Czy mięta może pomóc w odchudzaniu?

Odchudzanie to proces, polegający na pomniejszeniu masy ciała do poziomu masy prawidłowej, która zapewni możliwie najlepszy stan zdrowia. Ważnymi elementami są tu: poprawa trawienia, redukcja tkanki tłuszczowej oraz budowa tkanki mięśniowej. U człowieka, który odżywia się zdrowo i regularnie oraz uprawia sport, jest dużo niższe prawdopodobieństwo wystąpienia wielu groźnych chorób m.in.: zatoru, nadciśnienia tętniczego, zmian zwyrodnieniowych stawów czy kręgosłupa, zawału mięśnia sercowego, otyłości czy cukrzycy typu drugiego. Tak więc, odpowiednio zbilansowana i racjonalna dieta w połączeniu z wysiłkiem fizycznym jest ważna dla zdrowia (fizycznego oraz psychicznego) i urody. To stwierdzenie wydaje się proste i oczywiste, jednakże w zderzeniu z realnym światem może być ciężkie do zrealizowania. Wiele osób nie potrafi dobrać idealnego menu dla siebie, często nie wie jakie produkty mogłyby pomóc w odchudzaniu. A często coś, co jest dla nas oczywiste, łatwo dostępne i bardzo smaczne może być również bardzo pomocne w zgubieniu kilku czy kilkunastu zbędnych kilogramów. I właśnie tak jest z miętą!
Mięta na odchudzanie? Dla jednych brzmi absurdalnie, dla innych jest to oczywistość. W jaki sposób mięta może pomóc osobom zmagającym się z nadprogramowymi kilogramami?
Liście mięty (zielonej oraz jej odmiany – pieprzowej) są bogate w węglowodany, białka, wapń, magnez, fosfor, witaminę A i witaminę B3 oraz żelazo. Mięta świeża oraz suszona mają to samo działanie – suszenie nie pozbawia tego zioła jego cennych elementów, a to z kolei jest bardzo korzystne dla układu pokarmowego człowieka. Mięta zwiększa ilość wydzielanych soków żołądkowych oraz ma wpływ na wytwarzanie żółci. Jest pomocna również w usprawnianiu pracy jelit. Nie od dziś wiadomo o przeciwbakteryjnych właściwościach naparu miętowego, który potrafi złagodzić ból brzucha czy zniwelować dyskomfort po obfitym posiłku. A dobrze pracujące jelita to dobry znak dla całego układu pokarmowego. Idąc tym tokiem myślenia, dobrze działający układ pokarmowy zapewnia lepszą przemianę materii i poprawia ogólną kondycję organizmu. Dodając do tego aktywy styl życia, łatwiej o spalenie zbędnej warstwy tłuszczu oraz wypracowanie mocnych, zdrowych mięśni.
Wiadomo, że picie naparu miętowego oraz jedzenie potraw z dodatkiem mięty jest smaczne i zdrowe. Orzeźwiające listki tego zioła zmniejszają chęć na słodkie bądź też wysokokaloryczne potrawy i doskonale gaszą pragnienie. Badania przeprowadzone na Wheeling Jesuit University dowodzą, że zapach mięty jest również bardzo korzystny dla osób na diecie. Aromatyzacja zielonymi listkami miętowymi sprzyja zmniejszeniu uczucia głodu. Mniejszy apetyt, szczególnie niższe zapotrzebowanie na węglowodany, w bardzo zbawienny sposób oddziałuje na organizm człowieka – nie sięga on po kolejne ciasteczko czy czekoladkę i może łatwiej osiągnąć założony cel, czyli zdrową i piękną sylwetkę.
W jaki sposób wykorzystać miętę w swoim codziennym menu? Oczywiście można parzyć napar z listków miętowych alb robić mięto-owocową herbatkę. Można również pić napój na zimno z dodatkiem cytryny i lodu. Świetnym pomysłem jest też połączenie miętowo-imbirowe. Mięta jako dodatek do ciast, lodów czy deserów na zimno – również ciekawe inspiracje. Wiele osób łączy ją nierozerwalnie z jabłkami. Nie bez powodu – mus, napój czy herbatka smakują bowiem wybornie. Jest bardzo wiele możliwości – na pewno każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.
Dla osób będących na diecie, mięta jest dobrym argumentem do realizacji celu w postaci wymarzonej sylwetki. Jednakże samo picie nektarów miętowych bez zbilansowanego jadłospisu i ćwiczeń fizycznych, może okazać się niewystarczające. Należy pamiętać, że tylko połączenie tych ważnych i współgrających ze sobą płaszczyzn przyniesie określone skutki. Zdrowe, odpowiednio dobrane i urozmaicone posiłki, aktywność fizyczna dopasowana do indywidualnych potrzeb oraz fazy odchudzania i listek mięty na osłodę, a raczej na orzeźwienie – to może być pyszny przepis na sukces.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here