowiedni dobór produktów. Bardzo często przejściu na wegetarianizm towarzyszą niedobory witamin, które mogą niekorzystnie odbić się na naszym stanie zdrowia. Na szczęście, istnieje rozwiązanie. Jest nim przyjmowanie witamin dla wegetarian. Które z nich warto suplementować? Przyjrzyjmy się temu.

Witamina B12

Niedobór tej witaminy to jeden z najczęstszych problemów osób na diecie wegetariańskiej i wegańskiej. Co ważne, nie pojawia się on od razu, ponieważ witamina ta długo utrzymuje się w naszym organizmie. Niemniej jednak, jeśli zaczynamy odczuwać drżenie rąk, nerwowość, mamy trudności ze skupieniem się – to znak, że czas zacząć przyjmować witaminy dla wegetarian. Niestety, witamina B12 nie jest wytwarzana przez ludzki organizm, a jej podstawowymi źródłami są produkty odzwierzęce.

Witamina D

Niedobór tej witaminy to poważny problem, który dotyka nie tylko osób na diecie wegetariańskiej. W naszym kraju jesienią i zimą jest po prostu zbyt mało słońca, by nasze ciała mogły samodzielnie wytworzyć tą niezwykle ważną witaminę, od której zależy między innymi stan naszego kośćca. Dlatego też znajdziemy ją w większości suplementów.

Witamina E

Odpowiada za to jak wygląda nasza skóra, włosy i paznokcie. Jest również niezbędna do prawidłowego funkcjonowania wzroku. Witaminę tę możemy znaleźć co prawda w owocach i warzywach, szczególnie tych o pomarańczowej i żółtej barwie, ale nie jest jej na tyle dużo, by osoby na diecie wegetariańskiej mogły liczyć na to, że będą miały jej odpowiedni poziom. Dlatego też równie ona powinna znaleźć się w składzie witamin dla wegetarian. 

Co z innymi witaminami?

To pytanie zadaje sobie wielu wegetarian. Doskonale bowiem zdajemy sobie sprawę z tego jak bardzo są istotne dla funkcjonowania całego organizmu. Na szczęście, większość witamin z powodzeniem możemy przyswajać jedząc wyłącznie owoce i warzywa. Kluczowe znaczenie ma różnorodność przyjmowanych pokarmów. Dlatego też warto zadbać o to, by sięgać po różne warzywa i owoce oraz nie bać się sięgać po naturalne odżywki oraz produkty określane mianem „superfoods”. Poza tym każda osoba na diecie bezmięsnej powinna uważnie obserwować swój organizm oraz regularnie wykonywać badania profilaktyczne, które pozwolą wychwycić ewentualne niedobory. 

Czy wegetarianie powinni suplementować inne składniki?

Większość osób na diecie bezmięsnej decyduje się na witaminy dla wegetarian. Warto jednak mieć świadomość, że nie tylko witaminy powinniśmy suplementować. Istnieje bowiem wiele składników odżywczych oraz minerałów, których może brakować osobom na diecie bezmięsnej. Wśród nich wymienić możemy: białko, kwasy tłuszczowe omega-3, żelazo, wapń oraz magnez. Warto więc uważnie obserwować swój organizm oraz sięgać po preparaty, które posiadają kompleksowe składy, dopasowane do potrzeb wegetarian.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here