olej do jedzenia

Większość z nas wie, że dieta to jeden z najważniejszych czynników naszej kondycji i zdrowia.

Dieta dla sportowca powinna zawierać odpowiednie proporcje tłuszczów i białka. A co z olejami? Czy oleje roślinne są ważne w diecie sportowca? Wyjaśniamy.

Dieta dla sportowca

Odpowiednio zbilansowana dieta powinna być priorytetem dla każdego z nas, niezależnie od stopnia i rodzaju wykonywanej przez nas aktywności. Ogólna zasada dotyczy tak zwanej wysokiej gęstości odżywczej, czyli maksymalnym wskaźniku ilości składników i witamin mineralnych w stosunku do kalorii. Takimi produktami są między innymi warzywa i owoce, a także zapomniane nieco orzechy, pestki i nasiona. W szczególności właśnie nasiona, pestki czy orzechy to bogate źródło białka roślinnego, które jest dużo zdrowsze od zwierzęcego. Dostarczanie swojemu organizmowi białka jest w przypadku sportowców jedną z najważniejszych rzeczy, ponieważ to dzięki składnikom zawartym w białku, organizm generuje energię potrzebną m. in do rozrostu masy mięśniowej.

Równie ważne w diecie sportowca są jednak tłuszcze. Aby tłuszcze dostarczane do organizmu były zdrowe, warto sięgnąć po oleje roślinne. Oleje tłoczone na zimno są dobre dla osób uprawiających sport, ponieważ nie obciążają one organizmu i dodają mu energii.

Jaki olej jest najzdrowszy?

Oleje roślinne to nieocenione źródło witamin, przede wszystkim witaminy A i E. Oleje te zawierają także wiele nienasyconych kwasów tłuszczowych, które zapobiegają m. in chorobom krążenia. Zależnie od rodzaju, oleje różnią jeśli chodzi o zawartość konkretnych substancji.

Jednymi z najzdrowszych olejów są z pewnością olej rzepakowy, olej lniany czy olej słonecznikowy. Duże tryumfy święci także ostatnimi czasy olej z czarnuszki oraz wiesiołka.

Olej jednak może być stworzony z każdej substancji, która spełnia kryterium oleistości. Mamy olej z ryżu, olej z awokado, olej z pestek winogron, czy olej z orzechów włoskich. Jednym z najbardziej wartościowych olejów jest oliwa z oliwek, z uwagi na to, że posiada ona wiele jednonasyconych kwasów tłuszczowych, a także witaminy E oraz kwasu linolowego z grupy omega – 6.

Najważniejsze jest jednak, żeby olej, który dodajemy do sałatek był tłoczony na zimno. Dzięki takiemu tłoczeniu (w temperaturze około 35 stopni Celsjusza) olej zachowuje wszelkie właściwości odżywcze).

Na jakim oleju smażyć, a jaki jeść na zimno?

Oleje, które mają niską temperaturę dymienia, w procesie smażenia spalają się, a co za tym idzie, zdrowe kwasy tłuszczowe ulegają w tym procesie przemianom i wykazują działanie, które może być szkodliwe. Dodatkowo, o ile oleje tłoczone na zimno są idealne do spożywania „na surowo”, ponieważ zachowują one wszelkie korzystne dla zdrowia składniki, o tyle w przypadku smażenia wykazują one dużo większą wrażliwość na obróbkę cieplną.

Jednym z najbardziej polecanych olejów zarówno do smażenia, jak i do spożywania na zimno, jest olej rzepakowy. Posiada on bardzo wysoką  temperaturę dymienia, która wynosi ponad 200 stopni. Ważne jest jednak, aby do smażenia wybrać olej, który nie jest tłoczony na zimno. Natomiast olej rafinowany będzie nadawał się do smażenia dużo lepiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here