Nieleczone nadciśnienie tętnicze prowadzi do przedwczesnych zgonów
fot. Pixabay.com

Nadciśnienie tętnicze można dziś określić mianem choroby cywilizacyjnej. Da się je skutecznie leczyć, zarówno poprzez zmianę trybu życia, jak i stosowanie odpowiednich leków. Trudno określić przyczyny nadciśnienia, ale warto wiedzieć, jakie są czynniki ryzyka oraz objawy, aby jak najszybciej skonsultować je z lekarzem.

Przeczytaj też: http://wolnezdrowie.pl/nadcisnienie-tetnicze-przyczyny-i-objawy/

Jakie czynniki powodują rozwój nadciśnienia tętniczego?

Występowanie nadciśnienia tętniczego wiązać się może z dwoma rodzajami czynników ryzyka. Pierwszym rodzajem są czynniki niemodyfikowalne – takie, na które nie mamy żadnego wpływu. Wśród nich można wymienić:

  • genetykę – ryzyko zachorowania wzrasta, gdy ktoś z bliskiej rodziny choruje lub chorował na nadciśnienie;
  • wiek – wraz z wiekiem i procesem starzenia się naturalnie wzrasta ciśnienie krwi w naczyniach krwionośnych, które ponadto tracą na elastyczności;
  • płeć – po 65 roku życia to kobiety częściej zapadają na nadciśnienie tętnicze, natomiast przed 54 rokiem życia – mężczyźni.

Wśród czynników ryzyka, które są modyfikowalne, a więc mamy wpływ na to, żeby wyeliminować je ze swojego życia, wymienia się brak aktywności fizycznej, nieprawidłowo skomponowaną dietę, nadwagę i otyłość, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, stres.

Jakie objawy daje nadciśnienie tętnicze?

Nadciśnienie tętnicze określane jest często jako „cichy zabójca”, a to z tego powodu, że początkowo może nie dawać zupełnie żadnych objawów. Warto jednak być wrażliwym na takie sygnały z organizmu jak wzmożona potliwość, zawroty i bóle głowy, bezsenność, kołatanie serca, uderzenia gorąca, obniżenie sprawności psychicznej i fizycznej. Mogą być to pierwsze objawy nadciśnienia tętniczego.

Z czasem mogą również pojawić się zaburzenia widzenia, nieustannie zimne dłonie i stopy, deficyty czuciowe i ruchowe.

Wśród niespecyficznych objawów nadciśnienia tętniczego wymienia się również uczucie ucisku, tępego bólu w okolicach potylicy, zawroty głowy, szumy uszne, mroczki przed oczami, krwawienie z nosa, rozdrażnienie, duszności. Te jednak mogą być również powiązane z innymi schorzeniami. W celu postawienia właściwej diagnozy należy więc wybrać się do lekarza, ale też samemu kontrolować regularnie swoje ciśnienie tętnicze.

Zobacz też: http://www.bezformy.pl/jak-prawidlowo-rozpoznac-nadcisnienie-tetnicze/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here