Królewska gra znów zyskuje na popularności. Dlatego zanim zapiszesz swoje dziecko na szachy, powinieneś wiedzieć, czy każdy może w nie grać i co dają szachy? Dlaczego warto grać w szachy, co taka nauka da twojemu dziecku?
Dla kogo gra w szachy?
Czy każdy może grać w szachy? Tak, a czy każdy ma szanse na to, aby zostać mistrzem? Niekoniecznie. Wielu czołowych szachistów zaczynało w wieku 4 lat! Dlatego im szybciej zapiszesz swoje dziecko na szachy, tym większa szansa, że odniesie sukces w tej dyscyplinie, bo wielu rzeczy może się jeszcze nauczyć. Uwierz, że warto i to nie dla samych sukcesów, ale ze względu na to, że szachy mają niepodważalny wpływ na rozwój intelektualny dziecka – zwiększają IQ, uczą analitycznego i krytycznego myślenia, a także poprawiają zdolności planowania. Więcej korzyści z grania w szachy opisuje blog https://szachydladzieci.pl.
Jakie predyspozycje powinni mieć młodzi szachiści?
Ustaliliśmy już, że aby osiągnąć sukces w szachach trzeba zacząć grać odpowiednio wcześnie. A jakie predyspozycje powinni mieć tacy młodzi mistrzowie? Teoria sportu podaje, że największy wpływ na wynik sportowy mają takie czynniki jak m.in.: stan zdrowia, warunki fizyczne i cechy psychiczne, sprawność techniczna, umiejętności taktyczne, wytrzymałość, doświadczenia zawodnicze czy rozwój pozasportowy zawodnika. Na podstawie tych czynników uznaje się, że mistrz w szachach cechuje się:
- Nienagannym stanem zdrowia (dzięki czemu jest w stanie się maksymalnie skoncentrować, nic go nie rozprasza),
- Wytrzymałością długotrwałą (mózg takiego zawodnika jest lepiej ukrwiony, dzięki czemu w warunkach rosnącego zmęczenia prawdopodobniej popełni mniej błędów niż przeciwnik),
- Odpornością psychiczną (podczas zawodów bariery psychologiczne stwarza nie tylko przeciwnik, ale również sędziowie czy dziennikarze – tylko mistrz jest w stanie sobie z nimi poradzić),
- Zdyscyplinowaniem (to cenna cecha, którą twoje dzieci mogą nabyć dzięki grze w szachy).
Jeśli zapiszesz dziecko na naukę gry w szachy odpowiednio wcześnie, istnieje duża szansa, że wiele z tych cech nabędzie podczas zajęć. Dyscyplina, umiejętności taktyczne, czy nauka szacunku i lojalności przydadzą mu się nie tylko podczas kolejnych rozgrywek, ale również w życiu codziennym. Szachy to również świetna nauka radzenia sobie ze stresem – nawet jeśli twoje dziecko nie osiągnie sukcesu w tym sporcie, to z pewnością wyciągnie z niego wiele cennych wartości.
Zatem powróćmy do tytułowych pytań… Czy każde dziecko może grać w szachy? Jak najbardziej tak, to niezwykle wartościowa rozrywka, która z czasem może przerodzić się w pasję. A jakie predyspozycje powinni posiadać młodzi szachiści? Podobno, jeśli chcą odnieść duży sukces w tym sporcie, powinni charakteryzować się nienagannym stanem zdrowia (choć to też nie jest konieczność), pozostałych rzeczy można się po prostu nauczyć.