Lato pełne sportu

Lato to czas odpoczynku, jednak żeby wyciągnąć z niego jak najwięcej, powinieneś zdecydować się na odpoczynek aktywny. Co prawda wysiłek fizyczny może zmęczyć ciało, jednak zdziała cuda dla psychiki, zwłaszcza teraz, gdy ostatnich kilka miesięcy spędziliśmy – z bardzo słusznych przyczyn – w domu. Poza tym ruch to zdrowie i dzięki aktywnemu spędzaniu wakacji możemy zapobiec wielu chorobom, od cukrzycy po miażdżycę, nadciśnienie i zawały. Kilka tygodni w wakacje nie zastąpi regularnych ćwiczeń na co dzień, ale lepszy rydz niż nic.

Jednak zanim zaczniemy nasz aktywny wypoczynek, musimy się do niego odpowiednio przygotować: bardzo często nie jesteśmy gotowi, by wprost zza biurka wskoczyć na rower, konia czy łódkę. A poza tym, czy mamy rower, kask, rękawiczki, siodło, uzdę, wędzidło, wiosła, żagiel, łódkę… Aktywny wypoczynek wymaga zaplanowania i przygotowania. Jak się za to zabrać i o czym nie można zapomnieć? Jak przygotować się na lato pełne sportu?

Krok pierwszy: przygotuj sprzęt

Pierwszą rzeczą, o którą trzeba zadbać, jeśli planujesz aktywnie spędzić lato, jest odpowiedni sprzęt sportowy. Tak naprawdę nie ma sportu, który można by uprawiać bez niczego. Nawet do biegania niezbędne są odpowiednie buty – bez koszulek termoaktywnych czy opasek na rękę można się obyć, ale biegając bez dobrych butów narażamy się na kontuzje i urazy. Wiemy, że buty sportowe, czy to biegowe, czy jakiekolwiek inne mogą sporo kosztować. Nie chcemy jednak, byście nadwyrężali kostki i kolana ze względu na używanie złego obuwia. Dlatego też przygotowaliśmy kody rabatowe Adidas, które można wykorzystać na zakup butów sportowych przed zbliżającym się sezonem letnim.

Wiele sportów wymaga użycia nieco więcej sprzętu niż tylko buty. Do gry w piłkę nożną, koszykówkę czy siatkówkę potrzebna jest piłka. Do piłki potrzebna jest pompka. Do gier zespołowych przydają się odpowiednie boiska, siatki, kosze… Niekoniecznie trzeba je wszystkie kupować – boiska można wynająć. Przed wakacjami warto rozejrzeć się po okolicy i zobaczyć, gdzie można wynająć boisko albo sprzęt.

Krok drugi: przygotuj siebie

Poza przygotowaniem odpowiedniego sprzętu musisz jeszcze przygotować siebie. Nie możesz zaraz zza biurka wskoczyć w tryb całodziennego uprawiania sportu: potrzebny jest trening przygotowawczy, który pozwoli rozruszać zastane mięśnie i stawy nienawykłe do ruchu. Taki trening najlepiej zacząć kilka tygodni przed wyjazdem. Nie musi on być intensywny: wystarczy raz na kilka dni przebiec się po parku, pojechać na wycieczkę rowerową czy przejść się na dłuższy intensywny spacer. Nie chodzi tu tak naprawdę o trening, a jedynie o pobudzenie mięśni do pracy, ogólne rozgrzanie ich. Ćwiczenia powinny być ogólnorozwojowe, ewentualnie skupiające się na partiach mięśni szczególnie zaangażowanych w twoim sporcie. Jeśli wybierasz się na rajd rowerowy, możesz zacząć dojeżdżać do pracy rowerem albo popołudniami i w weekendy pokonywać krótsze dystanse w ramach jednodniowych wycieczek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here