Bieganie - najpopularniejsza forma aktywności fizycznej

Bieganie to jedna z najchętniej wybieranych aktywności fizycznych na świecie. To nie tylko prosty i przystępny sposób na zażywanie większej ilości ruchu, ale również na poprawę swojego stanu zdrowia, ulepszenie kondycji i poprawy samopoczucia. Wielu osobom trudno jednak wyobrazić sobie siebie biegających – dlatego postaramy się opisać jak najlepiej zacząć swoją przygodę z tym sportem.

Bieganie dla początkujących – jak się przygotować?

Choć rynek pełen jest wszelkiej maści poradników, instruktaży, butów, koszulek, spodenek, napojów izotonicznych, smartwatchy i innych rzeczy „niezbędnych” dla biegaczy, to wbrew zapewnieniom ich sprzedawców wcale nie są one niezbędne. Bieganie to jedna z podstawowych umiejętności człowieka, robimy to już od tysięcy lat i jesteśmy do tego całkiem dobrze przygotowani. 

Jeśli jednak borykasz się z problemami zdrowotnymi, większą nadwagą (a zwłaszcza otyłością), astmą lub problemami z aparatem ruchu, zalecane jest, byś przed rozpoczęciem treningów skonsultował się z lekarzem i wykonał niezbędne badania.

Bieganie – jak zacząć?

Jeśli do tej pory twoja aktywność fizyczna ograniczała się głównie do spaceru między domem a samochodem, warto byś rozważnie ocenił swoje możliwości. Nie ma sensu już za pierwszym razem forsować się nadmiernie, by później nigdy więcej nie biegać. Bardzo ciekawą metodą pozwalającą na płynne rozpoczęcie biegania jest metoda marszo-biegu, opracowana przez słynnego biegacza Gallowaya. W skrócie polega ona na naprzemiennym biegu i szybkim marszu – najpierw minuta biegu i minuta marszu, by podczas kolejnych treningów ograniczać liczbę marszów, zwiększając czas poświęcany na bieg. Jest to świetny sposób dla biegaczy dopiero rozpoczynających swoją przygodę z bieganiem, nie nadwyręża bowiem nadmiernie stawów, układu krwionośnego i pozwala zminimalizować uciążliwe „zakwasy” zwyczajowo towarzyszące pierwszemu treningowi. Może to być świetny sposób na rozpoczęcie swojej przygody ze sportem, który można uprawiać niemal wszędzie, jest niskokosztowy i daje tzw. euforię biegacza. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here