szachy

Królewska gra znów zyskuje na popularności. Dlatego zanim zapiszesz swoje dziecko na szachy, powinieneś wiedzieć, czy każdy może w nie grać i co dają szachy? Dlaczego warto grać w szachy, co taka nauka da twojemu dziecku?

Dla kogo gra w szachy?

Czy każdy może grać w szachy? Tak, a czy każdy ma szanse na to, aby zostać mistrzem? Niekoniecznie. Wielu czołowych szachistów zaczynało w wieku 4 lat! Dlatego im szybciej zapiszesz swoje dziecko na szachy, tym większa szansa, że odniesie sukces w tej dyscyplinie, bo wielu rzeczy może się jeszcze nauczyć. Uwierz, że warto i to nie dla samych sukcesów, ale ze względu na to, że szachy mają niepodważalny wpływ na rozwój intelektualny dziecka – zwiększają IQ, uczą analitycznego i krytycznego myślenia, a także poprawiają zdolności planowania. Więcej korzyści z grania w szachy opisuje blog https://szachydladzieci.pl.

Jakie predyspozycje powinni mieć młodzi szachiści?

Ustaliliśmy już, że aby osiągnąć sukces w szachach trzeba zacząć grać odpowiednio wcześnie. A jakie predyspozycje powinni mieć tacy młodzi mistrzowie? Teoria sportu podaje, że największy wpływ na wynik sportowy mają takie czynniki jak m.in.: stan zdrowia, warunki fizyczne i cechy psychiczne, sprawność techniczna, umiejętności taktyczne, wytrzymałość, doświadczenia zawodnicze czy rozwój pozasportowy zawodnika. Na podstawie tych czynników uznaje się, że mistrz w szachach cechuje się:

  • Nienagannym stanem zdrowia (dzięki czemu jest w stanie się maksymalnie skoncentrować, nic go nie rozprasza),
  • Wytrzymałością długotrwałą (mózg takiego zawodnika jest lepiej ukrwiony, dzięki czemu w warunkach rosnącego zmęczenia prawdopodobniej popełni mniej błędów niż przeciwnik),
  • Odpornością psychiczną (podczas zawodów bariery psychologiczne stwarza nie tylko przeciwnik, ale również sędziowie czy dziennikarze – tylko mistrz jest w stanie sobie z nimi poradzić),
  • Zdyscyplinowaniem (to cenna cecha, którą twoje dzieci mogą nabyć dzięki grze w szachy).

Jeśli zapiszesz dziecko na naukę gry w szachy odpowiednio wcześnie, istnieje duża szansa, że wiele z tych cech nabędzie podczas zajęć. Dyscyplina, umiejętności taktyczne, czy nauka szacunku i lojalności przydadzą mu się nie tylko podczas kolejnych rozgrywek, ale również w życiu codziennym. Szachy to również świetna nauka radzenia sobie ze stresem – nawet jeśli twoje dziecko nie osiągnie sukcesu w tym sporcie, to z pewnością wyciągnie z niego wiele cennych wartości.

Zatem powróćmy do tytułowych pytań… Czy każde dziecko może grać w szachy? Jak najbardziej tak, to niezwykle wartościowa rozrywka, która z czasem może przerodzić się w pasję. A jakie predyspozycje powinni posiadać młodzi szachiści? Podobno, jeśli chcą odnieść duży sukces w tym sporcie, powinni charakteryzować się nienagannym stanem zdrowia (choć to też nie jest konieczność), pozostałych rzeczy można się po prostu nauczyć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here