Ćwiczenia, które pomogą podczas bólu pleców

Z problemem bolących pleców boryka się wiele osób. Powodów może być naprawdę wiele, od tych najbardziej poważnych, jak wszelkie choroby i zwyrodnienia kręgosłupa, do tych wynikających z naszego trybu życia. Jeśli w pracy musimy stać lub siedzieć przez kilka godzin, z czasem odczujemy nieprzyjemne skutki. Ból pleców może utrudniać wykonywanie codziennych obowiązków, nie jest też łatwo spokojnie zasnąć, kiedy pojawia się tak duży dyskomfort. Istnieją jednak ćwiczenia, dzięki którym możemy zniwelować te objawy.

Przede wszystkim: ruszajmy się

Spędzamy kilka, a nawet kilkanaście godzin dziennie przy biurku? Nawet jeśli nasz fotel jest wyjątkowo wygodny, to z czasem i tak zaczniemy doświadczać bólu pleców. By pozbyć się bólu pleców i przy okazji poprawić krążenie, powinniśmy… chodzić. Przerwę w pracy warto wykorzystać na powolny spacer, a jeśli nie istnieje taka możliwość, warto po powrocie do domu wybrać się chociaż na krótką przechadzkę. Rezygnujmy z dojazdu samochodem czy autobusem, zamiast tego wybierając się pieszo. Już taka aktywność fizyczna przyniesie nam ulgę w bólu i rozluźni mięśnie.

Pływanie

Jeśli zastanawiamy się nad uprawianiem jakiegoś sportu, a jednocześnie bolą nas plecy, to warto do codziennej rutyny włączyć chodzenie na basen. Pływanie nie obciąża kręgosłupa, a woda stanowi idealne podparcie. Przy okazji możemy się odprężyć i zrzucić kilka zbędnych kilogramów. W razie potrzeby możemy dopytać ratownika na basenie, jaki styl pływania najlepiej się sprawdzi dla zesztywniałych pleców.

Ćwiczenia na rozciąganie kręgosłupa

Trenując kręgosłup, szczególnie jeśli cierpimy na jakieś dolegliwości, pamiętajmy o tym, by nie wykonywać gwałtownych ruchów. Proste, powtarzalne ćwiczenia to klucz do sukcesu. Nigdy nie zmuszajmy się do przybierania niewygodnej, bolesnej pozycji, a przede wszystkim pamiętajmy o tym, by kłaść się wyłącznie na prostej i stabilnej powierzchni.

Rozciąganie pleców

Kładziemy się na plecach i przyciągamy kolana do klatki piersiowej. Jednocześnie unosimy też głowę. Taką pozycję utrzymujemy przez ok. 30 sekund, później rozluźniamy ciało. Powtarzamy kilka lub kilkanaście razy.

Przyciąganie kolan

Leżąc płasko na plecach, uginamy nogi w kolanach. Stopy powinny spoczywać na podłodze. Wkładamy dłonie pod jedno z kolan i unosimy je do klatki piersiowej, trwając tak przez 20-30 sekund, później opuszczamy. Powtarzamy kilka razy, zmieniając kolano.

Ćwiczenia na odcinek lędźwiowy

Nie da się ukryć, że ból pojawia się najczęściej w dole pleców. Dlatego właśnie musimy go wzmocnić.

Lędźwie na ziemi

Kładziemy się na brzuchu twarzą do ziemi i ramionami ułożonymi wzdłuż ciała. Biorąc wdech, unosimy ramiona i nogi, jednocześnie pilnując, by biodra nie odrywały się od podłogi. Wytrzymujemy chwilę i robiąc wydech powracamy do poprzedniej pozycji.

Podnoszenie ręki i nogi

W tym przypadku także musimy położyć się na brzuchu, z tym że ręce układamy nad głową. Bierzemy wdech i unosimy lewą rękę, a prawą nogę, dbając o to, by stopa była skierowana do ziemi. Powtarzamy ćwiczenie, oczywiście zmieniając rękę i nogę. Pamiętajmy, żeby nie podnosić ich zbyt wysoko, bo mogłoby to wywołać ból.

Trening EMS

Również treningi EMS mogą okazać się zbawienny dla naszego kręgosłupa. To indywidualny plan ćwiczeń, ustalany przez trenera po przeprowadzeniu analizy składu naszego ciała. Dla tych, którzy cierpią na ból pleców, trening będzie dostosowany w taki sposób, by wzmocnić ciało, a jednocześnie nie obciążać kręgów. Ćwiczący zakłada specjalny strój wyposażony w elektrody, które pomagają w wysyłaniu impulsów do mięśni. Dzięki temu organizm – w całkowicie bezbolesny, bezpieczny sposób – jest odpowiednio pobudzany, więc rezultaty przychodzą szybciej i są bardziej widoczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here