Herbatka na odchudzanie

Ze wszystkich mitów na temat zdrowia na świecie, pomysł, że ​​istnieje czarodziejska różdżka, za pomocą której utracimy zbędne kilogramy, może należeć do tych najbardziej szkodliwych. Od herbatek do detoksów, po modne diety, istnieje niezliczona ilość produktów i praktyk, których twórcy z pełnym przekonaniem twierdzą, że są szybkie, łatwe, nieszkodliwe i powodują natychmiastowe rezultaty. Używanie środków przeczyszczających w celu utraty wagi to jedna z tych praktyk, w dodatku szkodliwa. Niestety, jest to jedna z najdłużej praktykowanych i jednocześnie najpopularniejszych błędnych metod odchudzania, szczególnie modna wśród młodych kobiet.
Środki przeczyszczające na odchudzanie stosowane w nadmiarze mogą mieć zły wpływ na nasze zdrowie. Czym zatem są te środki?
Środki przeczyszczające są rodzajem leków stosowanych w leczeniu zaparć poprzez obluzowywanie stolca lub zachęcanie do wypróżniania, Niemal wszyscy doświadczają zaparcia w tym czy innym punkcie swojego życia. Istnieje około miliardów przyczyn, w tym problemy dietetyczne (zbyt mało błonnika, zbyt dużo produktów mlecznych), niektóre leki (leki przeciwdepresyjne), zmiany w stylu życia (podróże), schorzenia (niedoczynność tarczycy, IBS), a nawet stres. Zaparcie jest nie tylko niefortunne, ale może powodować komplikacje, takie jak hemoroidy lub szczeliny odbytu.
Zmiana stylu życia, taka jak jedzenie większej ilości pokarmów bogatych w błonnik, regularne ćwiczenia i picie wystarczającej ilości wody, powinna być pierwszym krokiem. Czasami jednak możesz potrzebować zewnętrznego bodźca. Z pomocą przychodzą wtedy środki przeczyszczające. W przypadku sporadycznego leczenia zaparć mogą one szybko załatwić sprawę i generalnie są nieszkodliwe dla naszego zdrowia.
W rzeczywistości jest pięć głównych typów środków przeczyszczających, a wszystkie one działają w różny sposób,. Niektóre z nich są dostępne zarówno w postaci doustnej, jak i doodbytniczej.
Jeśli spróbujesz użyć środków przeczyszczających do utraty wagi, możesz początkowo zanotować spadek wagi. Niestety ten pozorny spadek jest mylący, ponieważ w rzeczywistości tracisz wodę z organizmu. Tkanki tłuszczowej nie można utracić za pomocą środków przeczyszczających.
Pobudzające środki przeczyszczające, najczęściej stosowane w utracie wagi, nie powinny być używane przez długi czas. Dlaczego? Jelita mogą się do nich przyzwyczaić, co prowadzi do zwiększenia powstawania zaparć. Twój organizm rozwinie zależność od nich, co oznacza, że ​​twoje zdolności do naturalnego wypróżniania zmniejszają się i potrzebują coraz większej ilości środków przeczyszczających. To nieprzyjemny cykl, którego najlepiej unikać. Powinieneś stosować środki pobudzające do przeczyszczania tylko wtedy, gdy twoje zaparcia są ciężkie lub inne środki przeczyszczające nie pomogły.
Oczywiście, jeśli cierpisz na uporczywe zaparcia, powinieneś najpierw porozmawiać z lekarzem, aby dowiedzieć się, czy posiadasz problem zdrowotny i jak jemu zaradzić.
Zazwyczaj dobrze jest zażyć środek przeczyszczający, jeśli akurat cierpisz na zaparcie. Ciągłe i niepotrzebne używanie środków przeczyszczających – takich jak używanie ich w celu schudnięcia – może negatywnie wpłynąć na twoje zdrowie na kilka sposobów.
Długotrwałe stosowanie środków przeczyszczających może podrażniać błonę śluzową jelit i powodować różnego rodzaju problemy żołądkowo-jelitowe. Może również powodować odwodnienie i zaburzenie równowagi elektrolitowej i mineralnej. Ponieważ elektrolity, takie jak wapń i sód, mają kluczowe znaczenie dla wielu funkcji organizmu, brak równowagi może powodować zawroty głowy, omdlenia, niewyraźne widzenie, a nawet śmierć . Te zaburzenia równowagi mogą również powodować objawy, takie jak zaburzenia rytmu serca, osłabienie, splątanie i napady drgawkowe.
Co więcej, osmotyczne środki przeczyszczające mogą spowodować spadek ciśnienia krwi, a nawet trwałe uszkodzenie nerek. Konkluzja: nie jest to metoda odchudzania, którą powinieneś wypróbować. Nie ma żadnej racjonalnej podstawy, aby próbować schudnąć za pomocą środków przeczyszczających i istnieje wyraźny potencjał wystąpienia szkodliwych skutków ubocznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here